kasikagrisi.gen.tr https://www.kasikagrisi.gen.tr Kasık Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kasikagrisi.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Wed, 23 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Endometriozis https://www.kasikagrisi.gen.tr/endometriozis.html Wed, 24 Oct 2018 07:36:34 +0000 Endometriozis, endometrium dokusu yani rahim içi dokusu gebelik için her ay düzenli şekilde hazırlık yapar. Bu hazırlık hormonların yardımıyla gerçekleşir ve hormonlar sayesinde endometrium dokusu kalınlaşır. Yumur Endometriozis, endometrium dokusu yani rahim içi dokusu gebelik için her ay düzenli şekilde hazırlık yapar. Bu hazırlık hormonların yardımıyla gerçekleşir ve hormonlar sayesinde endometrium dokusu kalınlaşır. Yumurta sperm hücresi tarafından döllenemezse yumurtalıklardan hormon salınımı kesilir. Bunun sonucunda endometrium dokusu döngüyü keser ve adet kanaması olarak dökülmeye başalr. Bu özellik yalnızca endometrium dokusu tarafından gerçekleşir. Vücutta yaşanan herhangi bir sorun karşısında denge bozulabilir ve endometrium dokusu rahim dışına doğru taşabilir. Bu durum tıpta endometriozis olarak tanımlanır. Odaklarda biriken kan kalıntıları zamanla bulundukları alanlarda kırmızı-kahverengi ve siyah bir renk oluşturur. Endometriozis yani halk arasındaki tanımıyla çikolata kisti yumurtalıklarda biriken kan nedeniyle oluşum gösterir. Kistin iç kısmı akışkan çikolata kıvamında ve renginde olduğu için çikolata kisti olarak tanımlanır.

Endometriozis en fazla yumurtalıklarda görülür. Ancak hücreler ya da farklı alanlarda da oluşma olasılığı vardır. Yumurtalıklarda daha fazla görülen bu doku zaman içinde kistleşerek endometriozis denen yapılara dönüşür. Rahim her ay düzenli olarak sergilemiş olduğu süreci yumurtalıklarda ya da farklı alanlarda gerçekleştirmeye başlar. Bölge her ay rahim gibi kalınlaşır ve kanama olarak dökülür. Fakat kanama dışarı akmadığından bölgede oluşan kanama birikerek kistler oluşmaya başlar. Bu kistler endometrium dokusunun konumlandığı her alanda olabilir. Zaman geçtikçe kanamanın etkisiyle etraftaki komşu organlarda yapışıklık gibi komplikasyonlar oluşmaya başlar.

Endometriozis daha çok kimlerde görülür

Doğurganlık çağına ulaşmış olan kadınlarda daha çok görülmekle birlikte her yaş grubunda herhangi bir belirti göstermeden gelişebilir. Kısırlık problemi yaşayan kadınların %40'ında endometriozis etkili olmaktadır. Özellikle anne, kardeş ya da teyze gibi yakınlarda endometriozis varlığı söz konusuysa kişi 7 kat risk altındadır. Çok nadir durumlarda menopoz ve ergenlik döneminde de görülebilen bir rahatsızlıktır.

Endometriozis nasıl oluşur

Endometriozisin neden meydana geldiği ve kadını nasıl etkilediği henüz net olarak bilinmemektedir. Fakat bu konu hakkında bazı düşünceler bulunmaktadır. Genetik yatkınlık, üreme sisteminde yapısal bozukluklar endometriozis oluşumunda rol oynayabilmektedir.

Endometriozis belirtileri nelerdir

Endometriozis hastalarında görülen en önemli belirti adet döneminin ağrılı olmasıdır. Ağrılar adet öncesinde hafif şekilde başlayarak adet kanamasının başlamasıyla şiddeti artar. Hastalık nedeniyle odaklar prostaglandin salgılar ve bu salgı rahim kasılmasına yol açar. Ağrıların şiddeti endometriozisin derecesiyle alakalı değildir. Kist henüz başlangıç aşamasındayken bile ağrılar çok şiddetli olabileceği gibi ileri aşamalarda hafif ağrılar yaşanabilir. Ağrı adet kanamasından birkaç gün önce etkili olmaya başlar ve kanama süresince etkili olur. Ağrı için kullanılan ağrı kesiciler bu ağrılar için etkili olmaz. Rahim kasılması haricinde bazı vakalarda bel ağrısı, kasık ağrısı, bacak ağrısı şeklinde de ağrılar görülebilir. Ayrıca cinsel birliktelik anında ağrı hissi yaşanabilir.

Endometriozis hastalarında fark edilen bir diğer belirti de kadının çocuk sahibi olamamasıdır. Hastalık orta ya da hafif derecedeyse kısırlık pek olmaz, ancak ileri derecelerde kısırlık olgularında sıkça rastlanmaktadır. Kist yapışıklıklara yol açarak sperm ve yumurtanın buluşmasını ve dolayısıyla yumurtanın döllenmesini engeller. Gebelik oluşsa bile oluşan gebeliğin dış gebelik olma ihtimali yüksektir. Makat ağrısı, kabızlık, ishal, dışkının kanlı olması, makat kanaması, idrarda kan, sık idrara çıkma idrar yaparken yanma hissi olası belirtiler arasındadır.

Endometriozis tanısı

Hastalığın kesin teşhis edilebilmesi için patolojik inceleme yapılması gerekir. Hastalık odaklarının tam olarak görülebilmesi için laparoskopi kullanılır. Bu teknikle tanıyl]]> Kadınlarda Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kadinlarda-kasik-agrisi.html Wed, 24 Oct 2018 23:52:49 +0000 Kadınlarda kasık ağrısı, genellikle üreme sistemi, bağırsaklar ve idrar torbasından kaynaklanan sorunlardan dolayı meydana gelir. Kadın hastalıkları içinde en fazla görünen sorunlardan birisi kasık ağrısıdır. Kadınlarda kasık ağrısı, genellikle üreme sistemi, bağırsaklar ve idrar torbasından kaynaklanan sorunlardan dolayı meydana gelir. Kadın hastalıkları içinde en fazla görünen sorunlardan birisi kasık ağrısıdır. Bazı kadınlarda aniden başlayan kasık ağrısı, şiddetli bir şekilde hissedilir. Bu şekilde ani başlayan ağrılar akut kasık ağrısı olarak tanımlanır. Bu bazı kadınlarda uzun süreli devam ederek, verdiği rahatsızlıkta şiddetli olur. Bunlar kronik kasık ağrısı olarak tanımlanır. Kasık ağrısı kadınlarda üreme sistemi sorunlarından dolayı olursa, bu kadınların çoğunluğu kendiliğinden gebe kalamadığından, kısırlık sorunuyla karşılaşırlar. Kısırlık günümüzde gelişen teknolojik olanaklar sayesinde, daha kolay tedavi edilebilen bir sorun haline gelmiştir. Özellikle yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisi bu konuda kadınların en büyük yardımcısıdır.

Kasık ağrısı kadınlarda üreme sisteminden kaynaklanan miyom, endometriozis, yumurtalık kisti, kist yırtılması gibi sorunlarından kaynaklanırsa, kadının doğal yollardan gebe kalması oldukça zor, hatta olanaksız hale gelir. Bu sorun genç yaşta ve henüz evlenmemiş olan kadınları daha az etkilerken, orta yaşta olan ve doğurganlık çağında olan kadınları daha fazla etkiler. Menopoza giren kadınlarda kasık ağrısı daha nadir gözlenir.

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri

 • Dış gebelik durumunda
 • Endometriozis yani çikolata kisti
 • Miyomlar
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Endometrit
 • Bağırsak iltihapları ve apandisit
 • İskelet sistemi sorunları
 • Yumurtalık kisti, kist yırtılması
 • Adet dönemi ağrıları

Kadınların gebelik dönemindeki ağrılarının başında kasık ağrısı gelmektedir. Uzun süredir devam eden ve kronik kasık ağrısı olarak tanımlanan ağrıların tanısı ve tedavisi daha zor olur. Bu ağrıların kaynağı genellikle üreme sistemi sorunlarıdır. Karnın iç kısmında yer alan organların hastalıkları nedeniyle de kasık ağrısı meydana gelebilir.

Kadınlarda Kasık Ağrısı

Kadınlarda kasık ağrısı tanısı nasıl yapılır

Kasık ağrısı tanısında öncelikle kadına vajinal muayene yapılması gerekmektedir. Fakat evlenmemiş olan bakire kızlarda bu muayene yapılmaz. Karın muayenesi ve idrar tahlilleri yapılır, gerekirse ultrason muayenesi ve diğer kan tahlilleri yapılır. Bu şekilde kasık ağrısına neden olan rahatsızlık kolayca tespit edilir.

Kadınlarda kasık ağrısı tedavisi

Kasık ağrısının tedavisi, çekilen ağrının şiddetine ve sebebine uygun şekilde belirlenir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan kasık ağrısında, hastalara genellikle antibiyotik tedavisi yapılır. Fakat miyomlar ve yumurtalık kistlerinden kaynaklanan kasık ağrısında cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Kasık ağrısına kadın hastalıkları neden olmamışsa, bu durumda hastalar diğer branşlara yönlendirilir. Burada belirlenen sebebe uygun bir tedavi yolu uygulanır.

]]>
Bayanlarda Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/bayanlarda-kasik-agrisi.html Thu, 25 Oct 2018 10:12:24 +0000 Bayanlarda kasık ağrısı, çoğunlukla karnın alt bölümünde bulunan yumurtalıklarda, rahim, tüpler, idrar torbası, bağırsaklarda ve tüplerde meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Kadınlarda görülen en sık sorunl Bayanlarda kasık ağrısı, çoğunlukla karnın alt bölümünde bulunan yumurtalıklarda, rahim, tüpler, idrar torbası, bağırsaklarda ve tüplerde meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Kadınlarda görülen en sık sorunların arasında kasık ağrısı yer alır. Bu ağrılar iki farklı şekilde yaşanır. Bazıları ani başlayan ve ciddi rahatsızlık veren akut kasık ağrısı olarak, bazıları da uzun süredir devam eden ve yine rahatsızlık veren kronik kasık ağrısı olarak etkili olur. En fazla orta yaştaki doğurganlık çağında olan kadınları etkiler. Bu sorun menopozda olan kadınları ve genç yaştaki bekar kadınları daha nadir etkiler. Kasık ağrıları çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Fakat bazılarında herhangi bir neden tespit edilemez.

Bayanlarda başlıca kasık ağrısı nedenleri

 • Endometrial polipler ve miyomlar
 • Apandisit ve bağırsak sorunları
 • Endometrit
 • Bel fıtığı rahatsızlığı
 • Fıtık sorunları
 • Psikolojik uyku sorunları, stres ve depresyon
 • Önceden geçirilen cerrahi girişimler nedeniyle rahim ağzındaki daralma
 • Dış gebelik ve spiral kullanımı
 • İdrar yolları enfeksiyonu, sistit
 • Yumurtalık kisti ve kist yırtılması
 • Çikolata kisti, endometriozis
 • Yumurtalık burkulması
 • Adet dönemi ağrıları
 • İskelet sistemine ait sorunlar
 • Böbreklerde, idrar yollarında taş ve kum oluşumları

Kasık ağrısı bayanları gebelik döneminde de sıkça rahatsız eder. Kronik hale gelen kasık ağrısının teşhis edilmesi ve tedavisi daha güçtür. Bu şekilde uzun süre devam eden ağrılar genellikle üreme sistemini ilgilendirir. Karın içindeki organlardan kaynaklanan kasık ağrısı zaman içinde kronik bir hale gelebilir. Bazı kasık ağrıları kadınlarda kısırlık etkisine kadar ciddi sonuçlara gidebilir. Bu durumda kadınların doğal yollarla gebe kalması olanaksız hale gelebilir. Ancak günümüzde gelişen teknikler sayesinde, kısırlık daha kolaya tedavi edilebilir, kadınların gebe kalması yardımcı üreme teknikleriyle sağlanabilir.

Bayanlarda Kasık Ağrısı

Bayanlarda kasık ağrısı tanısı

Akut kasık ağrısında erken tanı yapılması çok önemlidir. Hastanın öyküsü dinlenerek, ultrason incelemesi, laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak, kasık ağrısının nedeni tespit edilebilir.

Kronik kasık ağrısında tanı yöntemleriyle her zaman teşhis yapılamayabilir. Ağrının şiddeti sorgulanarak, hastanın jinekolojik muayenesi ve gerekiyorsa genel fiziki muayenesi yapılır. Bu tür kasık ağrısının nedeninin belirlenmesi için, kadının üreme sistemi detaylı bir muayeneden geçirilir.

Bayanlarda kasık ağrısı tedavisi

Kasık ağrısı tedavisinde öncelikle bunun nedeni belirlenmelidir. Uygulanacak tedavi nedene yönelik yapılır. Ağrının akut ya da kronik olması da tedavinin şeklini belirler. Ani kasık ağrılarında doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmaması gerekir. Çünkü ilaçlar ağrıyı baskılar ve teşhisi güçleştirir. Kronik ağrılarda yapılan tedavi nedene uygun yapılır. Bunun için ilaç tedavisi, cerrahi girişimler, psikoterapi ve Hipnoterapi tedavi içinde kullanılabilir.

]]>
Kadınlarda Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kadinlarda-kasik-fitigi.html Fri, 26 Oct 2018 08:11:40 +0000 Kadınlarda kasık fıtığı, Kasık bölgesinden yoğunlaşan fıtıklardır. Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır. Çoğu fıtıkların yaklaşık % seksen doksanı oluşturur ve kasık fıtığı olgul Kadınlarda kasık fıtığı, Kasık bölgesinden yoğunlaşan fıtıklardır. Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır. Çoğu fıtıkların yaklaşık % seksen doksanı oluşturur ve kasık fıtığı olgularının büyük çoğunluğu erkeklerdir. Her 10 erkeğe karşı 2 kadında kasık fıtığı görülür.

Kasık fıtıkları 3 alt kesit ayrılmaktadır

Direk kasık fıtıkları, indirsek kasık fıtıkları ve femoral kasık fıtıkları. Bu üçü birbirine çok yakın üç farklı noktadan çıkar ve muayene sırasında kolayca birbirine karıştırılabilir ancak her üçünün de tedavisi aynıdır: yama ile onarım. İndirek kasık fıtıkları, doğum saldır, kasık kanalının sonradan ve kendiliğinden açılması sonucu ortaya çıkar. Bunlar daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Direk kasık fıtıkları, adale yırtıklarından dışarı çıkar, sporcularla, büyük yaştaki hastalarda ortaya çıkarlar. Femoral fıtıklar, femoral delikten çıkar, en az rastlanan kasık fıtıklarıdır ve daha çok bayanlarda görülür. Femoral fıtıklar diğerlerinden bir 2 cm daha aşağıdan çıkar.

Kadınlarda Kasık Fıtığı

Kasık fıtıkları açık yöntemle veya kapalı yöntemle onarılabilir. Benzeri yöntemler yapılan yamalı onarım direk ve indirek kasık fıtıklarının çıktığı yerleri örter ancak femoral fıtığın görüldüğü deliği kapatmaz. Buna karşılık, kapalı yöntemle yapılan bir fıtık ameliyatı, iç taraftan her üç deliği de örter. Femoral kasık fıtıkları daha çok kadınlarda rastlandığından, kadınlardaki kasık fıtıklarının her zaman kapalı yöntemle onarılması daha güvenlidir.  Kasık fıtıkları içinde en sık görülen indirek fıtıklardır. Yakın zamanda fıtığın çıktığı yer anatomik olarak kasık kanalının kendisidir. Bu kanal gebelikten önce testislerin karın içinden torbaya indiği doğal yöntemdir.  Gebelikten sonra buranın kapanması beklenir. Bu kanalın kapanmaması veya kapandıktan sonra yeniden açılması indirek kasık fıtığına neden olur. Bu nedenle indirek fıtıklar daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür.
Direk kasık fıtıkları veya adalenin yırtılması ile açılır.  Sporcu ve yaşlı hastalarda görülen kasık fıtıkları daha çok direk fıtıklardır. 

Adale yırtılmasının farklı nedenleri olabilmektedir bunlar;

Aşırı fiziki zorlanma, birden kilo verilmesi, kronik öksürük, ıkınma ve yaşlılığa bağlı adale zafiyetin sayılabilir. Femoral kasık fıtıkları ise, yine anatomik bir kanal olan femoral kanaldan çıkar ve kadınlarda görülür.  Bayanlarda açık yöntemle yapılan fıtık ameliyatlarında fıtığın femoral fıtık olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.  

Kasık fıtığı yakın dönemde ağrı yapabilir, ayrıca şişlik dışında, bacakta çekilme hassasiyet olabilir. Fıtık deliği büyüdükçe, şişme daha da büyür ve bağırsakların buraya girmesi sonucu kabızlık, şişkinlik ve kramp şeklinde minik ağrılar olabilir. Fıtığın keselere kadar inmesi sonucu scrotal fıtık adını alır. Bu fıtıklar büyük devir içinde geçtikleri kanala ve torbaların iç yüzüne yapışır ve kapalı fıtık ameliyatı teknik olarak çok zor hale getirir. Tek noktadan sonra fıtık deliği iyice büyür tüm ince bağırsakların fıtık kesesini doldurur.

]]>
Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi.html Fri, 26 Oct 2018 21:14:07 +0000 Kasık fıtığı, karın duvarında olan yırtıktan ya da delikten çıkmış olan iç organların cilt altında şişlik oluşturmasıyla meydana gelir. Fıtık oluşturan bu şişlikler bazen oluşur, bazen de kaybolur. Özell Kasık fıtığı, karın duvarında olan yırtıktan ya da delikten çıkmış olan iç organların cilt altında şişlik oluşturmasıyla meydana gelir. Fıtık oluşturan bu şişlikler bazen oluşur, bazen de kaybolur. Özellikle ayaktayken, öksürürken, ıkınırken ortaya çıkan fıtık, sırt üstü yatınca kaybolur. Bunun sebebi sürt üstü yatınca fıtık kesesindeki organların karın içindeki yerine geri dönmesidir. Bu şekilde şişlik oluşturarak fıtık yapan organlar genellikle bağırsaklar olur. İleri aşamalarda kasık fıtığı sürekli bir hal almaya başlar ve hasta eliyle fıtığı içeriye iterek rahatlamaya çalışır.

Karın duvarı fıtıklarının tamamı doğumsal ya da daha sonradan meydana gelmiş olan zayıf noktadan çıkmaktadır. Bu tür fıtıklar göbek ve göbek çevresi fıtıkları gibi doğumsal zayıf noktalardan çıkan fıtıklara güzel bir örnektir. Daha sonradan ortaya çıkan zayıf noktalar ise, genellikle ameliyat bölgeleridir. Burada ortaya çıkan fıtıklar kesi yeri fıtığı olarak tanımlanır. Ağır kaldırma, idrar zorluğu çeke, öksürük, ıkınma, kronik kabızlık gibi etkenler, kasık fıtığının ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Kasık fıtığı neden oluşur

Karın duvarında oluşan fıtıkların ortalama % 90 kadarı kasık fıtıklarıdır. Toplumda erkeklerde daha fazla görülür. Bazıları doğumun ardından kapanması gerekli olan kasık kanalının kapanmamış olmasından ya da ilerleyen yaşlarda kanalın açılmasıyla oluşan indirekt fıtıklardır. Bazıları ise, karın kaslarındaki zorlanmayla oluşan fıtıklardır. Bunlar direkt fıtık olarak tanımlanır. Fıtıkların oluşumu araç lastiklerindeki balonlaşmaya benzemektedir.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı teşhisi nasıl yapılır

Bu fıtıklar fiziki muayene sonucunda teşhis edilebilir. Hastaların çoğu kasık fıtığını kendileri bile anlayabilir. Fıtıkların oluşturduğu şişlikler karakteristiktir. Ayakta olduğunda, karın içi basıncı arttığında ortaya çıkar, yatınca kaybolur. Bazı hastalarda şişkinlik ve karın ağrısıyla birlikte görülebilir. Yemekten sonra kramp tarzında ağrı, kabızlık gibi etkiler yapabilir. Bunlar fıtık kesesinin geçici olarak sıkışmasıyla oluşur. Başlangıç aşamasındaki kasık fıtıkları, atletik yapılı sporcularda şişlik olmadan kronik ağrıyla ortaya çıkabilir. Bu vakalarda kasık bölgesi ultrasonografi ile tetkik edilerek araştırılır. Bu tür fıtıklar nokta fıtığı olarak tanımlanır. Bunların tanısı için MR tetkiki yapılması gerekebilir.

Kasık fıtıkları kimleri etkiler

Kasık fıtıkları toplumda her yaştan kişiyi cinsiyet gözetmeksizin etkileyebilir. Bu yeni doğanlardan, ileri yaşlardaki kişilere kadar herkeste görülebilir. Vücutta oluşan fıtıkların % 90 kadarı kasık fıtığıdır. Erkeklerde ise, kadınlardan daha fazla görülür. Kasık fıtıkları egzersiz, kilo verme ya da ilaç tedavisi ile ortadan kalkmaz. Kendi haline bırakılsalar düzelmez. Eğer fıtık tanısı konursa, hemen bölgenin onarılması gerekir.

Kasık fıtığı riskleri nelerdir

Kolayca içeri giren ve kaybolan kasık fıtıkları, zamanla yatmakla ya da elle bile içeriye girmez hale gelir. Bu durumda bağırsaklar yırtıkta sıkışmış olur. Bu boğulmuş fıtık olarak tanımlanır ve kısa sürede bölgede ağrı oluşur. Sıkışan bölgede bağırsaklar olabilir. Bu hastaların acilen ameliyata alınması gerekir. Özellikle erkeklerde testislere zarar veren bir durumdur. Büyük fıtıklar erkeklerde cinsel sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu etkiler psikolojik kökenli olsa da, sağlıklı cinsel yaşamın sürdürülmesine engel olur. Fıtık onarımı yapılmadığında, kronik isteksizlik, iktidar sorunları ortaya çıkabilir.

Kasık fıtığı tedavisi nasıl yapılır

Kasık fıtığının tek tedavisi cerrahidir. Karın duvarındaki yırtığın, cerrahiyle kapatılması sayesinde onarılır. Bazen korse kullanımı hastaları rahatlatsa da, fıtığın tedavisinde ve risklerinde etkili olmaz. Daha önceleri gerdirilerek dikişle onarılan fıtıklar, günümüzde yamayla gerdirmesiz olarak onarılmaktadır. Bu da]]> Kasık Ağrısı Neden Olur https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisi-neden-olur.html Fri, 26 Oct 2018 21:46:42 +0000 Kasık ağrısı neden olur, tıp dilinde pelvis ağrısı olarak ta adlandırılan kasık ağrısının bir çok sebebi vardır. Kasık ağrıları genellikle kadınları ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın hastal Kasık ağrısı neden olur, tıp dilinde pelvis ağrısı olarak ta adlandırılan kasık ağrısının bir çok sebebi vardır. Kasık ağrıları genellikle kadınları ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın hastalıkları ile ilgili en sık rastlanılan şikayetlerden birisi olan kasık ağrısı tek bir nedene bağlı gelişen bir şikayet değildir. Kasık ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. 

Kasık ağrısı sadece kadın hastalıkları ve üreme organları ile ilgili nedenlerden oluşmaz. Bağırsaklar, idrar yolları, kas-iskelet sistemi gibi diğer organları da ilgilendiren patolojiler de kasık ağrısına neden olabilirler. Gebelikte de kasık ağrısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Bunların dışında adet döneminde de kasık ağrısı olabilir.

Kasık ağrısı değişkenlik gösterebilir. Bazen ani başlayan yoğun bir ağrı olabilirken örneğin; akut karın ağrısı gibi, bazen de uzun süreden beri devam eden rahatsız edici örneğin; kronik kasık ağrısı gibi bir ağrı şeklinde olabilmektedir. Ani başlayan ağrılar genellikle acil durumları da ortaya çıkarmaktadır. Akut yani ani olarak başlayan karın ve kasık ağrılarında acil müdahale yapılması gereken ''Apandisit'', dış gebelik yumurtalık gibi kadın hastalıklarının olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu tür ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Uzun süreden beri kronik kasık ağrısı, tanı ve tedavisi güçlük yaratan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla üreme sistemi ile ilgilidir yani rahim ve yumurtalıklar gibi. Diğer karın içi organlara ait hastalıklar da zaman zaman kronik kasık ağrısı yapabilmektedir. Bazı durumlarda ise ağrının bir nedeni yoktur. veya bu ağrının sebebi saptanamamakta dır. Psikolojik faktörle de kronik pelvis ağrısına neden olabilmektedir.

Kasık Ağrısı Neden Olur
Genellikle kasık ağrısına sebep olan hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

-Kadın üreme organlarını (rahim, yumurtalık, tüp) ilgilendiren endeksiyonlar, iltihaplar ve abseler. Pelvik enflamatuar hastalık (PID), salppenjit, endometrit, tubavarian abse vb.
-Yumurtalık kistlerine bağlı ve bu kistlerin burkulması, patlamasına bağlı olabilir.
-Myom: 2-3 cm kadar küçük myomlar kasık ağrısına neden olmaz. 5-6 cm ve daha büyük ve özellikle rahmin dış duvarında olan myomlar kasık ağrısına neden olabilir.
-Endometriozis
-Adenomyozis
-İdrar yolu enfeksiyonları, sistik, interstisyel sistik, kronik üretrit
-Anormal mesane fonksiyonu (Detrüsör instabilitesi)
-İdrar yollarında taş ve kum olması
-Apandisit
-Bağırsaklarla ilgili patolojiler, divertikülozis, divetikülitün
-Fıtık
-Gebelikte rahmin büyümesine ve bağların gerilmesine bağlı kasık ağrısı olabilir.
-Düşük veya düşük tehtidine bağlı kanamalarda kasık ağrısı olabilir.
-Yumurtlama (ovulasyon) günlerinde kasırk ağrısı olması normaldir.
-İrritabl bağırsak sendromu
-Normal doğum ve sezeryan ameliyatından sonra erken dönemlerde kasık ağrısı olabilir, bir iki haftada sıklıkla kendiliğinden geçer.
-Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı (disparoni) varsa sebebinin araştırılması için muayene olunması gerekmektedir.
-Daha önce karın ameliyatları (sezeryan, apandisit, kist, myom amleiyatı, bağırsak ameliyatı vb.) geçirmiş olanlarda karın içerisinde oluşan yapışıklıklara bağlı ağrı olabilir.
-Pelvik konjesyon sendromu
-Pelvik tübeküloz (günümüzde çok nadirdir)
-Dismenore (şiddetli adet ağrısı, adet sancısı)
-Servikal stenoz: Geçirilmiş ameliyat veya diğer müdahalelere bağlı rahim ağzının daralması
-Endometriyal polipler
-İleri derecede organ sarkmaları (sistosel, rektosel, uterin, prolapsus.)
-Spiral kullanan bazı hastalarda kasık ağrısı meydana gelebilir
-Kas ve iskelet sistemine bağ]]> Kasık Biti https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-biti.html Sat, 27 Oct 2018 17:48:50 +0000 Kasık biti, daha çok kasık bölgesinde bulunan kıl ve kıl köklerine yerleşen, vücuttan kan emerek beslenen 1-4 mm uzunluğunda, sivri kafalı phthirus pubis adındaki parazittir. Parazit yengece benzediği için ve kıllar Kasık biti, daha çok kasık bölgesinde bulunan kıl ve kıl köklerine yerleşen, vücuttan kan emerek beslenen 1-4 mm uzunluğunda, sivri kafalı phthirus pubis adındaki parazittir. Parazit yengece benzediği için ve kıllara yengeç gibi tutunan tırnakları olduğu için yengeç biti olarak ta anılır. Kasık bölgesinin dışında anüste, koltuk altında, bacaklarda, göğüste, yüzde, kaşlar ve kirpiklerde bile yerleşerek enfeksiyonlara neden olabilir. Parazitin vücudu parçalıdır. Çok sayıda cinsel eşi olan parazit, kalabalıkta ortak yaşam süren ve temizliğe dikkat etmeyen kişilerde görülebilir. Sebep oldukları enfeksiyon genellikle pubik kılların bulunduğu bölgede ve anüs çevresinde sınırlı olur. Parazitle enfekte olan kişilerde yoğun kaşıntı meydana gelir.

Kasık biti nasıl bulaşır

Kasık bitinin bulaşması cinsel ilişkiyle olabilir. Yine kasık biti olan kişilerin kullandığı çarşaf, havlu, giysi, battaniye gibi eşyaları kullanmayla bulaşabilir. Ailede anne babada kasık biti olursa, çocukların aynı yatakta yatması da bulaşmayı sağlar. Sıcak ortamlar, nemli yerler bitin bulaşmasını kolaylaştırır. Bitler ve yumurtalar canlı oldukları sürece başkalarına bulaşabilir.

Kasık biti belirtileri

Kasık bitinin en önemli belirtisi özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntıdır. Kıllara tutunan bitler küçük beyaz noktacıklar şeklinde görülür, bölgede hafif mavimsi lekeler izlenir. Bölgenin aşırı kaşınması durumunda kızarıklık kanama gibi lezyonlar oluşur. Buna bağlı olarak enfeksiyon gelişebilir. İç çamaşırsa siyahımsı tozlar izlenebilir.

Kasık Biti

Kasık biti tanısı

Öncelikle hastanın öyküsü dinlenerek, klinik değerlendirme yapılır. Kaşıntı olan bölgede derinin zedelenmesi olduğu izlenir. Kıl köklerine tutunmuş sirke denilen bit yumurtaları görülür. Kıl köklerinde gömülü halde bitler bulunur. Bunlar el merceği sayesinde rahatlıkla görülebilir. Bu şekilde kasık biti tanısı doğrulanır. Bit yumurtaları bir hafta içinde çatlar, yaklaşık olarak 8-10 gün içinde tam olgunluğa erişirler.

Kasık biti tedavisi

Tedavide hasta gibi hastanın yakın çevresinde olan kişilerde tedavi edilmelidir. Tedavi için farklı solüsyonlar kullanılabilir. Bunlar;

 • Permetin kasık biti olan bölgeye uygulanması ve 10 dakika beklenerek yıkanması
 • Lindan şampuanın enfekte olan bölgeye uygulanması ve 4 dakika beklenerek yıkanması
 • Prietrinler ve piperonil butoksit kasık biti enfekte olan bölgeye uygulanır, 10 dakika beklenerek yıkanır.

Bunların içinde Lindan hamile ve emziren kadınlar için, 2 yaş altında olan çocuklarda kullanılmaz. Eşlerin mutlaka birlikte tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi uygulamaları bitleri ve yumurtaları havasız bırakarak boğar. Bu arada hastanın kullanmış olduğu giysiler, çarşaflar mutlaka yıkanmalı, ütülenerek iyice kurulanmalıdır.

Kasık bitinden korunma

Kasık bitiyle enfekte olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınılmalı, bu kişilerin giysileri, yatak takımları gibi eşyalarına temas edilmemelidir. Ortak yıkanan çamaşırlarda su sıcaklığı 55 derece olmalı ve en az 20 dakika yıkama devam etmelidir. Bu eşyalar en az 2 hafta kullanılmadan bekletilmelidir. Bu sayede kalan bit ve yumurtaların ölmesi sağlanır. Giysilerin yıkanması da korunmaya yardımcı olur. Bu arada kasık bölgesi kıllarının kesilmesi tavsiye edilir.

]]>
Kasık Ağrısı Nasıl Geçer https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisi-nasil-gecer.html Sun, 28 Oct 2018 15:44:35 +0000 Kasık ağrısı nasıl geçer, Kasıkta oluşan ağrılar hem kadın hem de erkeklerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Burada kadınlarda oluşum nedenleri konusu üzerinde durulacaktır.Kadın Kasık ağrısı nasıl geçer, Kasıkta oluşan ağrılar hem kadın hem de erkeklerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Burada kadınlarda oluşum nedenleri konusu üzerinde durulacaktır.

Kadınlarda olgunlaşan yumurta hücrelerinin kanala geçmesiyle oluşabilmektedir. İki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama dönemine denk gelmesi nedeni ile bu ağrılara ortada meydana gelen ağrılar manasında mittelschmerz denmektedir. Görülme şekli kasıklarda kramp oluşumu gibi ama daha hafif bir ağrı hissedilmesi şeklindedir. Ancak her kadında oluşan ağrının şiddeti farklı olabilmektedir. Ağrı şiddetleri yumurtlama dönemlerine göre değişken olabilir. Bazı durumlarda bu ağrıların oluşum zamanı önceden tahmin edilebilmektedir çünkü ağrılar genelde adet görme tarihinden 2 hafta kadar önce görülmektedir. Bu ağrılar bazen günlük hayattaki aktivitelerinizi engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Kasıklardaki ağrıların nedenleri
 • Yumurtalıklardaki kistler
 • Dış gebelik oluşumu
 • Apandisit patlaması
 • İdrar yollarında enfeksiyonlar
 • Böbrek taşı varlığı
 •  İltihaplanmalar ve endometriozis
Kasık Ağrısı Nasıl GeçerAğrılar nasıl geçer

Kasıklarda ağrı oluşmasına neden olan faktörler kesin olarak belirlenmeli ondan sonra tedavi sürecine geçilmelidir. Ağrılar genellikle kasıklarda fıtık oluşumdan dolayı oluşur. Beslenme şekliniz kasık ağrılarının oluşumunda oldukça önemlidir. Örneğin adet görülme tarihine bir hafta kalınca tuz tüketimini azaltmanız önerilir. Çünkü tuzun suyu vücutta tutmayı arttıran bir etkisi vardır.  Fazla su tutulması da ağrıların oluşum nedenlerinden biridir. Yemeklerde bolca fıstık, fındık, balık ve et tüketmeniz faydalı olur.  Kızartma türü yemeklerden uzak durmanız önerilir. Çok fazla şekerli, fazla tuzlu ve bol acılı yemekleri yemekten kaçınmanız gerekir. İdrar söktürücü özellikleri olan maydanoz, ıhlamur gibi besinleri tüketmeniz önerilir. Beslenme şekline göstereceğiniz özenin ağrıları azaltma etkisini küçümsemeyin. Belirtilen önerilere uyduğunuz taktirde çok daha rahat regl dönemleri geçirebilirsiniz çünkü öneriler oldukça etkilidirler.

Kasıkta oluşan ağrılara karşı bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. En fazla bilinen bitkisel çaylar aslan perçemi, civanperçemi, ada çayı çobançantası bitkilerinden oluşan karışım bir cezve içerisinde kaynatılarak hazırlanan çaydır. Çayı tatlandırmak için 1 kaşık bal kullanabilirsiniz. Ayrıca bitki karışımını maxsimum 1 dakika kaynatmanız önerilir aksi halde bitkiler özelliklerini kaybederler.

]]>
Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/hamilelikte-kasik-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 08:24:39 +0000 Hamilelikte kasık ağrısı, çoğu hamile kadın kasık ağrısından yakınmaktadır. Hamilelikte karın ve kas ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur. Neredeyse bütün anne adayları ağrıları hissetmiştir. B Hamilelikte kasık ağrısı, çoğu hamile kadın kasık ağrısından yakınmaktadır. Hamilelikte karın ve kas ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur. Neredeyse bütün anne adayları ağrıları hissetmiştir. Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin, bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken, sandalyeden, yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir. Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir. Çoğu hamile kadında bu kasık ağrıları önemli bir hastalığa işaret etmez, fakat hamilelik beraberinde birtakım sıkıntılarıda beraberinde getirmektedir. Yani hamilelik sürecinde kasık ağrısı tamamen normal karşılanabilecek bir durumdur. Anne adayları kasık ağrılarının olabileceğini bilerek gebelik boyunca kendilerini psikolojik olarak bu duruma hazırlamalılar.Fakat bunun aksine kasık ağrıları sıklıkla ve devamlı ortaya çıkıyorsa bu başka bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Detaylı muayene ve kontrol gerektirmektedir. Hatta bunun hasta için yatış da gerekebilir. Anne adayının bu durumlara hazırlıklı olması gerekmektedir.

Gebeliğin ilk zamanlarında, genellikle bu 1-1,5 aylıkken hissedilir. Bu zamanlarda adet zamanı geldiği, fakat yumurta döllendiği ve adet olmayacağı için adet ağrısı benzeri kasıklarda hafif ağrı olabilmektedir. Bu tür ağrı çoğu kadın tarafından fark edilememektedir. Gebeliğin 3-4. aylarındada benzer kasıklarda ağrı görülebilmektedir. 

3-4. ay olmasının nedeni ise bebeğin düzenli büyümesine bağlı olarak rahmin bebeğin gelişimine uygun olarak şekil almaya çalışmasıdır. Rahmin büyümesi gerilmeye bağlı olarak da kendini ara ara keskin ağrılar şeklinde hissettirir. 

Hamilelikte Kasık Ağrısı
Ağrı genelde hareket etmekle birlikte artmaktadır.

Bu nedenle anne adayının ani ve hızlı hareketlerinden şiddetle kaçınması gerekmektedir. Hamileliğin son aylarında belirginleşen karın ve kasıktaki ağrıları çoğu bayan tarafından bilinir. Son aylarda kasık ağrıları sıklaşabilmektedir. Çünkü bebek artık iyice büyümüştür ve karına ve kasığa iyiden iyiye baskı yapmaktadır. Bu aylarda ağır kaldırmamak, ev temizliğine bir süre ara vermek ve hızlı hareketlerden kaçınmak, cinselliğe bir süre ara vermek anne adayını rahatlatacak davranışlardandır. Aynı zamanda anne adayı çok rahatsız oluyorsa ayaklarını karın bölgesine çekerek uzun süreli istirahatler yapabilir. 

Hamileliğin son aylarında görülen nedenlerinden biri de Braxton-Hicks kontraksiyonları denilen yalancı doğum ağrılarından ileri gelebilir. Bu ağrıları gerçek doğum sancılarından ayıran en önemli belirtiler kasılmalar düzensiz ve hafif şiddette olması ve dinlenmekle geçmeleridir. Ancak bu tür kasılmalar sık ve şiddetli geliyorsa ve geçmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir çünkü doğum sancıları veya erken doğum belirtisi olabilir. Gebelikte kasık ağrılarının bir diğer nedeni ise anne adayının kabız olması, mide veya bağırsak gazının olması da kasık ağrılarına neden olabilir.
]]>
Bel Ve Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/bel-ve-kasik-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 21:52:33 +0000 Bel ve kasık ağrısı, kasık ve bel ağrısı kadınların doktora başvurmalarına neden olan en önemli yakınmalardan biridir. kasık ağrıları bazen kadınların günlük yaşantılarını etkileyecek ve hatta işine gidemeyecek kadar Bel ve kasık ağrısı, kasık ve bel ağrısı kadınların doktora başvurmalarına neden olan en önemli yakınmalardan biridir. kasık ağrıları bazen kadınların günlük yaşantılarını etkileyecek ve hatta işine gidemeyecek kadar ağır olabilir. Cinsel yaşantısını da etkileyebilen bur durum, zamanla psikolojik problemlere de neden olabilir. Kasık ve bel ağrısı üreme organlarından kaynaklandığı gibi, idrar yolları, sindirim veya iskelet sisteminden de kaynaklanabilir. Ağrının başlama şekli niteliği, şiddeti, yeri ve yayılması önemlidir. Ani başlayan ağrılar uzun süredir devam eden ağrıların nedenleri birbirinden farklıdır. Bel ve kasık ağrılarının sebeplerini şu şekilde sıralayalım.

Üreme organlarının iltihabı hastalıkları: Pelvik enflamatuvar hastalık olarak adlandırılan bu durumda, çoğunlukla üreme organları vajen içinde kolonize olan mikroorganizmalar tarafından enfekte olur. Enfeksiyon yukarıya doğru yayılarak rahim ağzı, rahim, üreme kanalları, yumurtalıklar ve karın içindeki diğer organlara yayılabilir. Ağrı ile birlikte ateş, üşüme ve titreme gibi sistemik bulgularda olabilir. 

Bunun dışında yumurtalık kistleri: Basit folikül kistleri ve çikolata kisti (endometriozis) olabileceği gibi, kanser başlangıcı veya kötü huylu bir yumurtalık kisti olabilir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla çevre organlarına baskı yaparak veya nadiren yumurtalığın kendi etrafında kıvrılıp torsiyone olup kangren olması ile ağrıya neden olurlar. 

Bel Ve Kasık Ağrısı
Dış gebelik: Gebeliğin anne rahimi dışında oluştuğu duruma denir. Dış gebelik çoğunlukla kanallara, nadiren rahim ağzı veya karın içine yerleşir. Büyüyen gebelik kesesi bulunduğu organın sınırlarını zorlar ve ağrıya neden olur. Dahada ilerleyen gebelik bulunduğu organın yırtılmasına ve karın içerisine kanama yapan acil bir tabloya neden olur. Apandisit: Apandisitin iltihaplanması acil müdahale gerektirecek bir durumdur. Çoğunlukla karın ağrısı yapan diğer durumlarla karşılaşılabilir. 

Sindirim sistemi iltihabı: Enterit olarak bilinen ve karın, kasık ağrısı ve çoğunlukla ishal birlikte seyreden klinik bir tablodur. İdrar yolu enfeksiyonu ve taşları: İdrarda yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, ateş, üşüme ve titreme ile birlikte seyreden bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması organik ve psikolojik nedenli olabilir. Organik nedenler arasında endometriozis, vajendeki yaralar ve çok sayıda doğuma bağlı üreme organlarının bağlarındaki yırtılmalar dır. Psikolojik nedenli ağrılar belli bir yerleşim göstermeyen künt ağrılardır. 

Bel ve kasık ağrısına sebep olan diğer kadın hastalıklarını da şöyle sıralayabiliriz: Enfeksiyonlar, tüberküloz dışındaki enfeksiyonlar akut ağrı nedenidir. Devam eden ağrılar karın içinde enfeksiyonlara bağlı oluşmuş yapışıklıklar dan kaynaklanır. Klamydia ve üreoplazma türü mikroorganizmaların enfeksiyonu sadece ağrı nedeni olmaktan öte üreme organlarında neden oldukları kalıcı hasarlar nedeni ile üreme sağlığı üzerinde de olumsuz etkiye neden olurlar. Yapışıklıklar: Organların hareketini kısıtlayan kalın ve sert yapışıklıklar ağrıya neden olur. Bu yapışıklıklar genital enfeksiyonlardan kaynaklanacağı gibi, endometrioz sonucunda da ortaya çıkabilir. 

Endometriosis: Rahim dokusunun rahim dışında bulunmasıdır. Her adetle beraber bu dokular karın içine kanamalara yol açar. Karın zarının etkilenmesi ve oluşan yapışıklıklar adet ağrısı şeklinde ağrıya neden olur. Endometrioz lezyonları rahim bağları üzerinde olabileceği gibi yumurtalıklar üzerinde de bulunabilir. Rahim bağları üzerindeki lezyonlar adetlerde şiddetli kasık ağrılarına neden olabilir. Yumurtalıklar üzerindeki odaklar ise her adet ile yumurtalık içine kanayarak çikolata kisti olarak bilinen kistleri oluştururlar. Bu kistler büyük boyutlara vardıklarında şiddetli ağrılara neden olabilir]]> Bayanlarda Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/bayanlarda-kasik-fitigi.html Tue, 30 Oct 2018 00:13:37 +0000 Bayanlarda kasık fıtığı, karın duvarında kasık bölgesinde yer alan açıklıktan meydana gelen kasık fıtığı bayanlarda daha az rastlanılan bir durum olarak bilinmektedir. Kasık fıtıkları ıkınma, öksürme ve kasık bölges Bayanlarda kasık fıtığı, karın duvarında kasık bölgesinde yer alan açıklıktan meydana gelen kasık fıtığı bayanlarda daha az rastlanılan bir durum olarak bilinmektedir. Kasık fıtıkları ıkınma, öksürme ve kasık bölgesini zorlayıcı spor aktivitelerinde bulunma sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Kadınların kasık bölgesinde görülen fıtıkları genel itibari ile sırt üstü yatıldığında kaybolmaktadır. 

Kadınlardaki kasık bölgesindeki fıtıklarla karşılaşılması durumlarında ağrı ve bölgesel hassasiyet oluşabilmektedir. Fıtıklar küçüktür ve kola hissedilmeyebilir. Kadınların kasık fıtığı muayeneleri radyolojik muayenelerle ortaya çıkabilmektedir. Fıtığın geçtiği kanal zorlanırsa daha çok şişkinlik durumları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Hastada belirtiler varsa ve ağrı hassasiyet durumları ciddi ise doktora hemen başvurulması gerekmektedir. Fıtık karın içine dönmüyorsa fıtık büyümesi yada bağırsak düğümlenmesi komplikasyonları görülebilmektedir. Eğer bu komplikasyonlar oluşmuşsa zaten doktorunuz kısa sürede mutlaka ameliyat olmanız gerektiği bilgisini sizlere vermektedir. Kadınlarda görülen fıtık düğümlenmeler inde genel itibarı ile erkeklerde görülen fıtığa göre düğümlenme daha çok gerçekleşebilmektedir. 

Bayanlarda Kasık Fıtığı
Kasık fıtığı genel olarak sırt üstü yattığınızda kaybolduğu için fark etmeniz zaman alabilmektedir. Bağırsak boğulması durumları son derece tehlike arz ettiği için acil operasyona girmenize bile sebep olabilmektedir. Boğulan fıtık fark edilemezse şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlar oluşabileceği gibi hastanın kan değerlerinde de bozulma meydana gelebilmektedir. Kasık fıtıkları el ile muayene edildiği zaman anlaşılabilmektedir. Eğer hasta kilolu ise ve doktor emin olmak isterse fıtık olup olmadığını anlamak için ultrasonografi ile kasık kanalına bakabilmektedir. Kasık fıtıkları direk, endirek yada femoral fıtıkları olmak üzere üçe ayrılmaktadır. İndirek fıtıklar kasık kanalının sonradan yada kendiliğinden açılması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Adele yırtıklarından dışarı çıkan fıtıklar ise direk kasık fıtıkları olarak bilinir. Femoral fıtıklar ise diğer fıtıklardan yaklaşık iki cm daha aşağıdadır. Kadınlarda genel itibari ile kapalı yöntemlerle onarım önerilmektedir. Kadınlarda en sık endirek fıtıklarla karşılaşılmaktadır. 

Bayanlarda kasık fıtığı çeşitleri vardır

Kasık kanalının kendisi olan bu fıtık çeşidi çocuklarda ve gençlerde sık görülen bir fıtık çeşidi olarak bilinmektedir. Adele yırtılması ile ortaya çıkan direk kasık fıtıkları aşırı fiziki zorlanma, ani kilo verme, ıkınma, kronik öksürük, adele zafiyeti şeklinde seyredebilmektedir. Erken dönemde ağrılı olarak görülen kasık fıtığı zamanla şişerek büyüyebilir. Kramp şeklinde ağrılı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Şişkinlik artışı durumlarında ameliyat çok riskli bir hal alabilmektedir. Kasık bölgenizde ağrı varsa yada şişlik hissediyorsanız kasık fıtığı olabileceğinizi aklınıza getirerek kontrolden geçmeli ve emin olmalısınız.
]]>
Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi.html Tue, 30 Oct 2018 10:30:36 +0000 Gebelikte kasık ağrısı,  çoğu hamile kadın kasık ağrısından yakınır. Çoğu hamile kadında bu kasık ağrıları önemli bir hastalığa işaret etmez fakat hamilelik bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Yan Gebelikte kasık ağrısı,  çoğu hamile kadın kasık ağrısından yakınır. Çoğu hamile kadında bu kasık ağrıları önemli bir hastalığa işaret etmez fakat hamilelik bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Yani hamilelik süresince tamamen normal karşılanabilecek bir durumdur. Fakat bunun aksine kasık ağrıları sıklıklar ve devamlı ortaya çıkıyorsa bu başka bir rahatsızlığın göstergesi olabilmektedir. Detaylı muayene ve kontrol gerektirmektedir hatta bunun için hastaya yatış gerekebilir. Anne adayının bu durumlara hazırlıklı olması yerinde olur. 
Şimdi  kasık ağrılarının seyrini ve nedenlerini açıklayalım:
 • Gebeliğin ilk zamanlarındaki, genellikle bu 1-1,5 aylıkken hissedilir, bu zamanlarda adet zamanı geldiği, fakat yumurta döllendiği için adet olmayacağı için adet ağrısı benzeri kasıklarda hafif ağrı olabilmektedir. Bu tür ağrı çoğu kadın tarafından fark edilmektedir.
 • Gebeliğin üçüncü dördüncü aylarında da  kasıklarda ağrı görülebilmektedir üç dört ay olmasının nedeni ise bebeğin düzenli büyümesine bağlı olarak rahmin büyümesi gerilmeye bağlı olarak da arar ara kendini keskin ağrılar şeklinde hissettirir. Ağrı genelde hareket etmekle birlikte artmaktadır bu nedenle anne adayını ani ve hızlı hareketlerden şiddetle kaçınması gerekmektedir.
 • Hamileliğin son aylarında belirginleşen karın ve kasıktaki ağrıları çoğu bayan tarafından bilinir. Son aylarda kasık ağrıları sıklaşa bilmektedir. Çünkü bebek artık iyice büyümüştür ve karına ve kasığa iyide iyiye baskı yapmaktadır. Bu aylarda ağır kaldırmamak,  hızlı hareketlerden kaçınmak, cinselliğe bir süre ara vermek anne adayını rahatlatacak davranışlardandır. Aynı zamanda anne adayı çok rahatsız oluyorsa ayaklarınızı karın bölgenize doğru çekerek uzun süreli istirahat edebilirsiniz. Bu dönemde baba adayına da büyük görevler düşmektedir. Son aylardaki kasık ağrıları yada kasılmalar düzensiz ve hafif derecelidir. Şayet kasılmalar şiddetli ve belirli aralıklarla geliyorsa süreklilik arz ediyorsa acilen bir doktora görünmelisiniz.Çünkü bu ağrılar doğumun yakın olduğuna işaret olabilir.
Gebelikte Kasık AğrısıGebelikteki kasık ağrılarının, bir diğer nedeni ise anne adayının kabız olması, mide veya bağırsak gazının olması da kasık ağrılarına neden olabilir.
kasık bölgesindeki ağrı bebeğiniz ve sizin için bir tehdit oluşturmasa da bu şikayetleriniz fazla ve uzun süreli olması durumunda mutlaka doktorunuza bildirin.çünkü bu ağrıların nedeni erken gebelik haftalarında dış gebelik, düşük tehlikesi ve ileri gebelik haftalarında erken doğumun başlangıcı olabilir. kasık ağrınızın şiddetli ise, oturma veya yatma veya alacağınız sıcak bir duş şikayetinizi bir ölçüde azaltabilir.
Son olarak gebelik müddetince meydana gelen kasık ağrılarının çoğu normal bir olgudur. Anne adayları kasık ağrılarının olabileceğini bilerek gebelik boyunca kendilerini psikolojik olarak hazırlamalıdırlar. Tersi durumda her kasık ağrısında hem anne adayı hemde çevresindekiler tedirgin olacaktır. Sancılarınızı en aza indirgemek için doktorunuzun size uygun olan bir takviye ürün önerecektir. Bu ürünler genelde kalsiyum ve magnezyum içeren takviye ilaçlardır. Özellikle de doğuma çok yaklaşılan aylarda bu tedbirler anne adayını rahatlatacaktır.
]]>
Kasık Mantarı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-mantari.html Wed, 31 Oct 2018 01:34:24 +0000 Kasık mantarı, genellikle tinea cruris adlı mantar türünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Çoğunlukla kasık bölgesine yerleşir. Fakat diğer bölgelere de taşınabilir. Ayak, tırnak gibi alanlarda meydana gelen manta Kasık mantarı, genellikle tinea cruris adlı mantar türünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Çoğunlukla kasık bölgesine yerleşir. Fakat diğer bölgelere de taşınabilir. Ayak, tırnak gibi alanlarda meydana gelen mantarlarda kasık mantarı nedeni olabilir. Bu enfeksiyonun oluşumunun % 80 kadarı vücut metabolizması nedeniyle olur. Vücutta faydalı bazı mikroorganizmalar yaşar. Bunlar vücuda alınan besinlerin zararlı olanları kendilerine besin olarak ayrıştırmakta, faydalı  olanların gereken hücrelere taşınmasında etkili olmaktadır. Vücuda organik olmayan maddelerin alınmasıyla yani kimyasal ilaçlar, makyaj malzemeleri, antibiyotikler gibi etkenler faydalı bakterileri öldürerek, zararlı bakterileri hakim kılar. Vücutta her türlü virüsü tanıyabilen, onlara karşı koyabilen bir savunma mekanizması bulunmaktadır. Bu nedenle vücuda yararlı ve zararlı olabilen canlıları süzgeçten geçirebilir. Fakat virüs her defasında değiştiğinden, savunma mekanizması görevini yapıncaya kadar, vücutta hasar meydana gelir. Bu nedenle hastalığa yakalanmak daha kolay olur.

Kasık mantarı belirtileri

Kasık mantarı vücuttaki diğer bölgelerde olan mantar hastalığının taşınmasıyla meydana gelebilir. Yani daha önceden ellerde, tırnak ve ayaklarda olan mantar kasık bölgesine sıçramış olabilir. Kasık mantarı da yakın olan cinsel bölgelere yerleşebilir. Bu alandan vücut içine girmeleri daha kolay olur. Erkeklerde görülen kasık mantarının vücuda girmesi oldukça zordur. Çünkü erkek cinsel organı vücuttan dışa doğrudur. Kadınlar ise bu konuda daha şanssızdır. Virüsün vücuda girmesi daha kolay olur. Kasık mantarı vajinal mantar olarak kadının vücuduna yerleşir. Mantarın belirtileri kaşıntı olarak kendini gösterir. Kaşıntıyla birlikte kızarıklık, akıntı, kötü koku meydana gelir. Bazı durumlarda kanlı su gelmesi, kahve tonlarında değişen küçük benekler oluşmaya başlar. Bölgede pullanma etkili olur. Bu belirtiler olduğunda, kasık mantarının acilen tedavi edilmesi gerekir. Bundan sonra vücuda yerleşen mantar enfeksiyonunun tedavisi güçleşir.

Kasık Mantarı

Kasık mantarı tedavisi

Kasık mantarının tedavisi yaygınlığına ve yayılımına göre belirlenir. Mantar ilacı olarak kullanılabilecek farklı ürünler bulunmaktadır. Aslında tedavisi kolay yapılan bir rahatsızlıktır. Ancak doğru ilaçların kullanılması ve temizlik kurallarına uyulması gerekir. Tedavide ve sonrasında kasık bölgesinin kuru tutulması gerekir. Bu tedavide antibiyotiklerin kullanılması bazen tercih edilse de, bu mantarı tetikleyebilir. Bu nedenle hastalarda iltihap kurutucu ilaçların kullanılması tercih edilir. Bunlar kimyasal içermediğinden, rahatsızlığın yavaşlamasına etki eder. Bu ilaçlar aynı zamanda kaşıntıya engel olarak, bölgede enfeksiyon oluşmasına engel olur. Ancak kasık mantarını tamamen yok etmediğinden, bir süre sonra yeniden nüksetmesine neden olur. Bölgede kullanılacak topikal merhem, pudra, krem gibi ürünlerde, mutlaka bölgenin kuru ve temiz tutulması gerekir. Bunun dışında doğal yollardan kasık mantarı tedavisi uygulanabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra yeniden tekrarının önlenmesi amacıyla hijyen kurallarına dikkat edilmeli, kasık bölgesi her zaman kuru tutulmalıdır. İç çamaşırlar ve giysiler sentetik yerine pamuklu olanlardan tercih edilmelidir. Vücutta başka alanlarda mantar enfeksiyonu varsa, burasıyla temastan kaçınılmalıdır. Banyodan sonra kasık bölgesi iyi kurulanmalıdır.

]]>
Hamilelik Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar https://www.kasikagrisi.gen.tr/hamilelik-kasik-agrisi-ne-zaman-baslar.html Wed, 31 Oct 2018 16:44:07 +0000 Hamilelik kasık ağrısı ne zaman başlar, gebeliğin erken haftalarından başlayarak, doğuma yakın haftalara kadar anne adayı çeşitli nedenlerden dolayı karın ağrısı ve kasık ağrısı hissedebilmektedir. Hissedilen bu ağrılar Hamilelik kasık ağrısı ne zaman başlar, gebeliğin erken haftalarından başlayarak, doğuma yakın haftalara kadar anne adayı çeşitli nedenlerden dolayı karın ağrısı ve kasık ağrısı hissedebilmektedir. Hissedilen bu ağrıların bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmemektedir. Bazıları ise önemlidir ve tedavinin yanı sıra hastaneye yatış dahi gerektirmektedir.

Gebeliğin ilk günlerinde hatta adetin geciktiğinin farkına varıldığı ilk günlerde hemen hemen her kadın tarafından hissedilen karın ağrısı ve kasık ağrısı hafif bir rahatsızlık hissi ile kendini göstermektedir. 

Hamilelik Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar
Hamileliğin 3. ayından itibaren kasık bölgesinde bıçak saplanır gibi keskin bir ağrı hissedilmeye başlar. Hareket etmekle ve aniden ayağa kalkmakla bu ağrıların şiddeti artabilir. Ağrıların sebebi ise rahmin büyümesine bağlı olarak rahmin etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Bu ağrılara genellikle 'round ligament ağrısı' denilmektedir. Rahmin büyümesiyle orantılı olarak gelişen round ligament ağrısının genellikle sağ tarafta olduğu bilinmektedir. Ancak her iki tarafta olduğu da görülür.

Gebelikte oluşan karın ve kasık ağrılarının gebelikle ilgisi olmayan bir nedeni de olabilmektedir. Örnek olarak apandisit, safra kesesi iltihabı,mide ülseri gibi birçok neden gösterilebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı hamilelikte meydana gelen karın ve kasık ağrılarının nedeni çok dikkatli araştırılmalıdır. Bu ağrıların gebeliğe bağlı normal bir kasık ağrısı mı yoksa gebelikle ilgisi olmayan hastalığa bağlı bir ağrı mı ayırt edilmelidir. Tedavisi ağrının sebeplerine göre planlanmalıdır.
]]>
Hamilelikte Kasık Sancısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/hamilelikte-kasik-sancisi.html Thu, 01 Nov 2018 14:48:01 +0000 Hamlelikte kasık sancısı, en fazla görülen yakınmalardan biridir. Genellikle rahmin büyümesiyle birlikte, kasıklarda ağrı gebe kadının etkilenmesine neden olur. Bu dönemde oluşan kasık ağrısının nedeni genellik Hamlelikte kasık sancısı, en fazla görülen yakınmalardan biridir. Genellikle rahmin büyümesiyle birlikte, kasıklarda ağrı gebe kadının etkilenmesine neden olur. Bu dönemde oluşan kasık ağrısının nedeni genellikle rahmin büyümesiyle birlikte rahim çevresindeki bağların gerilmesinden kaynaklanır. Bu hamileliğin ilk aylarından itibaren etkili olur. Çoğu gebe kadının gebeliğinde ilk 6-8 hafta içinde hafif kasık ağrısı hissedilmeye başlar. Bu adet gecikmesinin olmasından sonraki 2. hafta sonunda olur. Bazı gebelerde ise, kasık ağrıları üçüncü ayda rahmin büyümesinin hızlanmasıyla başlar. İlk gebeliklerini yaşayan kadınlarda ise, kasık ağrılarının daha erken dönemde başladığı görülür. Daha sonraki gebeliklerde oluşan kasık ağrısı ise, gebeliğin son döneminde karnın büyümesiyle, ağırlaşması ve rahim kasılmalarının olmasına bağlı hissedilir.

Hamilelikte kasık sancısı nasıl hissedilir

Hamilelikte erken zamanda ya da ilerleyen aylarda çeşitli sebeplere bağlı olarak kasık ağrısı olabilir. Bunların bir kısmı önemsiz olduğundan tedavi gerektirmeyebilir. Ancak bazıları gebe kadının hastaneye yatmasını gerektirecek kadar önemli olabilir. Kadınlar gebeliğin ilk günleri dahil olmak üzere, adetin gecikmesiyle birlikte kasık ağrısının etkisine girebilir. 3. ve 4. aylarda gebe kadınlar bıçak saplaması tarzında kasık ağrısı çekebilir. Bu ağrı hareketle, ayakta olmakla birden şiddetlenebilir. Rahmin büyümesiyle çevresindeki bağların, ligamentlerin gerilmesiyle oluşan bu ağrılar bazen tek taraflı, bazen de çift taraflı kasıklarda hissedilebilir.

Hamilelikte Kasık Sancısı

Hamilelikte kasık ağrısı başka sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir

Hamilelerde kabızlık ve şişkinlik kasık ağrısı nedeni olabilir. Son aylarda Braxton Hicks kontraksiyonları denen yalancı doğum ağrıları da, kasıklarda ağrıya neden olabilir. Bunlar dinlenmeyle geçen ağrılardır. Bu ağrıların şiddetli olması ve sıkça olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir. Gebeliğin her döneminde kasık ağrısıyla birlikte olan vajinal kanama durumunda da mutlaka doktora gidilmelidir. Ayrıca bu ağrıya bulantı ve kusma, ateş eşlik ediyorsa, bunun idrar yolları enfeksiyonlarıyla bağlantısı olabilir. Bu yüzden doktora giderek gereken incelemelerin yapılması sağlanmalıdır. Bu ağrılara bulanık görme, bağ ağrısı, bulantı ve kusma eşlik ederse bu tansiyon yükselmesi belirtisi olabilir. Bu nedenle kasık ağrısının sadece gebeliğine bağlanmaması gerekir. Bu başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak ta hissedilebilir. Özellikle kasık ağrısına eşlik eden karın ağrısının da olması halinde daha dikkatli olunmalıdır. Bu durumda apandisit, mide ülseri, safra kesesi iltihabı gibi farklı nedenler olabilir.

Hamilelikte kasık ağrısı tedavisi

Bu dönemde oluşan kasık ağrıları hamilelik nedeniyle oluşursa, genellikle tedaviyi gerektirmez. Bu durumda gebe kadının sıkça dinlenmesi tavsiye edilir. Özellikle son aylarda olan kasık ağrılarında dinlenme en iyi ilaçtır. Bu dönem rahmin büyümesi arttığından, oluşan baskıyla kasık ağrısı daha fazla rahatsız edici olacaktır. Bunun dışında başka sağlık sorunlarından kaynaklanan kasık ağrısında uygulanacak tedavi sebebe uygun şekilde planlanır. Hamilelik döneminde tedavi uygulanabilirse, bu kasık ağrısının giderilmesine yardımcı olacaktır. Diğer türlü tedaviler gebelik sonrasına ertelenir.

]]>
Kasık Kaşıntısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-kasintisi.html Thu, 01 Nov 2018 21:45:08 +0000 Kasık kaşıntısı, kasıklar ve apış arası dediğimiz yerlerde meydana gelen kaşıntıların sorumlusu sıklıkla parazitlerdir. Kasık biti gibi parazitler ciddi kaşıntılı durumlara neden olabilmektedir. Mantar enfeksiyonlarının Kasık kaşıntısı, kasıklar ve apış arası dediğimiz yerlerde meydana gelen kaşıntıların sorumlusu sıklıkla parazitlerdir. Kasık biti gibi parazitler ciddi kaşıntılı durumlara neden olabilmektedir. Mantar enfeksiyonlarının yanı sıra isilik gibi durumlar da kaşıntıya neden olan olgulardan bazılarıdır.
Tinea cruris (kasık kaşıntısı) kasığın bir mantar enfeksiyonudur. Cildiniz dermatofitler denilen birçok tipte mantar bulundurur. Genellikle bu mantarları hiç fark edemezsiniz. Ancak koşullar uygunsa yani sıcaklı ve nem oranı fazlaysa mantarlar hızla çoğalır. Bu durumda kasığınız da şiddetli bir kaşıntı ve yanma hissi nedeniyle Tinea cruris varlığını fark edersiniz. Bu durum en sık olarak yetişkin ve adolesan erkeklerde görülür. Kasık kaşıntısına bazen kasığın yuvarlak kurt enfeksiyonu denir. Bu isim yanlıştır çünkü yuvarlak kurt bu enfeksiyonda bir rol oynamaz. Kasık kaşıntısı tipik olarak ciddi kabul edilmez. Hızla tedavi etmek belirtilerinizi en aza indirir ve enfeksiyonun yayılmasını önler. 

Kasık kaşıntısına neden olan mantarlar genellikle herhangi bir probleme yol açmadan cildinizde doğal olarak yaşar. Ancak bir egzersiz veya maçtan sonra terli  kaldığınızda neme uzun süreli maruz kalma mantarlarınızın hızla çoğalmasına neden olabilir. Kasık bölgenizde mantarlar fazla çoğaldığında kasık kaşıntısı denen enfeksiyona yol açar. Kasık kaşıntısı terimi bu hastalığın sadece erkeklerde geliştiğini düşündürebilir ama aslında herkeste olabilir. Aşırı kilolu olanlarda bu durumun gelişme olasılığı çok yüksektir. Çünkü; mantar terlemeye yatkın olan cilt katlantılarında çoğalabilir. Kasık kaşıntısının giysilerden sürtünme veya uzun süre neme maruz kalmasıyla tetiklenebilir. Atletlerde bu durum için riskin daha yüksek olduğu doğrudur çünkü daha uzun süre ve daha fazla terleme eğilimindedir. Sıkı giysiler giymek kasık kaşıntısına neden olmaktadır. Çünkü terlemeye yol açıp cildin kurumasını önleyebilir.

Kasık Kaşıntısı
Tinea cruris tipik olarak kasık ve iç baldırları etkiler. Karın ve kaba etlere yayılabilir ama skrotum genellikle etkilenmez. 
Bu durumun belirtileri arasından şunlar vardır:

-Kasık bölgesinde kızarıklık
-Kasık bölgesinde uzun süreli kaşıntı
-Kasık bölgesinde yanma hissi
-Kasık bölgesinde pullanan, soyulan veya çatlayan cilt
-Egzersiz veya aktiviteyle kötüleşen döküntü
-Cilt renginde değişiklik.

Kasık kaşıntısına neden olan mantar ciddi kabul edilmez ama Mayo Clinic uyarınca bağışıklık sistemi bozulmuş kişilerde önemli bir endişedir. Bağışıklık sistemi bozulmuş bir kişi enfeksiyonla bağışıklık sistemi sağlıklı bir kişi kadar iyi savaşamayabilir. Kasık kaşıntı sının komplikasyonları arasında etkilenen ciltte kalıcı renk değişikliği, ikincil enfeksiyonlar ve tedavide kullanılan ilaçlardan yan etkiler vardır.

Kasık kaşıntısına neden olan diğer durumlarda şöyledir:

-Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar
-Yün veya naylon giyeceklerin neden olduğu kaşıntılar
-Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar
-İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar
-Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar
-Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar
-Kurdeşan, egzema, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar
-İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar
-Sinirlilik ve ruhsal sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar

Kasık kaşıntısı genellikle kişisel bakıma iyi cevap verir. Cildinizi temiz ve kuru tutmak önemlidir. Gevşek giysiler giymekte sürtünmeyi ve nem birikimini azaltarak faydalı olacaktır. Mikonazol, klotrimazol veya tolnaftat içeren reçetesiz bir antifunga]]> Kasık Şişmesi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-sismesi.html Fri, 02 Nov 2018 06:50:45 +0000 Kasık şişmesi, birçok çeşitli nedenle ilişkilendirilecek bir durum olan kasık şişmesi, lipom adı verilen yağlı bir büyüme ya da fıtıklar kasıkta şişliklere yol açabilir. Enfeksiyona bağlı olarak lenf bezlerinde şi Kasık şişmesi, birçok çeşitli nedenle ilişkilendirilecek bir durum olan kasık şişmesi, lipom adı verilen yağlı bir büyüme ya da fıtıklar kasıkta şişliklere yol açabilir. Enfeksiyona bağlı olarak lenf bezlerinde şişme olması,karnın içindeki bazı organların karın duvarının zayıf olduğu bir noktadan dışarıya fırlaması, nadiren de olsa erkeklerde yerine inmemiş olan bir testis kasıkta şişmeye neden olmaktadır. Kasıklarda oluşan şişlik, kasık bölgesinde sıvı birikimi veya iltihabın işareti olabilir.
Kasıklarda ve vücudumuzun birçok bölümünde bulunan lenfler, yüzeysel olarak yer aldığı kasık bölgemizde adeta gider borusu görevi görür. Dokular ile damarlar arasında atıkların giderilmesini ve temizlenmesini sağlayan lenf bezlerinin bakteriler ve enfeksiyonlar nedeniyle şişmesi kasık şişmelerine neden olmaktadır.

Kasık şişmesinin nedenleri;

Enfeksiyon Kaynaklı Nedenler
 • Apse (vücudun bir yerine irin birikmesidir)
 • Selülit (cilt enfeksiyonu)
 • Epididimit (testis iltihabı veya enfeksiyonu)
 • Bacakta enfeksiyon
 • Klamidya, genital herpes ya da bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
Kasık ŞişmesiDiğer Nedenler;
 • Alerjik reaksiyon
 • Testis kanseri veya lenfoma gibi kanserler
 • Kist 
 • Hidrosel (testis iltihabı)
 • Kasık Fıtığı
 • Kasık bölgesinde oluşan yaralanma
 • Böbrek Taşları
 • Lipom (iyi huylu büyüyen yağ kitleleri)
 • Lenfatik Obstrüksiyon
 • Bölgede gerginlik ya da kas çekilmesi oluşumu
 • Testis Torsiyonu (kasık bölgesine yüklenici ağır işler sonucu ortaya çıkar)
 • Kas gerilmeleri
 • Testis tümörü
 • Testislerin şişmesi (orşit)
 • Hidrosel (testis torbasında su toplanması)
Kasıklarda bulunan lenf düğümlerinin şişmesi, bulaşıcı hastalıklar, testis dönmesi ya da kanser kasık şişmesinin ciddi ve önemli nedenleri arasında sayılabilir.
Kadın, erkek, çocuk, yaşlı ya da genç her insanda oluşabilecek olan kasık şişmesi, ihmal edilmesi veya önemsenmemesi durumunda hayatı tehdit edebilecek ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Genital bölgede ağrı veya kaşıntı
 • Ağrılı idrar yapma
 • Rektal deşarj
 • Kasıkta veya kasık bölgesinde şişmiş lenf düğümleri
 • Kanlı idrar yapma
 • Kanlı dışkı
 • Nefes alma zorluğu ve hırıltılı solunum
 • Baş dönmesi
 • Sersemlik
 • Genital ülser veya kabarcıklar
 • Alt karın(kasık) ağrısı
 • Ateş yükselmesi
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Kasık bölgesinde kızarıklık oluşması
 • Kasıklarda sıcaklığın artması
 • Olağan dışı rektal akıntı
 • Penis veya vajinadan sarı, irin benzeri akıntılar olması.
]]> Adet Döneminde Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/adet-doneminde-kasik-agrisi.html Sat, 03 Nov 2018 01:41:28 +0000 Adet döneminde kasık ağrısı;adet kanının dışa atılması durumuyla oluşan rahimdeki kasılmalar ve rahimdeki dolaşımın azalması adet dönemindeki kadınlarda kasık ağrısına neden olmaktadır.Adet; kadınlarda orta Adet döneminde kasık ağrısı;adet kanının dışa atılması durumuyla oluşan rahimdeki kasılmalar ve rahimdeki dolaşımın azalması adet dönemindeki kadınlarda kasık ağrısına neden olmaktadır.
Adet; kadınlarda ortalama 28 günde bir görülen, yumurtalıklarda meydana gelen yumurtlama sonucu oluşan kanamalardır. 3-7 gün arasında sürer. Kimi kadınlar bu dönemde şiddetli ağrılar yaşarken kimisinde bu ağrılar hiç görülmez. Birçok genç kızın korkulu rüyası haline gelen adet sancıları kişilerin psikolojik, genetik ve vücut yapısına göre farklılık gösterir.
Adet kanamasına bağlı olarak oluşan kasık ağrıları ve sancılar tıp dilinde dismenore olarak adlandırılmaktadır. Bu ağrılar genellikle adet başlamadan önce başlar ve özellikle adetin ilk günü şiddetlidir. En çok 2-3 gün sürer. Adet dönemi kasık ağrıları kadınlarda bulantı, kabızlık veya ishal gibi sorunlara da yol açmaktadır.
Adet döneminde rahim içinde salgılanan prostaglandin adı verilen maddeler sinir uçlarını uyarır ve ağrı hissine neden olurlar. Rahim içindeki bu salgılar kusma veya bulantıya da neden olmaktadır.Bazı durumlarda rahimdeki kanın dışa atılırken geçtiği kanallar normale göre daha dar olabilir bu durumda kan kolay boşalmaz  ve rahim kasılarak bu kanı dışarıya atmaya çalışır. Bu durumda ağrı ve kasık sancıları oluşur.
Adet dönemlerinde kasık ağrılarına ve adet sancılarına neden olan iki tür adet sancısı vardır bunlar tıp dilinde; primer ve sekonder olarak adlandırılırlar.
 • Primer Adet Sancısı; en sık rastlanan ve birçok kadında görülebilen adet sancısıdır. Kasıklarda ve belde kramplar halinde hissedilen bu sancılar adet döneminden bir iki gün önce başlar ve adet döneminde de sürebilir.
 • Sekonder Adet Sancısı; genellikle 35 yaş ve üzeri kadınlarda görülen bu sancılar, adet dönemlerinde oluşan sancıların yalnız adet kanaması ile ilgili olmayıp üreme organları ve rahim içi başka rahatsızlıklarla ilgili olduğu sancı türüdür.
Adet dönemlerinde kasıklarda oluşan sancılar genellikle güçlü rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Rahim içindeki kanın dışarıya atılması için rahim kasılmaları normaldir ancak bu kasılmaları tetikleyerek şiddetinin artmasına neden olan bazı maddeler vardır. Bu maddeler prostaglandin olarak adlandırılır. Kasılmalar sırasında salgılanan prostaglandinler adı verilen kimyasallar rahim kasılmalarının şiddetini arttırır. Artan kasılmalarla adet donemi ağrı ve sancıları meydana gelir. Adet döneminde ortaya çıkan bu ağrılar adet öncesi başlayıp adet dönemi boyunca devam edebilir bu durum kişinin yapısına bağlıdır.

Adet Döneminde Kasık Ağrısı
Adet dönemi kasık ağrılarının başlıca nedenleri;
 • Şiddetli rahim kasılmaları
 • Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan spiral
 • Rahim ağzı girişinin enfeksiyonel nedenlerle daralmış olması
 • Yumurtalıkta oluşan kistler
 • Genetik faktörler(anne sancılı bir dönem geçiriyorsa kızı içinde bu sancılar muhtemeldir.)
 • Soğuk algınlığı(ayakların üşütülmesi)
 • Pelvik iltihabi hastalıklar
 • Rahim içindeki tümörler
 • Uterus pozisyonundaki anormalliklerdir.
Adet sancılarının yanı sıra oluşabilecek diğer şikayetler; bulantı, kusma, ishal, kabızlık(dışkıda sertlik) karın şişliği, bacakların iç yüzeyinde hassasiyet, baş ağrısı, sersemlik hissi,sinirlilik,sık idrara çıkma, karamsarlık vb. durumlardır.
Adet dönemlerinde meydana gelen bu kasık ağrıları, sancılar ve oluşabilecek olası rahatsızlıkların artması ve hayatı olumsuz yönde etkilemesi durumunda kişi ihmalkar davranmamalı ve en kısa sürede hastahanelerin jinekoloji bölümüne başvurmalıdırlar.
]]>
Kasıktan Anjiyo Nasıl Yapılır https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasiktan-anjiyo-nasil-yapilir.html Sat, 03 Nov 2018 07:57:50 +0000 Kasıktan anjiyo nasıl yapılır, kasıktan anjiyo kalp ve damar hastalıkları sorunu olan hastaların kasık damarından ince tüplerle girilerek, damar tıkanıklıklarının ve diğer sorunların tanısının yapıldığı g Kasıktan anjiyo nasıl yapılır, kasıktan anjiyo kalp ve damar hastalıkları sorunu olan hastaların kasık damarından ince tüplerle girilerek, damar tıkanıklıklarının ve diğer sorunların tanısının yapıldığı görüntüleme yöntemidir. Anjiyo günümüzde koladan, bilekten atardamar girişinden de yapılsa, kasıktan anjiyo eskiden beri yapılan bir uygulamadır. Bu tetkikle kalpte, beyinde, göz ve bacaklarda yaşanan sorunların teşhis edilmesi daha kolay olur.

Kasıktan anjiyo nasıl yapılır

Anjiyo işlemi yapılacak olan hastalar önce bu işlem için hazırlanırlar. Bu yüzden hastalar özel bir odaya alınırlar. Hastanın anjiyo için hazırlığında ilk önce bölge dezenfekte edilir. İşlemin yapılacağı kasık bölgesi açıkta bırakılarak, diğer tarafları steril örtülerle kapatılır. Bu şekilde sadece başı ve anjiyonun yapılacağı kasık bölgesi açıkta kalmış olur. Uygulama sırasında hastaya lokal anestezi verilir. Daha sonra anjiyo tetkikine başlanır. Kasıktan damar girişine oldukça ince bir tüp yerleştirilir. Yerleştirilen tüpün içine ondan daha ince olan başka bir tüp sokulur ve incelenmek üzere bölgeye kadar buradan ilerletilmeye başlanır. Vücutta olan damarlar birbirine bağlantılı olduğundan, hiç zorluk çekilmeden incelenecek damara kadar ulaşılır. Bu işlemler dışarıdan monitörden izlenir. Kalpte olan koroner damarların çıkış tarafına kadar gidilir. Bu aşamadan sonra tüpten ilaçlı bir sıvı verilerek, vücuttaki damarların içinin resimleri alınır. Böylece damarlarda olan tıkanıklıklar ve diğer sorunlar kolayca tespit edilir.

Kasıktan Anjiyo Nasıl Yapılır

Kasıktan anjiyo sırasında yapılan bu işlemler yaklaşık olarak 10-14 dakika kadar sürer. İşlem tamamlandıktan sonra, kasıktan girilen damar bölgesine baskı uygulanır ve kanama engellenir. Anjiyo kasıktan yapıldığı için, hastanın 6 saat kadar gözlem altında tutulması gerekir. Bu süre koldan anjiyo yapıldığında, yaklaşık 1 saat kadar olur. Hastalar anjiyo yapılırken herhangi bir ağrı duymazlar. Sadece özel sıvı verilirken, hafifçe bir ısı hissederler.

Kasıktan anjiyo riskleri var mı

Anjiyo tetkikinin az da olsa bazı riskleri vardır. Fakat yararlı etkileri gözetildiğinde, bunlar pek önemli kabul edilmemelidir. Anjiyo sonrasında yapılan baskı doğru şekilde yapılmazsa, nadiren diz bölgesine kadar inen morarma etkisi görülebilir. Bu hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanması durumunda daha fazla görülür. Anjiyo yapılan kasık bölgesinde kan birikimi olursa, şişme ve morarma etkileri olabilir. Ayrıca hastanın atardamar girişi sırasında zedelenme meydana gelebilir. Bu hasarın giderilmesi için, hastaya başka bir cerrahi girişim yapılması uygun görülür. Eğer hastada böbrek yetmezliği sorunu varsa, yapılan anjiyo sonrası hastalığında ilerleme olabilir. Bunlara rağmen anjiyo gereken kişilerde, tercih anjiyonun yapılması olur.

Kasıktan anjiyo ne işe yarar

Yapılan anjiyo sonucu damarlarda olan tıkanıklıkları ve daralmaları tespit eder. Ayrıca damarlarda olan yapısal bozuklukları ve organ hasarlarının belirlenmesine yardımcı olur. Kasıktan anjiyo sayesinde, bacak ve kollarda olan damarları, beyin ve kalp damarlarını, akciğer damarlarını, göz damarlarını ve karın içindeki organlarla bağlantılı damarların görüntülenmesi mümkündür.

]]>
Erkeklerde Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/erkeklerde-kasik-agrisi.html Sun, 04 Nov 2018 05:42:05 +0000 Erkeklerde kasık ağrısı, erkeklerin en büyük sorunlarından biri kasık ağrısıdır. Bu tarz durumlarda ilk başvurulması gereken yer kesinlikle konunun uzmanı bir doktordur. Çünkü kasık ağrısı birçok hastalığın haberci Erkeklerde kasık ağrısı, erkeklerin en büyük sorunlarından biri kasık ağrısıdır. Bu tarz durumlarda ilk başvurulması gereken yer kesinlikle konunun uzmanı bir doktordur. Çünkü kasık ağrısı birçok hastalığın habercisi olabilir. Erkeklerde kasık ağrısı birçok rahatsızlığa yol açabilir. Rahatsızlık günlük aktivitelerin sınırlandırılmasına ve yürüme, bükme ve kaldırma gibi hareketlerin güçleşmesine neden olabilir. Erkeklerde kasık ağrısına neden olan birçok sebep vardır. Erkeklerde kasık ağrısına sebep olan nedenleri aşağıda inceleyelim;                                    

Kasık fıtıkları: Bizzat kasığa ait rahatsızlık olan fıtık, belirginleşip kaybolan şişlik gözle tanınabilen bir hastalıktır.Erkek cinste kadınlara göre çok daha sık görülür. İnguinal veya femoral olabilen fıtıklarda ağrının şiddeti fıtığın büyüklüğü, fıtık kesesinin içeriği veya kişinin ağrı duyarlılığı gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı
Lenf bezleri: Kasık bölgesi lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi de ağrıya neden olabilir. Kasık fıtığı ile karıştırılabilen bu durumda, lenf bezleri lastik kıvamında ve çok ağrılı olabilirler. Lokal bir kızarıklık da gözlenebilir. Olguların çoğunluğu fizik muayane dışında bir tanı yöntemine gerek yoktur.

Bağırsaklarda incelenmeli: Karın organlarındaki rahatsızlıkların ağrıları da yayılım göstererek kasık ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. En bilinen örnek, apendiks (yani kör bağırsak) iltihabı olan apandisit hastalığındaki sağ kasık ağrısıdır. Ancak, akut ve tipik bir hastalık olması nedeniyle kronik ağrı nedenleri arasında sayılmaz. Buna karşılık, sol kasık ağrısı ise spastik kolon hastalığının bir belirtisi olabilir. Divertikülit de nadir bir kasık ağrısı nedeni olarak sayılabilir.
Erkeklerde Kasık Ağrısı
İdrar yolları: İdrar yollarına ait patolojiler de kasık ağrısı nedenleri arasında sayılmaktadır. Bunların başında taş hastalığı gelmektedir. Glomerülonefrit veya pyelonefrit gibi böbrek iltihapları da nadir kasık ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Taş hastalığında ağrının nedeni taşın hareket etmesi veya idrar yollarını tıkaması olabilir. Böbrek taşlarında ağrının kasığa ve skrotuma yani torbaya yayıla bilirken, üreter alt uç taşlarında da doğrudan kasık bölgesinden kaynaklanan ağrı söz konusu olabilir. İdrar alışkanlığındaki değişiklik ve yakınmalar, idrar renginin koyulaşması veya kanlı idrar tanıya yardımcı belirtilerdir.

Erkeklerde kasık anatomisi daha karmaşıktır. Karından gelerek testislere inen damarlar ve üreme kanalının yer aldığı kordon adı verilen yapının kistleri ağrı ve şişliğe neden olabilir. Özellikle genç erkeklerde sık görülen bir kasık ağrısı nedeni de toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkan varikoseldir. Sol tarafta daha sık görülen varikosel erkek kısırlığının önemli bir nedeni olup basit bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Testislerin iltihabı ve şişlikleri de ciddi kasık ağrısına neden olabilir. Ayrıca prostatit yani prostat bezinin iltihabı olgularında da kasık ağrısı görülebilir.

Bel fıtığı: Erkeklerde kasık ağrılarının başka bir nedeni de genelde bel fıtığı olarak bilinen disk hernilerdir. Fıtık bölgesinde baskı altında kalan sinirlerin duyusal yayılım alanlarında hissedilen bu ağrılarda ek olarak bel ağrısı, bacaklarda ağrı uyuşukluk ve his kaybıdır.

Kemikler, kaslar, eklemler: Kasık ağrısının nadir olmayan nedenleridir. İleri yaştaki erkeklerde eklemlerdeki kireçlenme ve dejenerasyon yada kemik erimesi kasık ağrısına neden olabilir. Yoğun sportif faaliyet gösteren erkeklerde ve profesyonel sporcularda ise kas gerilmelerine ve yırtılmalarına bağlı kasık ağrısı sık]]> Çocuklarda Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/cocuklarda-kasik-fitigi.html Sun, 04 Nov 2018 16:41:34 +0000 Çocuklarda kasık fıtığı, çocuklarda görülen cerrahi hastalıklar hem aile hem de belli yaşlarda çocuğun kendisinde endişeye neden olabilmektedir. Kasık bölgesi çocuk cerrahisi ameliyatlarının en sık yapıldığı bölgedi Çocuklarda kasık fıtığı, çocuklarda görülen cerrahi hastalıklar hem aile hem de belli yaşlarda çocuğun kendisinde endişeye neden olabilmektedir. Kasık bölgesi çocuk cerrahisi ameliyatlarının en sık yapıldığı bölgedir. Bunların içinde de kasık fıtığı tamiri hem çocuk cerrahisinin hem de kasık bölgesinin en sık uygulanan operasyonudur. Çocuklardaki kasık fıtığı hem oluşumu hem tipi hemde onarım tekniği olarak yetişkinlerden farklılık gösterir. Çocukluk çağında kasıkta fark edilen, zaman zaman ortaya çıkıp kaybolabilen şişlik akla öncelikle kasık fıtığını getirmelidir. Erken doğan veya düşük doğum kilolu bebeklerde fıtığa çok daha sık  rastlanır. 

Kasık fıtığının oluşumu;

Fıtık, karın içindeki bağırsaklar gibi bir organın, karın duvarından dışarı çıkmasıdır. Fıtığın bulunduğu yerde yumuşak bir kitle ele gelir. Kasık bölgesinde ortaya çıkan fıtığa kasık fıtığı denir. Anne rahmindeyken bebeklerin yumurtalıkları karın içinde böbreklere yakın yerleşmektedir. Bebek gelişimiyle birlikte yumurtalıklar kasık gölgesine doğru iner. Erkek yumurtalığı torbaya inerken beraberinde periton denilen karın içini kaplayan zardan bir keseyi kasık kanalına doğru sürükler. Kanal bu şekilde kapanamaz ve içinde bulunan kese fıtık oluşumuna yol açar. Kızlarda ise aynı kanaldan rahim bağları geçer. Benzer mekanizmayla kasık kanalında zardan bir kese oluşur. Sonuçta; doğumda var olan bu kese çok ince olduğundan fark-edilemeyebilir. Ancak içine bağırsaklar gibi bir organ girdiğinde aile ve doktor tarafından fark edilir. 

Çocuklarda Kasık Fıtığı
Kasık fıtığı en çok erkek çocuklarda görülmektedir bunun sebebi;

Kasık fıtığının erkek çocuklarda görülme oranı çok daha yüksektir. Her yüz çocuktan ortalama ikisinde kasık fıtığı görülmektedir. Kasık fıtığına yüzde seksen ve doksan gibi bir oranda erkek çocuklarında rastlanmaktadır. Kasık fıtığı tek sağ yada tek sol tarafta olabileceği gibi yüzde onluk gibi bir oranda her iki tarafta da saptanabilmektedir. Prematüre bebeklerde görülme sıklığı normal kilolu bebeklere göre üç kat daha fazladır. Bu rahatsızlıkların üçte birinin tanısı ilk altı ay içerisinde konulmaktadır. Ancak tanının sonraki yaşlarda da konulması mümkündür. 

Kasık fıtığının belirtileri;

Çocuklarda görülen kasık fıtığının erişkinlerdeki gibi kendini zorlamayla ilgisi yoktur. Bu durumda genetik faktörler rol oynamaktadır. Kasık fıtığı, kasıkta yada torbada çocuk ağlayıp kendini zorladığı sırada bir şişlikle kendisini gösterir. Çocuklar sırt üstü yattığında bazen fıtık kesesi küçülüp kaybolur ve görünmez. Fakat aslında fıtık kesesi yine vardır. Ancak gözle tanı konulması mümkün değildir. Fıtık zaman zaman çocukta sıkışmaya bağlı ağrı yapabilmektedir. Bazende yumuşak bir baskıyla karın içine gönderilemeyen bir fıtık türü görülür. Buna boğulmuş fıtık denilmektedir. Bu durumda çocukta huzursuzluk, ağrı, ve kusma ortaya çıkabilir. Bu haliyle devam ederse iştah kaybı, dışkı yapamama ve karın şişliği ortaya çıkabilir. Uzun süren fıtık boğulması nedeniyle bağırsakları besleyen damarlar sıkışıp bağırsak çürümesi denilen ve acil cerrahi gerektiren hayatı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir. 

Çocuklarda görülen kasık fıtığı tedavisi;

Çocuğunuzda kasık fıtığı şüphesi varsa, en kısa zamanda bir çocuk cerrahı tarafından değerlendirilmesi ve sonrasında tanısının kesinleştirilmesi gerekir. Çünkü, çocuklarda kasık fıtığı mümkün olan en kısa zamanda, yani belli bir yaş veya aya kadar beklenilmeden ameliyat edilerek tedavi edilmelidir. Tedavideki gecikme değişik nedenlerle testisleri bozabilir. Öncelikle tedavi edilememiş fıtık sık sık şişerek damarlara baskı yapabilir veya ısı farklılığına neden olarak yumurtanın normal gelişmesini bozabilir. Diğer önemli sorunda kasıktaki kistin yanlış ellerde ve çocuklara uy]]> Gebelikte Kasık Ağrısı Ve Akıntı https://www.kasikagrisi.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi-ve-akinti.html Sun, 04 Nov 2018 18:37:47 +0000 Gebelikte kasık ağrısı ve akıntı, Gebeliğin erken haftalarında ve ilerleyen aylarda, doğuma yakın haftalarda çeşitli nedenlerle anne adayı zaman zaman kasık ağrısı hissedebilir. Bu ağrıların çeşitli sebepleri olabilir. Bu Gebelikte kasık ağrısı ve akıntı, Gebeliğin erken haftalarında ve ilerleyen aylarda, doğuma yakın haftalarda çeşitli nedenlerle anne adayı zaman zaman kasık ağrısı hissedebilir. Bu ağrıların çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebeplerden bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmez iken abazıları önemlidir ve hatta hastaneye yatış bile gerektirir. Gebeliğin ilk günlerinde adetin geciktiğinin farkedildiği ilk günlerde karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi genellikle birçok kadın tarafından hissedilir.

Gebelikte kasık ağrılarının nedenleri;

Hamileliğin 3-4 aylarında kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi; rahmin büyümesine bağlı olarak rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Rahmin büyümesine bağlı gelişen round ligament ağrısı genellikle sağ tarafta olur. Ama her iki taraftada olabilir.

Gebeliğin son aylarında Braxton-Hicks kontraksiyonları denilen yalancı doğum ağrıları da karın ağrısı hissedilmesine sebep olabilir. Bu kasılmalar düzensiz ve hafif şiddette olmasıyla ve dinlenmekle geçmesiyle gerçek doğum sancılarından ayrılır. Eğer bu tür kasılmalar sık ve şiddetli geliyorsa ve geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Gerçek doğum sancıları veya erken doğum eylemi belirtisi olabilir.

Kasık ağrısına eşlik eden ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma veya kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Kasıkların üst kısmında ve karının üst kısmında ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi işareti olabilir.

Hamilelik sırasında nadiren pelvis yanı leğen kemiği eklemlerinde aşırı ağrı hissi oluşabilir. Özellikle simfizis pubis bölgesinde hormonlara bağlı eklemde aşırı gevşemeye bağlı çatı kemiği ağrısı denilen şiddetli ağrılar olabilmektedir. Bu hormonlar doğum kanalını bebeğin doğumuna hazırlık amacıyla gevşetirler.

Gebelikte kasık ağrısının gebelikle ilgisi olmayan bir nedeni de olabilir. Örneğin; apandisit, afra kesesi iltihabı, mide ülseri gibi birçok neden de kasık ağrısı nedeni olabilir. Bu nedenle gebelikte karın ağrısının sebebi çok dikkatli araştırılmalıdır, gebeliğe bağlı normal bir kasık ağrısı mı, gebelikle ilgili bir probleme bağlı ağrı mı, yoksa gebelikle ilgisi olmayan bir hastalığa bağlı ağrı mı ayırt edilmelidir.

Bunun yanı sıra gebeliğin hangi döneminde olursa olsun ağrının eşlik ettiği veya etmediği her tür vajinal kanama durumunda mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır.

Vajinal akıntı

Anne adaylarının çoğunda hamilelik sırasında vajinal akıntı problemleri ortaya çıkmaktadır. Akıntılar genellikle gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle çok önemli bir sorun değildir ve tedavi gerektirmez. Fakat bazı durumlarda önemli olabilmektedir. Hamilelik sırasında oluşan bazı vajinal enfeksiyonlar da vajinal akıntı durumlarını ortaya çıkarır. Enfeksiyonların oluşmasının nedenleri ise mantarlar, bakteriler ve parazitlerdir. Akıntılar normal zamanlarda ortaya çıkabileceği gibi özellikle üreme zamanında yani gebelikte daha çok karşılaşılan bir sorundur. Akıntının normal akıntı mı yoksa fizyolojik akıntı mı olduğunun anlaşılması için en kısa sürede jinekoloğa gidip muayene olunması gerekmektedir.

Vajinal akıntıların çeşitleri nelerdir

Özellikle hamilelik sırasındaki akıntıların doktor tarafından tespit edilmesi ve gerekiyorsa müdahale edilmesi gerekmektedir. Kadınlar gebelikleri boyunca akıntı şikayetlerini bir jinekoloğa aktarmalı ve doktoru bu konu hakkında bilgilendirmelidir. Geb]]> Adet Öncesi Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/adet-oncesi-kasik-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 08:37:50 +0000 Adet öncesi kasık ağrısı, kasık ağrıları birçok sebeple ortaya çıkabilir. Çoğu zaman basit rahatsızlıkların göstergesi olsa da bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu rahatsızlıkların nedenleri her Adet öncesi kasık ağrısı, kasık ağrıları birçok sebeple ortaya çıkabilir. Çoğu zaman basit rahatsızlıkların göstergesi olsa da bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu rahatsızlıkların nedenleri her yaş grubunda farklılıklar gösterebilir. Örneğin; ileri yaşlardaki kadınlarda myomlar, menopoz sonrası kötü veya iyi huylu tümörler, rahim sarkmaları kasık ağrılarının başlıca nedenleri arasında gösterilebilir. Genç yaşlardaki kadınların ise kasık ağrılarının ana nedeni yumurtalıklarda oluşan basit yumurtalık kistleri, endometriozis adı verilen hastalıklar olabilir. Ayrıca kasık ağrılarının ortaya çıkması, kasığa komşu organlarda idrar yolları enfeksiyonları, bağırsak problemleri, fıtıklar ya da taş veya kum dökmek gibi problemlerin olabileceğini gösterir.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı

Adet öncesi kasık ağrısı

Adet öncesinde görülen kasık ağrısı, kasık, bel ya da bacaklar ile alt karın bölgesinde belirli aralıklarla değişik şiddetlerle görülen ağrılar olarak hissedilmektedir. Bazı kadınlarda adet öncesi görülen kasık ağrısının yanında ağırlık hissi, doluluk hissi ve şişkinlik olarak hissedilir. Kasık ağrısıyla beraber vücudun tüm kaslarında da ağrı hissedilebilir ve ishal, bulantı ya da kabızlık görülmesi anormal bir durum değildir. Adet öncesi görülen kasık ağrısı yaş ilerledikçe ve gebelikten sonra zaman içinde azalabilir, daha sonrasında ise tamamıyla ortadan kalkabilir. Kasık ağrılarının hem adet döneminde hem de adet öncesi dönemde çok şiddetli bir şekilde görülmesi, ciddi bir sorun olduğuna işarettir. Eğer böyle bir şikayet varsa en yakın zamanda doktora başvurularak bu sorunların çözümüne gidilmelidir.

 

]]>
Kasıkta Kıl Dönmesi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasikta-kil-donmesi.html Mon, 05 Nov 2018 13:05:41 +0000 Kasıkta kıl dönmesi, kıl dönmesi toplumda giderek artan sıklıkta etkili olmaya başlamıştır. İlk başta basit bir sivilce benzeri oluşumla başlayan, ilerleyen aşamada oldukça sıkıntılı bir süreç yaşanmasını Kasıkta kıl dönmesi, kıl dönmesi toplumda giderek artan sıklıkta etkili olmaya başlamıştır. İlk başta basit bir sivilce benzeri oluşumla başlayan, ilerleyen aşamada oldukça sıkıntılı bir süreç yaşanmasını sağlayan bir sorundur. Kıl dönmesi olarak nitelendirilse bile, cilt altında olan yuvada çoğunlukla kıla rastlanmaz. Bazen saç telleri, kumaş iplikçikleri bile buna neden olabilir. Bazı durumlarda yuva boşta olabilir. Bu cilt altı dokusundaki enfeksiyondur. Vücutta her yerde etkili olabilir. Özellikle kuyruk sokumu bölgesini etkisi alan kıl dönmesi, kasık bölgesinde de etkili olabilir. Kasık bölgesinde kıl dönmesi genellikle ter yollarının enfekte olması yüzünden oluşur. Ter bezlerinde iltihaptan dolayı meydana gelen fistürlerin içine daha sonradan kıl girmesiyle, komplike hale gelmektedir. Bu oluşumlar cerrahi girişimde kıl dönmesi olarak tanımlanır. Bunlar gerçekte pis kokulu salgı bezlerinin enfeksiyonudur.

Kasıkta kıl dönmesi belirtileri

Kıl dönmesi neden olduğu yakınmalarla kendini belli eder. Ağrı, akıntı, koku ve kaşıntı bu belirtiler arasındadır. Özellikle akıntı olduğunda, giysileri kirletme olasılığı bulunur. Bunları sadece bir sivilce olarak görüp, iyileşmesini beklemek oldukça hatalıdır. Bir an evvel tedavi edilmesi gerekir.

Kasıkta Kıl Dönmesi

Kasıkta kıl dönmesi neden olur

Kasık ve koltuk altı gibi bölgelerde oluşan kıl dönmesi genellikle bu bölgelerde tıraş, ağda gibi yöntemleri kullananlarda meydana gelir. Bu yüzden kadınlarda kasıkta kıl dönmesi daha fazla görülür. Genellikle kasıkta meydana gelen iltihaplı odaklar küçük olur. Burada ter yollarının enfekte olması sorunun yaşanmasına neden olur. Bunların tedavisinde, iltihap olan boşluk açılır ve temizlenir. Kişilerde antibiyotik kullanımı da söz konusu olur. Bu enfeksiyonun önlenmesi amacıyla yapılır. Bu kişilerin yeniden tıraş, ağda gibi yöntemleri kullanması halinde, tekrarlama riski vardır. Bu nedenle problemli ciltlerde epilasyon tavsiye edilmektedir.

Kasıkta kıl dönmesi tedavisi

Kıl dönmesi operasyonunda kesi yapılarak, iltihaplı doku çıkarılmaktadır. Kasık bölgesindeki kıl dönmeleri daha küçük olduğundan, fazla iz kalmaz. Çok küçük yara izleri bazen kendiliğinden iyileşmesi için bırakılır. Hastalar 1-2 hafta içine normal yaşamlarına geri dönebilir. Ancak gereken önlemler alınmazsa, yeniden nüksetme riski bulunmaktadır. Bu oluşumların patlatılması, sıkılması oldukça risklidir. Enfeksiyonun şiddetlenmesine sebep olabilirsiniz.

]]>
Kasık Fıtığı Başlangıcı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-baslangici.html Mon, 05 Nov 2018 18:04:34 +0000 Kasık fıtığı başlangıcı, kasık fıtığının yeni oluşmaya başladığı zamanda oluşan yırtık ya da açıklık küçük ebatta olabilir. Bu alandan henüz bağırsaklar dışarıya çıkmamıştır. Bu durumda olan Kasık fıtığı başlangıcı, kasık fıtığının yeni oluşmaya başladığı zamanda oluşan yırtık ya da açıklık küçük ebatta olabilir. Bu alandan henüz bağırsaklar dışarıya çıkmamıştır. Bu durumda olan başlangıç halinde fıtıklara nokta fıtığı, nokta fıtık denmektedir. Kasık kanalından üst tarafta olan iç halkasından geçmiş olan bağırsaklar henüz kanaldan dışarıya çıkmamıştır. Nokta fıtığı daha başlangıç aşamasında olan fıtıklardır. Bu nedenle herhangi bir belirti vermezlerse, muayene sırasında bile fark edilmeyebilir.

Kasık fıtığı başlangıcı ( Nokta Fıtığı ) nasıl anlaşılır

Başlangıç halindeki fıtıklar dikkatli bir muayene soncunda ya da ultrasonografik inceleme neticesinde anlaşılabilir. Kasıkta şişlik olmadan, sadece ağrıyla bile kendisini belli eden nokta fıtıkları, ultrasonla rahatlıkla görülebilir. Tek taraflı kasık fıtığı olan kişilerde, diğer tarafta da nokta fıtığı olursa, bu ameliyattan önce fark edilmemişse, şüpheli durumlar varsa mutlaka ultrasonla tetkik edilmelidir. Çünkü ameliyatın ardından diğer taraftaki fıtıkta kendini belli edecektir. Tek taraflı fıtığı olan kişilerin diğer taraftaki kanallarını da kontrol etmek gerekir. Ancak tek taraflı fıtığı olan kişilerin incelemesi yapılmadan ameliyatta diğer tarafına da yama yapılması doğru olmaz. Mutlaka nokta fıtığının varlığı tetkiklerle belirlenmelidir. Bu yüzden hastaların olabilir düşüncesiyle diğer tarafa da yama koydurması uygun değildir.

Kasık Fıtığı Başlangıcı

Kasık fıtığı başlangıcı belirti verir mi

Nokta fıtığı halinde olan kasık fıtığı, erken aşamada ağrıya neden olabilir. Bunun dışında bacakta çekilme hissine sebep olabilir. Bu hassasiyet kişinin dikkatini çeker. Fıtığın deliği büyümeye başladıkça, şişlikte büyüme gösterir. Bu bölgeye bağırsakların girişiyle birlikte, hastada şişkinlik, kabızlık ve kramp tarzında olan hafif şiddette ağrılar meydana gelir.

Kasık ağrılarının nedeni nokta fıtığı olabilir

Bu genç yaşta olan kişilerde, sporla uğraşana kişilerde, kasık bölgesine darbe almış kişilerde etkili olabilir. Kasık ağrısı inatçı şekilde devam ediyorsa, bölgede şişlik yoksa hemen kasık fıtığı düşünülmelidir. Bu bölgede ultrason incelemesi yapılmalıdır. Kasık fıtığı tedavi edilebilen bir sorundur. Bunun başlangıç aşamasında teşhis edilerek tedavi edilmesi daha doğrudur. İhmal edildikçe daha büyük riskleri almış olursunuz. Kasık fıtığı başlangıcı daha kolay tedavi edilir. İyileşme süreci bile oldukça kısadır.

]]>
Kasık https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik.html Tue, 06 Nov 2018 09:16:21 +0000 Kasık, alt karın kasıyla bacakların birleşim kısımları arasında bulunan bölgeye kasık adı verilmektedir. Bu bölge genital uzuvlar bulunduğu için insanlar için önem arzeden ve hastalıklarının utanma nedeniyle bilinmesinin en Kasık, alt karın kasıyla bacakların birleşim kısımları arasında bulunan bölgeye kasık adı verilmektedir. Bu bölge genital uzuvlar bulunduğu için insanlar için önem arzeden ve hastalıklarının utanma nedeniyle bilinmesinin engellenmesine neden olan bir bölgedir. İnsanlar kasık ağrıları şikayetiyle uzun süreler kimseye bahsedememiş bu nedenle ise çözüm bulunamamıştır. Tıpta utanma yoktur teriminin yaygınlaştığı günümüzde, artık kasık ağrılarının çözümü bulanabilmektedir. Bu tür rahatsızlıkların ve ağrıların genel nedeni ise kasık fıtığıdır.

Fıtık: Fıtık karın duvarındaki yırtıktan veya yarıktan dışarıya doğru fışkıran iç organların şişlik belirtisidir. Bu şişlik fıtığın oluşumuyla başlar zamanla oluşur, zamanla yok olur. Ani hareketlerle fıtık oluşur. Bu hareketler; öksürme, ağır kaldırma, aniden kalkma gibi hareketler olabilir. Yatıldığı zaman fıtık kaybolmuş gibi görünebilir bunun nedeni ise fıtık kesesindeki organların yeniden yerlerine dönmesidir, ancak ani bir hareketle eski yerlerini alırlar. Fıtığın ilerleyen evrelerinde bu şişlik inmeleri gerçekleşmez, hasta rahatlamak için fıtığa elle müdahale edebilir. Fıtık zayıf noktalardan çıkar, bu noktaların oluşumu doğuma bağlıdır. Doğum sırasında oluşan zayıf bölgeler eğer kasıktaysa fıtık ani bir hareketle kasık bölgesinde meydana gelir. Bu tür fıtığa kasık fıtığı adı verilir.
Kasık
Kasık Fıtığı: Zayıf karın duvarında meydana gelen fıtıkların çoğunluğu kasık fıtığıdır. Kasık fıtıkları genellikle erkeklerde görünmekle birlikte kadınlarda da görüne bilir. Doğum sonrası açık kalan kasık kanalı bu tür fıtıkların başlıca nedenidir. Nadir durumlarda kasık kanalı ilerleyen yaşlarda kendiliğinden açılabilir. Bazı kasık fıtıkları ise ağır hareketler sonucu karın adelelerinin kasılması sonucu ortaya çıkar. Kasık fıtıkları oluşum biçimi olarak plastik topların zmanla balonlaşması gibi meydana gelir. Zayıf noktadan dışarıya açılan şamyel topun en zayıf yeridir. Kasık fıtığıda bu şekilde vücudun en zayıf bölgesinden çıkmaktadır.

Kasık Fıtığı Teşhisi: Kasık fıtığı elle muayene ile her hekim tarafından anlaşılabilir. Hatta hastalar dahi kendilerinde kasık fıtığı geliştiğini seze bilirler. Kasık fıtığı genelekleşmiş bir şekilde belirgin bir şişlikle meydana gelmektedir. Sırt üstü yatarak kaybolan şişlik, ani hareketlerle ve ağır taşıma işlemleriyle dışarı çıkıp kendini belli eder. Kasık fıtıkları bazı durumlarda karın ağrılarına neden olur ve şişkinlik belirtileri gösterir. Özellikle yemeklerden sonra meydana gelen bu ağrılar zamanla kabızlık yapabilir. Ancak ağrılar hafif şiddette geçmektedir. Bu rahatsızlıklarn sebebi, bağırsakların açılan kasık fıtığı kesesine sıkışmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle sporcularda görülen bu fıtık türü dikkat edilmesi gereken erken teşhisle kolayca kurtulunabilecek bir hastalıktır.

Kasık FItığının Tehlikeleri: Kasık fıtığı kolay bir hastalık olarak görülsede erken müdahale olmadığı takdirde, kronikleşir ve inmeyen bir şişlikle hastaya aşırı ağrılar verebilir. Zamanla şişliğin inmediği durumlarda bağırsaklar bu fıtık kesesine sıkışarak, aşırı ağrılı dönemler geçirmenize neden olablir. özellikle kabızlık ve karın bölgesinde kramplar en belirgin özellikleridir. Bu tip durumlarda acilen ameliyat gerekebilir. Büyüyen kasık fıtıkları zamanla erkeklerde cinsel sorunlara yol açar. Bu sorunların en önemli kısmı görünüş olarak genital bölgenin çirkinleşmesi, buna bağlı olarak hastaların psikolojik olarak cinsel çöküntüye uğramasına neden olur.

Kasık fıtığının tek bir tedavi metodu vardır, Bu metod sadece ve sadece cerrahi yolla mümkündür. Cerrahi yolla kalaylıkla fıtıktan kurtulup sağlıklı bir kasığa kavuşmanız sizin ve aileniz için çekilmez günlerin sonu anlamına gelmektedir. Siz de sağlıklı bir yaşam için erken teşhisle kasıklarınızı koruyun ve sağlıklı bir yaşama kavuşun.

]]>
Kasık Fıtığı Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 17:06:05 +0000 Kasık fıtığı ağrısı, fıtığın neden olduğu şişliklerin yaptıkları ağrıdır. Fıtıklar genel olarak farklı nedenlerden dolayı oluşsalar da % 90 gibi yüksek bir oranda  karın duvarını zorlayarak dışarıya doğru şi Kasık fıtığı ağrısı, fıtığın neden olduğu şişliklerin yaptıkları ağrıdır. Fıtıklar genel olarak farklı nedenlerden dolayı oluşsalar da % 90 gibi yüksek bir oranda  karın duvarını zorlayarak dışarıya doğru şişkinlik yapan kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtığı, kasık bölgesi olarak adlandırılan yerdeki dokuların zayıflaması ile bu bölgede oluşan cerrahi operasyon gerektiren bir sağlık sorunudur. Kasık fıtıkları bazen cildin içine çekilerek kaybolmaktadır. Fıtığın dışarıdan görünür duruma gelmesi için bir takım etkilerin olması gerekmektedir. Örneğin ağır cisimleri kaldırmaya çalışması, öksürme gibi karın içindeki basıncı arttıran etkiler fıtık şişliklerinin görünmesine neden olurlar.

Kasıklardaki fıtıkların neden olduğu ağrılar

Kasıklardaki fıtık oluşumları inkarserasyon geçirmeye yani sıkışmaya eğilim göstermektedirler. Bu durum gerçekleştiğinde fıtığın oluşmasına neden olduğu şişkinlik kaybolmamaya ve sabit kalarak görünür kalmaya başlar. Bu durumda karın kısmında ani ve şiddetli ağrılar başlar. Ağrıların giderek daha fazla rahatsızlık vermeye başlar.. Bu durumda sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı uzatın. Ayaklarınızın biraz yüksekte durması için ayaklarınızın altına yastık koyun. Bu aşamada şunu bilmelisiniz ki bu uygulama sadece ağrıyı biraz hafifletmek içindir. Hemen bir sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurmanız gerekir. Kasıklardaki fıtıklar ameliyat edilmediklerinde büyümeye meyillidirler. Ameliyat süreci ne kadar gecikirse fıtıkta o kadar büyümeye devam eder. Buradan şu noktaya geliriz kasık fıtıkları sıkışma gösterdiğinde bazı belirtileri vardır.

Kasık Fıtığı Ağrısı
Kasık fıtığında sıkışma varsa belirtileri nelerdir
 • Kişide iştahsızlık bazen de bulantı ve kusma görülür
 • Hastada gaz sıkışması olur ve büyük abdeste çıkamaz duruma gelir
 • Fıtık şişkinliğinin olduğu bölgede kızarma ve cilt renginde morarma görülür
 • Ateş yükselmesi ve nabızda artma olur
 • Kasıklarda şiddeti giderek artan bir ağrı olur
Kasık fıtıklarının komplikasyonları varmıdır

Tehlikeli olarak nitelenen bazı komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlar ;
 • Fıtık boğulmasının gerçekleşmesi durumu: Bu durumda bağırsakta kan akışı bozulur ve bağırsaklarda kangren meydana gelir.
 • Fıtıkta sıkışma olması: Bu durumda bağırsaklarda tıkanma oluşur.
 • Fıtıkta büyüme: Bu durumda fıtık cerrahi müdahale olmadığı sürece büyümeye devam eder
]]>
Erkeklerde Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/erkeklerde-kasik-fitigi.html Wed, 07 Nov 2018 10:12:25 +0000 Erkeklerde kasık fıtığı, kadınlara oranla daha sık görülen, karın duvarında oluşan boşluktan iç organların dışarı çıkması durumudur. Genellikle karın duvarında doğuştan zayıf olan bölgeleri başta bağırsaklar olmak Erkeklerde kasık fıtığı, kadınlara oranla daha sık görülen, karın duvarında oluşan boşluktan iç organların dışarı çıkması durumudur. Genellikle karın duvarında doğuştan zayıf olan bölgeleri başta bağırsaklar olmak üzere gelişen organların zorlaması sonucu oluşan kasık fıtığı, ameliyat yerlerinin açılması sonucu da oluşabilir. Ayrıca karın duvarını zorlayan ağır kaldırma, ani hareketler, kronik kabızlık, idrar zorluğu, ıkınma, öksürme gibi durumlar da erkeklerde kasık fıtığına sebep olabilmektedir. Karın duvarının açılmış olan herhangi bir noktasından dışarı fırlayan bağırsak veya diğer organlar fıtığın büyüklüğü ve süresi arttıkça çok daha şiddetli ağrılara, sancılara sebep olabilmektedir. 

Erkeklerde kasık fıtığı nedenleri, çoğunlukla doğuştan olsa da sonradan oluşan ve farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan kasık fıtıkları oldukça yaygın görülür. Karın duvarının doğuştan zayıf bir noktası herhangi bir zorlanmada açılarak kasık fıtığına sebep olabilirken, ani ve ağır hareketler de bu tarz bir rahatsızlığı kolayca tetikleyebilmektedir. En sık görülen fıtık türlerinden biri olan kasık fıtığı, sadece doğuştan veya sadece sonradan olmayabilir, her iki sebepten de kaynaklanabilir. 

Erkeklerde Kasık Fıtığı
Erkeklerde kasık fıtığı belirtileri, karında çoğunlukla sağ ya da sol noktalarda ara ara şiddetli ağrılar, sancılar oluşması şeklindedir. Hareket ettikçe kendini daha fazla hissettiren bu ağrılar, sırt üstü yatıldığında yok olmaktadır. Karın ağrısı benzeri ağrılarla kendini hissettirmeye başlayan kasık fıtığı, giderek daha fazla şiddetlenerek noktasal bir hal alır. Basit bir muayene ile tespit edilebilen kasık fıtığı, sporcularda be bazı hastalığın net anlaşılamadığı durumlarda MR gerektirebilmektedir. 

Erkeklerde kasık fıtığı tedavisi, kilo vererek ya da egzersizlerle veya ilaçlarla gerçekleştirilebilecek bir durum değildir. Zamanla kendiliğinden geçebilecek bir hastalık da olmadığından yalnızca cerrahi müdahale ile iyileştirilebilir. Hastaları rahatlatmak için geçici olarak korseler kullanılsa da bu rahatsızlığın tek tedavisi karın duvarında açılan kısmın cerrahi yollardan tekrar kapatılması ile gerçekleştirilebilir.
]]>
Şiddetli Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/siddetli-kasik-agrisi.html Wed, 07 Nov 2018 20:06:48 +0000 Şiddetli kasık ağrısı, kasık ağrısı toplumda en fazla kadınları etkiler. Bunun en bilinen nedenleri arasında adet dönemi, yumurtlama ağrısı, miyomlar, yumurtalık kisti, adenomiyozis, rahim ve fallop tüpleri enfek Şiddetli kasık ağrısı, kasık ağrısı toplumda en fazla kadınları etkiler. Bunun en bilinen nedenleri arasında adet dönemi, yumurtlama ağrısı, miyomlar, yumurtalık kisti, adenomiyozis, rahim ve fallop tüpleri enfeksiyonları, çikolata kisti ile karın içi yapışıklıkları yer alır. Kasık ağrısının tanısı görüntüleme tetkikleri sayesinde kolayca konulabilir. Tedavide nedene göre planlanır. Bazıları kolayca tedavi edilse de, bazılarında cerrahi girişim gerekebilir. Şiddetli kasık ağrısı çeken kişilerde fizik tedavi, stres yönetim teknikleri, sinir bloğu, gevşeme yöntemleri gibi ek tedaviler uygulanabilir.

Şiddetli kasık ağrısı nedenleri

Yumurtlama ağrısı: Yumurtlama olduğunda görülen kasık ağrıları oldukça yaygındır. Bu ağrı iki adet döneminin ortasında olan yumurtlama zamanında yaygındır. Genellikle kasıkta hafif kramp benzeri ağrı olarak hissedilir. Ancak bazı kadınlarda şiddetli kasık ağrısı olarak kendini gösterebilir. Bunun şiddeti aylara göre bile farklılık gösterebilir. Kadınlar yumurtlama tedavisi görüyorsa, kasık ağrısı daha şiddetli hissedilir.

Adet ağrısı: Adet döneminde kasıklarla birlikte, belde, üst bacaklarda aralıklarla gelen ağrılar olabilir. Bazı kadınlarda hafif şiddette olan bu ağrılar, bazı kadınlarda şiddetli kasık ve bel ağrısı olarak hissedilir. Bu her ay farklı şiddette olabilir, ilerleyen yaşlarda, çocuk doğurduktan sonra azalabilir. Bu ağrıların giderek şiddetlenmesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Şiddetli Kasık Ağrısı

Miyomlar ve polipler: Rahim içinde, dışında meydana gelen bu oluşumlar genellikle iyi huylu olmalarına rağmen, bulundukları bölgede yaptıkları bası nedeniyle şiddetli kasık ağrısına neden olabilir. Daha uzun süren adet kanamalarına, şiddetli adet ağrılarına neden olurlar. Özellikle miyom ve poliplerin dejenere olması, aniden etkili olan şiddetli kasık ağrısının olmasına etkili olur.

Adenomyozis: Bu durum rahim iç zarının rahim kasında bulunmasıyla oluşur. Teşhisi güç olan sorun, adet ağrısına, aşırı adet kanamasına neden olarak, kadınlarda şiddetli kasık ağrısının olmasında etkendir.

Rahim ve fallop tüpleri enfeksiyonları: Bu tür enfeksiyonlar ani ve şiddetli kasık ağrısı, beraberinde ateş yükselmesine neden olabilir. Tedaviden sonra meydana gelen yapışıklıklar kasık ağrısı nedeni olabilir. Tüplerdeki tıkanma ve sıvı toplanması durumunda, burkulma olursa kasık ağrısı oldukça şiddetli hissedilir.

Yumurtalık kisti: Bu kistler genellikle kendiliğinden kaybolsa da, bazen içinden sıvı sızması yüzünden kasık ağrısına neden olabilir. Nadir olarak kist yüzünden yumurtalık burkulması olursa, oldukça şiddetli kasık ağrısı meydana gelebilir.

Endometriozis ( Çikolata kisti ): Rahim iç dokusunun rahim dışında yerleşmesi ve kist oluşturmasıyla yaşanan bu sorun, adet döngüsü içinde kasık ağrılarına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında da bu ağrılar artış gösterebilir. Kasık ağrısının şiddetiyle, endometriozis şiddeti doğru orantıda olmayabilir.

Karın içi yapışıklıklar: Özellikle alt karın bölgesinde olan yapışıklıklar şiddetli karın ağrısı nedeni olabilir. Bunun nedeni enfeksiyonlar, geçirilen operasyonlar, çikolata kistleri olabilir.

Diğer kasık ağrısı sebepleri: Şiddetli kasık ağrısı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunların arasında bağırsak sorunları da yer alır. Bağırsak duvarının dışarıya torbalaşması, irritabl bağırsak sendromu, fıtık kası ağrısı nedeni olabilir. İdrar yollarındaki sorunlar, cinsel suiistimale uğrama gibi nedenlerde şiddetli kasık ağrısında etkili olabilir. 

Şiddetli kasık ağrısı tanısı ve tedavi yöntemleri

Hastanın ayrıntılı öyküsü dinlenerek, kan testleri ve kültür alınarak ön değerlendirme yapılır. Bunu takiben ultrason, MR, CT, kolonoskopi gibi tetkiklere başvurulabilir.]]> Tüp Bebekte Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/tup-bebekte-kasik-agrisi.html Thu, 08 Nov 2018 05:57:19 +0000 Tüp bebekte kasık ağrısı, tüp bebek doğal yollarla gebelik elde edemeyen çiftlerde kullanılan yardımcı bir üreme yöntemidir. Bu tedavi bazı aşamaları içerir. Kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücudun dışınd Tüp bebekte kasık ağrısı, tüp bebek doğal yollarla gebelik elde edemeyen çiftlerde kullanılan yardımcı bir üreme yöntemidir. Bu tedavi bazı aşamaları içerir. Kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücudun dışında laboratuvar ortamında döllendirilerek, elde edilen embriyo rahmin içine yerleştirilir. Bu yöntemle nedeni açıklanamayan kısırlık, erkeğe bağlı kısırlık, sperm sayısı düşük ya da spermi olmayan erkeklerde bile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tedavi sırasında bazı yan etkilerde oluşabilir. Bunlar nadir olarak etkili olur. Ancak dikkate alınmalarında yarar bulunmaktadır. Bunlara rağmen çiftler tedavinin sonunda arzu ettikleri çocuğa kavuştuklarında, tüm aşamalarda yaşadıklarını bir anda unutur ve aile olmanın keyfini sürerler.

Tüp bebek tedavisinde yapılan işlemler kadın üzerine yoğunlaşır. Tüm aşamalarda kadın aktif bir şekilde yer alır. Erkeğin tedavi sırasında sadece yumurtaların toplanma aşamasında laboratuvar koşullarında sperm vermesi gerekir. Başarılı bir tüp bebek merkezinde yapılan bir tedavi sırasında, olası yan etkiler oldukça azaltılabilir. Tüp bebekte kasık ağrısı yumurtaların uyarılma aşamasında, yumurtaların toplanmasında, embriyo transferinde bazı durumlarda etkili olsa da, bu kadını çok fazla rahatsız etmez. Şimdi tüp bebek tedavisindeki aşamalarda kasık ağrısının nasıl etkili olabileceğini değerlendirelim.

Tüp Bebekte Kasık Ağrısı

Tüp bebek yumurtaların uyarılması ve kasık ağrısı

Tüm tetkiklerin yapılmasından sonra, kadında yumurtaların uyarılmasına geçilir. Kadına bu aşamada çeşitli hormon ilaçları verilerek, ay içinde daha fazla sayıda yumurta olgunlaştırılmaya çalışılır. İlaçların herhangi bir yan etkisi olmasa da, bazen yumurtaların aşırı uyarılması söz konusu olabilir. Bu durumda kadında aşırı sıvı toplanması ve hafif bir kasık ağrısı olabilir. Bu yan etkilerin olması halinde, kadının göbeğinden alınan sıvı ve kasık ağrısının kontrol altına alınması kolay olur. Tedavi süresince kadın sürekli olarak doktor kontrolünde tutulur.

Tüp bebek yumurtaların toplanması ve kasık ağrısı

Yumurtaların uyarılmasından sonra, kadında vajinal ultrasonografi ile yumurta toplama işlemine geçilir. Bu uygulama lokal anesteziyle yapıldığından, herhangi bir ağrı hissedilmez. Yumurtalar özel iğneler ve aletlerle steril tüplere alınır. Bu işlemin sonunda kadında hafif derecede kasık ağrısı hissedilebilir. Ancak hafif olduğundan, doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla giderilir.

Tüp bebek embriyo transferi ve kasık ağrısı

Yumurtaların toplanma aşaması tamamlandıktan sonra, erkeğin laboratuvar ortamında verdiği spermlerle yumurtalar birleştirilerek embriyolar oluşturulur. Bunlar yumurtaların toplanmasından 5-7 gün içinde rahme yerleştirilmeye hazır hale gelir. Embriyolar özel tüpler kullanılarak anne adayının rahmine yerleştirilir. Embriyo transferi sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Ancak transfer gerçekleştikten sonra, kadında hafif bir lekelenme tarzında kanama oluşabilir. Bu endişe edilmeyecek bir durumdur. Aynı gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak kadında bel ağrısı ve kasık ağrısı meydana gelme olasılığı bulunabilir. Bu durumda mutlaka doktorun tavsiye edeceği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır.

Tüp bebek tedavisi genellikle acı vermeyen, yan etkileri oldukça az olan bir üreme yöntemidir. Tüp bebekte kasık ağrısı bazı aşamalarda hafif derecede hissedilebilir. Ancak bu ağrıların basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınması mümkündür. Gerek yumurtaların aşırı uyarılmasında, gerekse embriyo transferi sırasında meydana gelen kasık ağrısı kadının fazla rahatsız etmeyecek derecede olabilir.

]]>
Kasık Sancısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-sancisi.html Thu, 08 Nov 2018 21:28:24 +0000 Kasık sancısı, kadın hastalıkları baz alındığında sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu sağlık sorununun sadece bir nedeni olduğu söylenemez çünnkü birkaç farklı nedeni olabilmektedir.Kasıklarda san Kasık sancısı, kadın hastalıkları baz alındığında sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu sağlık sorununun sadece bir nedeni olduğu söylenemez çünnkü birkaç farklı nedeni olabilmektedir.

Kasıklarda sancıya neden olabilen sorunlar

 • Kadın üreme organında iltihaplanma yada abse varsa
 • Yumurtalıkta kist oluşumu varsa ve bu kistlerin burkulması, kistin patlaması gibi durumlar
 • 5 cm ile 6 cm yada daha fazla irileşmiş olan miyomlar sancılara yol açabilir
 • Adenomyozis, endometriozis
 • İdrar yollarındaki iltihaplanmalar yada enfeksiyonlar
 • Mesanede oluşabilen normal olmayan fonksiyonlar
 • İdrar yollarında taş yada kum varsa
 • Düşük olması veya düşüğe bağlı kanamaların olması
 • Bağırsaklardaki irritabl sendromu
 • Bel fıtığı varsa yada bu fıtığa bağlı patolojik durumlar söz konusu ise
Kasık Sancısı
Yukarıda sayılan nedenler dışında akut ağrıların oluşmasına yol açabilen etkenler vardır. Bu nedenler şunlardır;
 • Miyomlardaki dejenerasyonlar: Miyom denilen yapılar rahim kaslarından dolayı oluşabilen kitle şeklindeki yapılardır. Bu yapılar kötü huylu kitleler değillerdir. Genellikle yaşı ileri derecede olan kadınlarda sıklıkla görülebilmektedir. Miyomlar büyüme göstererek bölgedeki kanın akışını engelleyebilmektedirler. Bu duruma bağlı olarak sancı oluşumu olmaktadır.
 • Genital bölgede oluşabilen enfeksiyonlar: Genital bölge olarak adlandırılan kısmın üst tarafında bulunan organlardaki enfeksiyon oluşumu şiddetli sancılara neden olabilmektedir.
 • Yumurtalıktaki kistler: Bu kistlerin oluşumu üreme döneminde sıkça görülebilmektedir. Genellikle bu kistler kötü huylu değillerdir. Yumurtalık kistleri büyüdükleri zaman kendi etraflarında dönerek kan dolaşımının düzenini bozarlar. Bu bozulma sancı oluşumuna yol açar. Aynı zamanda kistin yırtılması sonucunda karın içine yayılan sıvı sancılanmaya yol açan diğer bir durumdur.
 • Sindirim sisteminden kaynaklanan sancılar: Bu sancılar apandisit nedeni ile meydana gelebilir. Bu durumda risk yüksektir. Ayrıca gıda zehirlenmesinin olması yada bağırsaklarda iltihaplanma olması benzer sıkıntılara neden olmaktadır.
 • Böbrek ve idrar yollarındaki iltihabi durumlar: İdrar yanması, idrara sıkça çıkma yada böbrek bölgesindeki ağrılar bu sorunu akla getiren problemlerdir.
]]>
Kasıkta Beze https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasikta-beze.html Fri, 09 Nov 2018 01:22:52 +0000 Kasıkta beze, normal olarak kasıkta lenf bezleri vardır. Ancak bu lenf bezleri asla ele gelmezler. Bezelerin ele gelmesi halinde, tıp alanında lenfadenopati denilen lenf bezelerindeki büyümenin olduğu söylenebilir. Bu old Kasıkta beze, normal olarak kasıkta lenf bezleri vardır. Ancak bu lenf bezleri asla ele gelmezler. Bezelerin ele gelmesi halinde, tıp alanında lenfadenopati denilen lenf bezelerindeki büyümenin olduğu söylenebilir. Bu oldukça ciddi bir rahatsızlığın olduğuna işaret eder. Bu hastanın fiziki incelenmesinde sıkça görülen bir bulgudur. Bunların çoğunluğu iyi huylu olsa da, enfeksiyon ve bazı kanserlerin seyri sırasında ilk bulgu olarak tespit edilirler. Bu nedenle rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi için, lenf nodlarının çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Toplumda kasık bölgesi dışında, boyun ve koltuk altı bölgelerinde lenf nodlarının ele gelmesi söz konusu olabilir. Lenf nodu patolojik boyuta ulaşmışsa, lenfadenopati nedeninin belirlenmesi gerekir. Boyutları 1 cm altında olan lenf nodları fazla önemli olmaz. Ancak kasıkta 1,5 cm üzerinde olan lenf nodları mutlaka değerlendirilmelidir. Bu boyutun üzerindeki lenf nodlarının genellikle kötü huylu kanser olma riski 13 kat daha fazladır.

Kasıkta beze nedenleri, belirtileri ve tanısı

Kasıkta lenf bezlerinin büyümesi ve ele gelmesi 2 haftadan kısa sürüyorsa, bunun genellikle enfeksiyöz kaynaklı olduğu düşünülür. Bu süreden daha uzun sürmesi halinde, viral enfeksiyonlar, tüberküloz, HIV, otoimmün hastalıklar, kötü huylu hastalıklar değerlendirilir. Eğer bir yılı geçen beze öyküsü varsa, kötü huylu olma olasılığı daha düşük olur. Evde hayvan besleme, tarımla uğraşma, seyahat etme, tüberküloz öyküsünün olması tanının daha kolay olmasını sağlar. Kişinin uzun süre kullandığı bazı ilaçlarda lenf bezi büyümesine yani kasıkta beze oluşumuna neden olabilir. Beze dışında hastada eklem ağrısı ile kas ağrısı etkisi bulunuyorsa, bu viral enfeksiyon olduğuna işaret eder. Hastanın öyküsünde yakın zamanda geçirdiği üst solunum yolu enfeksiyonları, diş ve diş eti hastalıkları ile döküntülü hastalıkların bulunması oldukça önemlidir. Kasıktaki bezenin kızarık, ağrılı ve hassas olması halinde, iltihaplı bir durum olduğuna işarettir. Malign hastalıklar ve tüberküloz varlığında bezelerin büyüyerek kapsülü germedikçe ağrı hissedilmez. Hodgkin hastalığında ise, beze ağrısız, yumuşak hareketli olup, lastik kıvamındadır. Bunun dışında olan bezeler sert ve çoğunlukla ağrılı olur. Oldukça sert olan lenf nodları metastatik küme biçiminde izlenir. Hastada nedeni bilinmeyen ateş, gece terlemesi, devamlı yorgunluk, nedensiz kilo verilmesi gibi belirtiler kasıkta beze olgusuna eşlik ederse, mutlaka doktora gidilmelidir.

Kasıkta Beze

Kasıkta beze (Lenf bezi büyümesi ) oluşumunun diğer nedenleri

 • Kızamık, kızıl, kızamıkçık gibi viral enfeksiyonlar
 • İlaç reaksiyonları
 • Bazı cilt hastalıkları
 • Frengi
 • Otoimmün Kollagen doku hastalıkları
 • Sezary sendromu
 • Lösemi, ileri evredeki Hodgkin dışı lenfomalar gibi kanserlerde

Kasıkta beze olduğunda ne yapılmalı

Kasık bölgesindeki lenf bezlerinde büyüme olduğunda yani beze bulunduğunda hemen dahiliye, onkoloji ve hematoloji uzmanlarına giderek muayene olunmalıdır. Bu şekilde bezenin kanser belirtisi olup olmadığı tespit edilecektir. Kanser tespit edilmezse, uzmanlar kasıktaki bezenin nedenin tespit edilmesi için hastayı genel cerrahi, üroloji, ortopedi, dermatoloji, fizik tedavi uzmanlarına sevk eder.

]]>
Kasık Lenf Bezi Şişmesi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-lenf-bezi-sismesi.html Fri, 09 Nov 2018 05:13:54 +0000 Kasık lenf bezi şişmesi, vücutta lenf bezlerinin büyümesi genellikle vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığını gösterir. Bu derece faydalı bir etkisinin olması yanında, lenf bezi şişmesi c Kasık lenf bezi şişmesi, vücutta lenf bezlerinin büyümesi genellikle vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığını gösterir. Bu derece faydalı bir etkisinin olması yanında, lenf bezi şişmesi ciddi hastalıklara neden olabilir. Kasık lenf bezi şişmesi sorununda, bezelerin içi vücudu hastalıklara karşı koruyan antikorlar ve beyaz kan hücreleriyle dolu sıvıyla dolar. Lenf bezleri bulundukları bölgelerde şiştiklerinde, oldukça belirgin hale gelirler. Normalde bunları fark etmek olanaksızdır. Normal koşullarda lenf bezlerinin boyu yarım cm kadar olur. Bunların enfeksiyon kapması halinde, lenf bezlerinin beyaz kan hücreleri üretmesi nedeniyle zamanla büyüme etkisi gösterir. Bundan sonra kan dolaşımına girerek, vücutta mikroplarla savaşmaya başlar. Yani vücutta olan enerji çatışması gibi bir olay gerçekleşir. Savunma sistemi mikroplarla olan savaştan galip çıkar. Fakat bazı dönemlerde lenf bezlerinde hafif ağrılı olan şişmeler meydana gelir. Kasıkta lenf bezi şişmesi varsa, bu belirgin şekilde duruyorsa, bunun ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı mutlaka değerlendirilmelidir.

Kasıkta lenf bezi şişmesinin nedeni öğrenilmelidir

Lenf bezleri beyaz kan hücreleri olan lenfositlerin göllenmesiyle oluşmaktadır. Cilt ve solunum sistemindeki bazı küçük enfeksiyonlar bile lenf bezi şişmesine neden olabilir. Ciltteki tahriş, tahrişle enfeksiyon oluşumu nedeniyle bezlerde büyüme olabilir. Bakteriyel hastalıklarda lenf bezlerinde şişmeye neden olabilir. Bu nedenle kasık bölgesi mutlaka kontrol altında olmalıdır. Bu bölgedeki herhangi bir tahriş, çizik ya da yara benzeri durumlar mutlaka tedavi edilmelidir. Kontrol altına alınamayan sorunlarda mutlaka doktora gidilmeli ve lenf bezlerinin şişme nedeni belirlenmelidir.

Kasık Lenf Bezi Şişmesi

Kasıkta olan lenf bezi şişmeleri bazen bacak ve ayaklarda olan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu nedenle enfeksiyon ve yaralar iyi takip edilmelidir. Özellikle şeker hastaları buna oldukça yatkın olurlar. Vücutta bu şekilde belirlenen şişlikler bazen önemsenmeyebilir. Çocuklarda bile gelişme çağında bu türde şişliklere sıkça rastlanabilir. Fakat mutlaka bunlarla birlikte olan, lenf bezi şişmesine eşlik eden diğer bulgular takip edilmeli ve değerlendirilmelidir. Özellikle kilo kaybı, gece terlemesi ve büyük bezeleri oluşumu ihmal edilmemelidir.

Kasıkta lenf bezi şişmesi büyüyorsa, doktora gidilmelidir

Lenf bezlerinin büyümesi her zaman tehlikeli boyutta olmasa da, mutlaka önemsenmelidir. Kasık bölgesinde üzerine bastırıldığında kaybolan yumuşak olan şişlikler çoğunlukla doğuştan gelen fıtıklardır. Özellikle kasık bölgesinde ebadı 1,5 cm üzerine çıkan lenf bezlerinin değerlendirilmesi tavsiye edilir. Bunların kötü huylu kanser habercisi olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu şişlikler genellikle ağrı ya da başka bir belirtiye neden olmaz. Sadece büyüme etkisi gösterirler. Eğer enfeksiyon nedeniyle kasıkta lenf bezi şişmesi tespit edilirse, bu durumda enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir.

]]>
İlişki Sonrası Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/iliski-sonrasi-kasik-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 11:54:37 +0000 İlişki sonrası kasık ağrısı, eğer ilişkiden sonra kasık ağrısı çekiliyorsa bu ağrılar hafife alınmamalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kadınlar genellikle iç hastalıklar ve kadınsal rahatsızlıklardan dolayı İlişki sonrası kasık ağrısı, eğer ilişkiden sonra kasık ağrısı çekiliyorsa bu ağrılar hafife alınmamalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kadınlar genellikle iç hastalıklar ve kadınsal rahatsızlıklardan dolayı ilişkiden sonra kasık ağrısı olması çok normaldir. Fazla akıntılar veya kaşıntılar da ağrıyı tetikler. Yine bunların yanı sıra kadınlardı oluşan fazla kuruluk, kadını rahatsız eder ve tahriş olmasına neden olur. Bu sebeple kayganlaştırıcı gibi cinsel içerikli ürünlerde doktor tarafından hastaya önerilebilir. İlişkiden sonra kasık ağrısının nedenlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

İlişkiden sonra kasık ağrısının nedenleri; 

Kasık ağrısı kadın hastalıklarında en sık rastlanan şikayetler arasında yer almaktadır. Kadınların bir kısmı normal zamandan kasık ağrısı hissetmekle birlikte aynı zamanda cinsel ilişki sonrasında da bu ağrıyı hissedebilmektedir. Kadınlarda meydana gelen kasık ağrılarının farklı sebepleri vardır. Kasıklar, sadece üreme organları ile ilgili durumları yansıtmadığı için vücudun başka noktalarında meydana gelen rahatsızlıklar sebebiyle de kasıkta ağrı hissedilebilmektedir. Gebelik döneminde de kasık ağrısı en sık görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Kasık ağrıları ani ve şiddetli olabildiği gibi düzenli ve sürekli bir şekilde de hissedilebilmektedir.

İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Kadınlarda ilişki sonrasında en sık görülen kasık ağrısı sebepleri arasında mantar enfeksiyonları ve vajinal iltihaplanma gösterile bilmektedir. Eğer vajinal akıntının rengi, kokusu ve kıvamında bir değişiklik varsa kasık ağrılarınız sürekli olarak devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. İlişkiden sonraki kasık ağrısı eğer mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa antibiyotik, krem ve fitil kullanımı kısa süre içerisinde şikayetlerin gerilemesini sağlamakta yardımcı olur. İlişki sonrası kasık ağrılarının sebebi kimi zaman yumurtalık kistlerinden kaynaklanmaktadır. Eğer ağrılarınız çok şiddetlenirse bu kistin-izin patladığına işarettir. Bu nedenle de kasık ağrısı yaşamak mümkündür. 

Cinsel ilişki sonrasında kasıktaki ağrıların bir başka nedeni de kadınların yumurtlama döneminde olmasıdır diyebiliriz. Kadınların yumurtlama döneminde her zaman olmasa da zaman zaman kasık ağrıları yaşama durumları söz konusu olabilmektedir. Eğer yaşanan ağrı yumurtlama dönemine denk geliyorsa birkaç gün daha beklemeli ve yumurtlama sebebiyle bu ağrının yaşanmadığından emin olunmalıdır. Kadın hastalıkları ve üreme organları dışında kadınlarda ilişki sonrası kasık ağrısı apandisit, bağırsak problemleri, fıtık, kas ve iskelet sistemine bağlı hastalıklar, uzun süren kabızlık, bel fıtığı, psikolojik rahatsızlıklar da sebep olabilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sonrası kasık ağrısı şikayetleri için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. 
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati-riskleri.html Fri, 09 Nov 2018 21:32:36 +0000 Kasık fıtığı ameliyatları riskleri, kasık fıtıklarının ameliyat dışında başka bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kasık bağı kullanıp geçici bir rahatlık sağlamak söz konusu olsa da uzun zamanda bunların faydası olma Kasık fıtığı ameliyatları riskleri, kasık fıtıklarının ameliyat dışında başka bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kasık bağı kullanıp geçici bir rahatlık sağlamak söz konusu olsa da uzun zamanda bunların faydası olmaz. Hatta uzun süre fıtık bağı kullanan hastaların fıtık ameliyatları cerrahi ekibe teknik olarak bazı zorluklar çıkarabilmektedir. Bu nedenle kasık fıtığı olanlara uzun süreli fıtık bağı kullanımı önerilmez.

Kasık fıtığı ameliyatlarının genel riskleri:

Artmış akciğer enfeksiyonu riski. Akciğerin küçük alanlarında sönmeler veya çökmeler olabilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi ve fizyoterapi gerekebilir.

Ağrı ve şişmeyle birlikte, damarlarda pıhtı oluşabilir. Çok nadir olarak bu pıhtı bulunduğu yerden koparak akciğerlere gidebilir ve ölümcül olabilir.

Kalpte zorlanmaya bağlı kalp krizi veya felç gelişebilir.

İşlemden kaynaklanan ölüm gerçekleşebilir.

Obez (kilolu) hastalarda artmış olan yara yeri enfeksiyonu riski, akciğer enfeksiyonu, kalp ve akciğer komplikasyonları, pıhtılaşma meydana gelebilir.

Hastane enfeksiyonları: Zatüre, beyin zarı iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, kana mikrop karışmasına bağlı hastada yaygın vücut enfeksiyonu oluşabilir.

Hastada ameliyat sonrasında operasyon nedeniyle anksiyete ve ruhsal travma oluşabilir.

Sigara içen hastalarda yara yeri enfeksiyonu, göğüs enfeksiyonu kalp-akciğer komplikasyonu ve tormboz (damar içi kan pıhtılaşması) komplikasyonu ihtimali daha fazladır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı RiskleriFıtık ameliyatlarının olası riskleri ve komplikasyonları;

Ameliyat esnasında kanama olabilir. Buna bağlı olarak hastaya kan ve kan ürünleri verilmesi gerekebilir. Bunlarında kendilerine özgü komplikasyon ve ölüm riskleri mevcuttur.

Ameliyat sırasında kullanılacak koter, laparokopik aletler gibi teknolojik malzemelerin sorunları çıkabilir. Bunlar koter yanığı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Ameliyat sonrası karın içinde, akciğerler ve solunum yollarında, yarada iltihaplar gelişebilir. Bunlar bazı durumlarda tekrar ameliyat yada küçük cerrahi müdahaleler gerektirebilir.

Eğer hasta erkek ise, ameliyatta testislerin (yumurtalık) damarları ve sperm kanalı zedelenebilir. En kötü durumda testis tamamen yok olabilir yada alınmak zorunda kalınabilir. Karın için organlarda ( bağırsaklar ve mesane başta olmak üzere) yaralanmalar olabilir ve bunlar başka girişimler gerektirebilir.

Ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle bağırsağın torbaya bağlanması gerekebilir.

Ameliyat sonrasında kasıklarda, ameliyat yerinde, bacakların iç kısımlarında uyuşukluk, karıncalanma, his kaybı meydana gelebilir.

Fıtığın onarımında sentetik yama kullanılabilir. Bu yama yabancı cisim reaksiyonuna ve iltihaplara yol açabilir. Tekrar ameliyat, yamanın çıkarılması ve fıtığın tekrarlanması riskleri mevcut olduğu gibi ameliyattan sonraki uzun dönemde yamanın bağırsakları yaralama, delme ve fistüllere yol açma riski mevcuttur.

Ameliyat sırasında ameliyat yerine dren konabilir, ameliyattan sonra ameliyat yerinde iltihap veya sarı sıvı birikmesi olabilir. Bu şırıngayla veya açılarak boşaltılabilir, yara açılabilir iyileşme her zaman beklenen sürede gelişmeyebilir, tekrar ameliyat gerekebilir.

Bazı hastalarda kesi yeri iyileşme dokusu kalın ve kırmızımsı morumsu olabilir.

Ameliyatın yapıldığı bölgede ciltte hasarlar, cilt ölümleri gelişebilir. Bunlar pansuman tedavisi, ilave ameliyatlar ve deri nakli gerektirebilir.

İlerleyen zamanlarda fıtık tekrarlayabilir. Bu hastanın bünyesine, ağır kaldırmasına, kilo kaybına, öksürük, kabızlık gibi olaylara ve hastanın yaşam koşullarına bağlı olabilir.

Doktorunuz eğer operasyonun zor olacağına karar verirse veya ameliyata devam etmenin sağlığınıza daha fazla zarar vereceğini düşü]]> Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilirmi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisi-hamilelik-belirtisi-olabilirmi.html Sat, 10 Nov 2018 21:03:33 +0000 Kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabilir mi, hamilelik, erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi ile birlikte başlayan bir süreçtir. Birçok kadın evlendikten sonra ve belirli bir yaşa geldikten Kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabilir mi, hamilelik, erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi ile birlikte başlayan bir süreçtir. Birçok kadın evlendikten sonra ve belirli bir yaşa geldikten sonra hamilelik duygusunu tatmak ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak isterler. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan anne ve baba adayları sorunsuz bir şekilde istedikleri zaman bebek sahibi olabilirler. Hamile kalmak konusunda çeşitli nedenlerden dolayı sıkıntı yaşayan kişiler farklı üreme yöntemlerini kullanarak hamile kalmaktadırlar.


Hamile olan bayanlar hamile olduklarını genellikle hamileliğin üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra anlayabilirler. Kadınların hamile olmaları en kolay adet kanamalarının kesilmesi ile anlaşılır. Sürekli ve düzenli olarak adet gören kadınların birden adet görmemesi hamile olduklarının belirtilerindendir. Kadınların kasık ve bel ağrısı çekmesi hamile olduklarını gösterebilir. Bu belirtiler farklı bir rahatsızlıktan dolayı da ortaya çıkabilir fakat korunmadan ilişkiye giren ve kısa süre sonra kasık ve bel ağrısı çeken kadınların hamile kalması büyük olasılıkla doğrudur.

Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilirmi
Hamilelik belirtileri arasında bulunan kasık ve bel ağrıları birkaç sebebe dayanır.

Düzenli olarak büyüyen kadın rahmi karın boşluğunun dik durmasını sağlayan bağların gerilmesini sağlar. Bu kasılmalar birçok anne adayı tarafından karın yada bel ağrısı olarak hissedilir. Gebeliğin başlangıcında olmasa da ilerleyen zamanlarında anne adayında ki kilo artışı vücudun anatomik yapısını bozduğu için farklı bel ağrılarına neden olur. Hamilelik öncesi oluşan kasık ve bel ağrılarından başka hamilelik belirtileri olarak ortaya çıkan farklı belirtiler de vardır. Mide bulantısı, sürekli uyuma isteği, yorgunluk, sebepsiz yere sinirlenme, ağlama, üzülme, ellerin ve ayakların şişmesi, sık aralıklarla idrara çıkma ve göğüslerin dolgunlaşması hamileliğin belirtilerindendir.

Ancak gebelik öncesi hissedilen belirtilerin neredeyse tamamı kadınların adet zamanlarındaki belirtiler ile aynı özellikleri taşır. Bu yüzden hissedilen belirtiler direkt olarak kişinin hamile olduğunu göstermez. Bunun için kişilerin adet kanamalarını kontrol etmeleri gerekir. Tüm belirtilere rağmen kişide adet kanaması oluyorsa hamilelikten bahsedilemez ancak belirtilerin yanında adet kanaması da olmuyorsa bir gebelikten bahsedilebilir.
]]>
Erkeklerde Kasık Kaşıntısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/erkeklerde-kasik-kasintisi.html Sun, 11 Nov 2018 19:49:30 +0000 Erkeklerde kasık kaşıntısı, Tinea cruris (kasık kaşıntısı) kasığın bir mantar enfeksiyonudur. Cilt dematofitler denilen birçok tipte mantar bulundurur. Genellikle bu mantarları fark etmek mümkün değildir. Ancak koşullar uygu Erkeklerde kasık kaşıntısı, Tinea cruris (kasık kaşıntısı) kasığın bir mantar enfeksiyonudur. Cilt dematofitler denilen birçok tipte mantar bulundurur. Genellikle bu mantarları fark etmek mümkün değildir. Ancak koşullar uygunsa (sıcaklık ve nem) mantarlar hızla çoğalır. Bu durumda kasığınızda şiddetli bir kaşıntı ve yanma hissi nedeniyle Tinea cruris varlığını fark edersiniz. Bu durum en sık olarak yetişkin ve adolesan erkeklerde görülür. Kasık kaşıntısına bazen kasığın yuvarlak kurt enfeksiyonu da denir. Bu isim yanlıştır çünkü yuvarlak kırt bu enfeksiyonda bir rol oynamaz. Kasık kaşıntısı tipik olarak ciddi kabul edilmez. Hızla tedavi etmek belirtilerinizi en aza indirir ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

Erkeklerde kasık kaşıntısı nedenleri;

Kasık kaşıntısına neden olan mantarlar genellikle herhangi bir probleme yol açmadan cildinizde doğal olarak yaşar. Ancak bir egzersiz veya maçtan sonra terli giysilerinizle kaldığınızda neme uzun süreli maruz kalma mantarların hızla çoğalmasına neden olabilir. Kasık bölgenizde mantarlar fazla çoğaldığında kasık kaşıntısı denen enfeksiyona yol açar. Kasık kaşıntısı terimi bu hastalığın sadece erkeklerde geliştiğini düşündürebilir ama aslında herkeste olabilir. Aşırı kilolu olanlarda bu durumun gelişme olasılığı çok yüksektir. Çünkü mantar terlemeye yatkın olan cilt katlantılarında çoğalabilir. Kasık kaşıntı sının giysilerden sürtünme veya uzun süreli nemle tetiklenebilir. Atletlerde bu durum için riskin daha yüksek olduğu doğrudur çünkü daha uzun süre ve daha fazla terleme eğilimindedir. Sıkı giysiler giyme de kasık kaşıntısına neden olabilir çünkü terlemeye yol açıp cildin kurumasını önleyebilir.

Erkeklerde Kasık Kaşıntısı
Belirtiler; Tinea cruris tipik olarak kasık ve iç baldırları etkiler. Karın ve kaba etlere yayılabilir ama skrotum genellikle etkilenmez. 

Bu durumun belirtileri arasında şunlar vardır;
 • Kasık bölgesinde kızarıklık
 • Kasık bölgesinde uzun süreli kaşıntı
 • Kasık bölgesinde yanma hissi
 • Kasık bölgesinde pullanan, soyulan veya çatlayan cilt
 • Egzersiz veya aktiviteyle kötüleşen döküntü
 • Cilt renginde değişiklik
]]>
Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.kasikagrisi.gen.tr/acik-kasik-fitigi-ameliyati.html Mon, 12 Nov 2018 03:02:54 +0000 Açık kasık fıtığı ameliyatı; Kasık iç bölgesinden çıkan fıtıklardır. Göbek bölmesi fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır. Bütün fıtıkların yaklaşık yüzde doksanı oluşturur. Bu hastalık büyük ç Açık kasık fıtığı ameliyatı; Kasık iç bölgesinden çıkan fıtıklardır. Göbek bölmesi fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır. Bütün fıtıkların yaklaşık yüzde doksanı oluşturur. Bu hastalık büyük çoğunluğu erkeklerde rastlanmaktadır. Bunun dokuz erkeğe karşı bir bayanda kasık fıtığı görülmektedir.

Kasık fıtıkları üç alt gruba ayrılmaktadır bunlar; Direk kasık fıtığı, indirek kasık fıtıkları veya femoral fıtıklar. Bu 3 birbirine çok yakın üç farklı noktadan çıkar ve tedavi etme sırasında kolaylıkla birbirine karıştırılabilir yalnızca her üçünün de rehabilitasyon aynıdır. İndirek kasık fıtıkları çoğunlukla doğumsaldır, kasık kanalının sonradan ve kendiliğinden açılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Daha fazla çocuklarda ve gençlerde görülür. Direk fıtıklar, kas yırtıklarından dışarı çıkarlar, jimnastik yapan kişilerde ve ileri yaştaki bireylerde ortaya çıkarlar. Femoral fıtıklar, femoral oyuktan çıkar, en kıt görülen kasık fıtığı ve daha çok bayanlara görülür. Femoral fıtıklar diğerlerinden 1-2 cm daha alttan çıkar. Kasık fıtıkları açık protokol veya kapalı metotla onarılabilir. Açık yöntemle yapılan partal onarım direk ve indirek fıtıkların fazlalaştığı yerleri örter fakat femoral fıtığın çıktığı oyuğu kapatmaz. Buna karşılık, kapalı yöntemle yapılan bir tedavi, iç taraftan her 3 oyuğu da örter. Femoral fıtıklar daha çok bayanlarda rastlandığından, bayanlardaki kasık fıtıklarının her zaman kapalı usulle onarılması daha güvenlidir. Hakiki teknikle yapılan bir kapalı onarım, sadece var olan fıtığı onarmakla kalmaz, sonraları aynı taraftan çıkacak diğer iki kasık fıtığını da engellemiş olur.

Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı tedavisi;Eklentiler ile gerdirmeler ve onarımlar açık ve kapalı yöntemle yapılabilir. Açık yöntem ile yapıldığında Lichtenstein operasyon şeklinde tanımlamaktadır.

Kapalı yöntemle yapılan operasyonlar 2 türlüdür;

Karın içine sokularak yapılan Tapp (transabdominal preperitoneal tedavi) ve karın içine sokulmadan yapılan Tep (total ekstraperitoneal tedavi) şeklinde adlandırılır. İlerici kasık fıtığı tedavisi son yirmi sene süresince çok değişti ve bütün dünyada dikişli onarmalar da yamalı onarımlara dönülmüştür. Yama kullanılmadan yırtığın yalnızca dikişle kapandığı operasyonları nüks kıyasları üst olduğu için yamayla yapılan onarma tercih edilir.

Açık yöntem lichtenstein ameliyatının nasıl olduğu hakkında kısa bir bilgi vereceğim;

Yama fıtığın çıktığı bölgeye göre eskiden beri kullanılan açık ameliyat ile yerleştirilir. Cilt ve deri altı yağlı dokulardan geçerek yama kasın üstüne konur ve onlay onarım yapılır. Yama altındaki katmanlara gevşek dikişlerle gerginlik olmayacak şekilde dikiş atılır. Hasta cerrahi müdahaleden 1 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrasında ağrı olmadan rahat bir şekilde taburçu olabilirsiniz açık yöntem ameliyatıyla, açık Lichtenstein ameliyatı spinal, genel ve lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Bu yüzden en rahat ağrısız sızısız açık yöntem ameliyatı tercih etmek sizlere kalmıştır.

Bir diğer ameliyat ise kapalı yöntem Tep veya Tapp olarak adlandırdığımız ameliyatın nasıl yapıldığını göreceksiniz; Ameliyatı laparoskopik olrak adlandırılır ve bir diğer adı ise kapalı ameliyat veya gazla şişirilmiş boşlukta, göbek bölmesine açılan minik deliklerden giren ince el teçhizatları ile yapılan ameliyattır. Kapalı ameliyat olarak adlandırdığımız Tapp denilen ameliyatta direk göbek içinden yama fıtık yerine yerleştirilir, hastanelerde genelde uygulanan yöntem budur. Kapalı ameliyat denilen yöntemde ameliyatın başında yerleştirilen bir balon ile göbek duvarı katları arasına yeni bir aralık oluşturulur ve karın bölgesinin içine hiç girmeden bu boşlukta uğraşarak yama fıtık yırtılan yere balon yerleştirir. Her iki ameliyat yöntemde de yama kasların arkasına adale ile göbek zarı arasına yerleştirilir. Yama yerine 2-3 tane titanyum vidayl]]> Kasık Fıtığı Ameliyatı İyileşme Süresi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati-iyilesme-suresi.html Mon, 12 Nov 2018 12:12:59 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı iyileşme süresi, Kasık fıtığı ameliyatı iyileşme süresi, kasık fıtığı ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.Kasık fıtığ Kasık fıtığı ameliyatı iyileşme süresi, Kasık fıtığı ameliyatı iyileşme süresi, kasık fıtığı ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.


Kasık fıtığı ameliyatından sonra yapılabilecekler;

Ameliyatın ertesi günü yaranın üzerindeki dikişleri örten pansuman çıkarılabilir.
Normal beslenme düzeni kesinlikle uygulanabilir.
Size verilen ağrı kesicileri gerek duyduğunuz zaman belirlenen dozu aşmamak kaydıyla alabilirsiniz.
Günlük fiziksel aktivitelere devam edilebilir.
Ameliyat sonrası evinize döndüğünüzde 24 saat için size eşlik edecek bir yakınınız olmasını sağlayınız.
Başka bir hastalık nedeniyle kısıtlama yoksa belli ölçüde yürüyüş yapılabilir.
Ameliyat sonrası ilk 48 saatte bol bol su ve sıvı içecekler içilmesi önerilir.
Herhangi bir yakınma veya anormal olduğundan şüphelenilen bir durumda doktora başvurmak gerekir.

Günlük cerrahi planlanan hastalar ameliyatı takiben aynı gün içinde hastaneden ayrılabilirler.

Kasık Fıtığı Ameliyatı İyileşme Süresi
Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlar sonrasında bu süre genelde 2-3 saattir. Yaşlı ve yandaş sistemik hastalığı olan hastalar için biraz daha uzun bir süre gözlem gerekebilmektedir. Genel anestezi alan hastalar geceyi hastanede geçirebilirler veya isterlerse yaklaşık 4-6 saatlik bir süreyi takiben evlerine dönebilmektedirler.
Ameliyatınızı lokal anestezi ile olduysanız kullanılan maddenin ağrıyı bloke eden etkisi ameliyat sonrasındaki yaklaşık 6 saat boyunca sürecektir. Ağrı veya rahatsızlık hissetmeye başlamanız halinde size reçete edilen ağrı kesici ilacı kullanmaya başlamalısınız. Genel anestezi ile ameliyat olan hastalarda ise uyanmalarını takiben hemen duyulmaya başlar. Bu nedenle, hastanedeyken damardan veya kalçadan ağrı kesici yapılır. Ağızdan su almak mümkün olunca ağrı kesici tablet formunda devam edilebilir.

Kasık fıtığı onarımı sonrasında fiziksel aktivitenize önemli ölçüde kısıtlamanızı gerektirecek bir durumun ortaya çıkması beklenemez. Sizi kısıtlayacak faktör, hareket sırasında duyabileceğiniz ağrının şiddetidir. Bu nedenle, ağrı duymanıza yol açan hareketlerden bir süre daha kaçınmanız gerekir. 

Fıtığınızın onarımı için kullanılan plastik yamanın fiziksel aktivite ile yırtılması veya yerinden çıkması mümkün değildir. Ameliyattan sonra sürekli yatmak yerine yürüyüş yapmak iyileşme süreci açısından oldukça önemlidir.
Ameliyattan sonra hastaneden çıkarken ve ilk 72 saat süresince araba kullanmanız kesinlikle tavsiye edilemez. Bu, ağrıya yol açmasının ötesinde can ve mal güvenliğini de tehlikeye sokacak bir davranış olacaktır. 

Kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir giysiyi kullanmanızda sakınca yoktur. Bol ve rahat eşofman, pantolon veya bayanlar için etek giyilmesi halinde daha rahat etmek mümkündür.

Her cerrahi müdahaleyi takiben bekleneceği gibi, fıtık ameliyatlarından sonraki ilk birkaç gün süresince bazı yakınmaların ve rahatsızlık hissinin olması doğaldır. Bu durum özellikle ameliyattan sonraki iki üç sabah uyandığınızda belirgin olabilir. Ayağa kalkıp hafif bir yürüyüş yapmanız halinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Yatar pozisyondan doğrulmaya çalışırken, bir taraftan diğer tarafa dönerken, öne eğilirken ve doğrulurken, öksürme, hapşırma ve gülme sırasında rahatsızlık hissi duyulabilir. Yaranız da, kasıkta ve torbalarda kısmi bir şişlik olması doğaldır. Aynı şekilde bazı morluklar da görülebilir. Bunlarda zamanla geçecek belirtilerdir. Kabızlık, cerrahi girişim sonrasında size sıkıntı verebilecek bir sorundur. Bunu, bol su ve taze meyve suyu içerek, sebze ve meyve tüketerek aşabilirsiniz.
]]> Kasık Ağrısı Nedenleri https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisi-nedenleri.html Mon, 12 Nov 2018 19:18:54 +0000 Kasık Ağrısı Nedenleri, Kasık ağrılarının karnın alt kadranından başlayıp ve genital bölgeden yukarı doğru giden ağrılar olduğu bilinmektedir. Kadınlarda oluşan hastalıklarda en fazla şikayetin kasık ağrısı oldu Kasık Ağrısı Nedenleri, Kasık ağrılarının karnın alt kadranından başlayıp ve genital bölgeden yukarı doğru giden ağrılar olduğu bilinmektedir. Kadınlarda oluşan hastalıklarda en fazla şikayetin kasık ağrısı olduğu bilinmektedir. Bu kasık ağrısının tek bir sebebe bağlı olmadığı düşünülmektedir. Regl döneminde de kasık ağrısı olabileceği bilinmektedir. Kasık ağrısının ani ve şiddetli olabileceği gibi hafif ve orta şiddette de olabileceği bilinmektedir. Kasık ağrısının gebelik döneminde çok rastlanmaktadır.

Kasık ağrısının şu nedenlerden olabileceği belirtilmektedir: Tuabovarian abse, salpenjit, endometrit, pelvik enflamatuar hastalık, kadının üreme organlarını ilgilendiren iltihaplar ve abseler, 5-6 santimlik ve daha büyük olan miyomlar, endometriosiz, idrar yollarında bulunan taş ve kumlar, adenomyosiz, sistit, Kronik üretrit, interstisyel, idrar yolunda oluşan enfeksiyonlar, anormal olan mesane fonksiyonu, apandisit patlaması, fıtık, divetikülit, divertikülosiz, bağırsaklarla ilgili olan patolojiler, düşük veya düşük ihtimaline bağlı olan kanamalarda oluşan kasık ağrısı, yumurtlama döneminde oluşan kasık ağrısı, irritabl barsak sendromu, normal olan doğumdan sonra ve sezaryen olan doğumundan sonra erken doğumlarda oluşan kasık ağrısı, cinsel ilişki sırasında oluşan ya da sonrasında oluşan kasık ağrısı, pelvik konjesyon sendromu, pelvik tüberküloz, adet ağrısı ve sancısı, servikal Stenoz, endometriyal polipler, Sistosel, rektosel, uterin prolapsus, spirali kullanan bazı hastalarda olan kasık ağrısı, omurga kırıkları, fibromyalji, kasların zorlanması ya da burkulmasıdır. 

Kasık Ağrısı Nedenleri
Ayrıca kabızlık, ülseratif kolit, chrone hastalığı, bel fıtığı, psikolojik olan rahatsızlıklar, depresyon, uykuda görülen bozukluklar, seksüel taciz, dış gebelik, iskelet sisteminde olan problemler, yumurtalık kistinin yırtılması, yumurtalık kisti, karın içi yapışıklıkları, ishal, şişkinlik(gaz), hazımsızlık, mide gazı, bağırsak gazları, rahim damarlarında gerçekleşen varise benzeyen genişlemeler, kasık fıtığı, karın ağrısı, geçirilmiş olan cerrahi müdahaleler, cinsel tatminsizlik, idrar torbası iltihapları, sinirsel bağırsak spazmları, kalın bağırsak tümörleri, yumurtalıkların burkulması, vestibulit, meckel divertikülü, somatizasyon, psikoseksüel bozukluk, sinir basısı(nörit), fasiit, skolyoz, diskopati, spondilolistezis, osteitis pubis, kas gerilmeleri, lenf bezlerinin şişmesi. kasık ağrısı nedenidir.
Kasık ağrılarının erkeklerde şu nedenlerden dolayı yaşandığı bilinmektedir.
 • Testis tümörü,
 • Orşit,
 • Testis torsiyonu,
 • Kasığa doğrudan yapılan darbe,
 • Hidrosel
]]>
Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.kasikagrisi.gen.tr/bebeklerde-kasik-fitigi-ameliyati.html Mon, 12 Nov 2018 20:24:38 +0000 Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı; çocuk cerrahisinde en çok başvuran ve en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Ameliyat genellikle belden aşağısı uyuşturularak yapılır. Bebeklerde kasık fıtığının oluşumu erkek ve Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı; çocuk cerrahisinde en çok başvuran ve en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Ameliyat genellikle belden aşağısı uyuşturularak yapılır. Bebeklerde kasık fıtığının oluşumu erkek ve kız bebeklerde farklı gelişebilir.

Erkek bebeklerde,

Genellikle erkek bebeklerde görülen bu rahatsızlık bebeğin anne karnında gelişimi sırasında testislerde yumurtalıkların ilk önce böbreklerin üst kısmında oluşmaya ve gelişmeye başlaması sonra karın içine göç ederek kasık kanalından geçmesi ve skrotum adı verilen torbalara inmesi sonucu oluşur. Erkek bebekler anne karnında iken testisleri de kendi karınlarının içindedir ve hamileliğin son iki ayında torbalarına inerler. Testislerin torbalarına inmesi sırasında dar bir kanal kaldıysa karın içi sıvısı bu kanallardan kasığa ve torbaya akar ve bu bölümün şişmesine neden olur. Çocuğun hareketlerine veya ağlama durumuna göre bu şişlik artar veya azalır. Tıp dilinde bu hastalığın adı hidrosel' dir. Eğer açık kalan kanal genişse o zaman bu kanaldan dışarıya ağlama gibi durumlarda karın içinden bağırsağın bir bölümü fırlıyor, kasık veya torbada şişme oluyorsa bu durum kasık fıtığıdır.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kız bebeklerde,

Kız çocuklarında da over adı verilen yumurtalıklar karın içinde kalır ancak kızlarda rahimin karın içinde sabit durmasına yardımcı olan bağlardan birisi kasık kanalından geçer, rahmin arkaya bükülmesinin engellenmesinde görev alır. Kasık kanalından geçen bu oluşumlar beraberinde karın iç organlarının üzerini kaplayan periton adı verilen karın zarını beraberinde getirir. Her on erkek çocuğunda bu zar kapanır, ancak birinde kapanmaz. Bu zarın kapanmaması durumunda karın boşluğu ile skrotum adı verilen torbalar arasında bir kesecik oluşur. İşte bu kesecik kasık fıtığıdır. Bebeklerde kasık fıtığı ise her yüz çocuktan dördünde görülür.

Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatında çocuğun yaşına bakılmaksızın fıtık teşhisi konduktan itibaren birkaç gün içerisinde ameliyat yapılabilir. Yapılmadığında ortaya çıkabilecek olan fıtık boğulması ve organ çürümesi gibi riskler en fazla yeni doğan ve anne sütü ile beslenme çağında olan bebeklerde görülür. Çocuk cerrahisi uygulamalarından en sık yapılan ameliyat olan bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı; bikini çizgisinin altından yapılan 1,5-2 cm.lik bir kesikten oldukça rahat bir şekilde yapılabilir. Fıtık kesesi bulunarak kasık kanalı içine girdiği bölgeden bağlanarak, kese çıkartılır. Cilt estetik ve emilebilir zamanla kaybolan dikişlerle kapatılır bu dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Genel anestezi adı altında belden aşağı uyuşturularak kolaylıkla yapılan bir ameliyattır.

Bebeklerde fıtık ameliyatı

Genellikle endişelenen bir durum olan bebeklerde kasık fıtığı ameliyatının zamanında ve uzman bir çocuk cerrahı tarafından yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Çocuklarda yapılacak kasık fıtığı ameliyatında ameliyat yaşına uygun kullanılan ağrı kesici ve ilaçlarla çok rahat geçer. Çocuk ne kadar küçükse ameliyat ve ameliyat sonrası da o kadar rahattır.Ameliyat süresi oldukça kısadır, genellikle 15-20 dakika en fazla 30 dakika sürer. Ameliyattan sonra çocuk yaklaşık olarak bir saat uyur ve normal bir şekilde uyanır. İlk bir yaş içindeki çocuklarda ameliyattan üç ya da dört saat sonra tamamen normale dönme söz konusudur. Bir yaştan daha büyük çocuklarda normale dönüş süresi bir ya da iki gündür. Ameliyat sonrası çocuklar üç saat gibi bir süre içinde taburcu olabilirler ve evde bakım çocuk için yeterlidir.

Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatının en çok korkulan yanı ameliyat sonrası kısırlık korkusudur ancak oluşabilecek kısırlığın  nedeni ameliyat değil, tedavide gecikme ve çocuğun zamanında ameliyat edilmemesidir. Geciken tedavi sonucu testisler bozulabilir. Tedavi edilmemiş olan bir fıtık sık s]]> Kasık Çekmesi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-cekmesi.html Tue, 13 Nov 2018 03:14:17 +0000 Kasık çekmesi, çoğunlukla bölgede kas üzerine fazla yük bindirilmesi nedeniyle oluşan bir sorundur. Kasıkta hafif derecede adale çekilmesi, bölgede fazla gerilme olmasında ya da aşırı çalıştırılması sonucunda Kasık çekmesi, çoğunlukla bölgede kas üzerine fazla yük bindirilmesi nedeniyle oluşan bir sorundur. Kasıkta hafif derecede adale çekilmesi, bölgede fazla gerilme olmasında ya da aşırı çalıştırılması sonucunda meydana gelir. Sağ kasıkta çekme sorunu genellikle spor yapan kişilerde görülür. Bu sorunda güç kaybı yaşanmaz, ancak acı hissedilir. Kasık ve alt karın bölgesinde ağrı olan kişiler, bunun kasık çekmesi ya da fıtık olduğu konusunda tereddüt edebilir. Bu sorunların her ikisi aynı bölgede belirtiler verir. Bu nedenle ayrım yapılması için, kişinin detaylı muayenesinin yapılması ve ağrının gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Kasıkta bir şişlik olması fıtık teşhisinin daha kolay olmasını sağlar.

Kasık çekmesi ve fıtık sorunu fiziksel aktiviteleri yoğun yapan kişiler ve sporla uğraşanlarda daha sık görülür. Kasıkta meydana gelen ağrı bazen çok şiddetli olur ve kişinin hareket etmesine bile engel olur. Bu durumda yatak istirahati dışında çözüm önerileri aranmalıdır. Eğer fıtık tespiti olursa, cerrahi girişim gerekebilir.

Kasık çekmesi neden olur

Bu sorun kasıktaki kasların ya da yakınlaştırıcı kasların yoğun şekilde zorlanmasıyla birlikte fiziksel etkinlik sonucunda ortaya çıkar. Kasların ani ve aşırı gerilmesiyle bölgede iltihaplanmayla birlikte ağrı oluşur. Kasık çekilmesi olduğunda, kişiye fiziksel etkinliği devam ettiremediği gibi, yürümeye bile mecali kalmaz. Kasık çekmesi sorunu derecelendirilmiştir. 3. derecede olanı en fazla acı veren üst kademedir. Kasık çekilmesi kişilerin yürüme ve koşma gibi faaliyetlerini zorlaştıran önemli bir sorundur.

Kasık Çekmesi

Kasık çekmesi tedavisi nasıl yapılır

Bu sorunu olan kişiler tüm faaliyetlerini bırakarak, ağrının artmasına engel olacak şekilde dinlenmelidir. Kasık bölgesine buz uygulaması oldukça rahatlatıcı olur. Tedavi için ameliyat çözüm değildir. Doğal süreçte iyileşmenin sağlaması gerekir. İlk 24 saat boyunca bölgeye soğuk kompres uygulanmalı, bu bölgeyi yüksekte tutmalı ve elastik bandaj gibi uygulamaların yapılması tavsiye edilir. Soğuk kompres ardından, sıcak bir banyo oldukça faydalı olur. Kasık çekmesiyle birlikte şişme varsa, soğuk uygulama süresinin daha uzun tutulması gerekir. Ayrıca kas gevşetici ile ağrı kesici ilaçların kullanılması da, yararlı etkiler yapabilir. Bu tedaviler uygulanırken, bazı egzersizler ve esneme hareketleri uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir. Ancak önden ısınma hareketlerinin yapılması uygun olacaktır.

]]>
Kasık Kasılması https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-kasilmasi.html Tue, 13 Nov 2018 22:24:41 +0000 Kasık kasılması, kasıkta üst bacağın karınla birleştiği bölgedeki kasların ya da tendonların gerilmesiyle sakatlanması sorunudur. Kaslar, tendonlar ve bağlı oldukları kemikler kasılma üniteleridir. Bunlar pelvis Kasık kasılması, kasıkta üst bacağın karınla birleştiği bölgedeki kasların ya da tendonların gerilmesiyle sakatlanması sorunudur. Kaslar, tendonlar ve bağlı oldukları kemikler kasılma üniteleridir. Bunlar pelvisin stabilizasyonunu ve hareketini sağlamaktadır. Kasık kasılması ya da gerilme ünitenin en zayıf olduğu yerde meydana gelir.

Kasık kasılması derecelendirilmesi

 • 1. derece: Bu hafif derecede olan kasılmadır. Kaslarda ya da tendonlardaki liftler yırtılmadan hafifçe gerginlik  olur. Bu durumda kişide herhangi bir kuvvet kaybı olmaz.
 • 2. derece: Bu orta derecedeki kasılmadır. Kaslarda ya da tendonlardaki lifler ya da bunların kemiğe bağlı olan yerlerde yırtılma olur. Bu durumda kişilerde kuvvet azalması meydana gelir.
 • 3. derece: Bu ağır derecedeki kasılmadır. Lifler kopma derecesinde olup, kas ve tendonlarda meydana gelen yırtılma olur. Bu durumda kişiye cerrahi müdahale gerekebilir. Bu bölgenin aşırı kullanımı bu sorunun yaşanmasına neden olur. Bölgeye direkt darbe alınması, aşırı stres gibi etkiler ağır kasılmalara neden olabilir.

Kasık kasılması sorununda, vücutta karın bölgesi, pelvis ve uyluk kasları, kasık kasları etkilenir. Bunun yanında omurga, pelvis ve femur kemikleri ile kasık bölgesindeki kemikler, sinirler, kan ve lenf damarlarını içine alan yumuşak dokular ile kemik zarları bu durumdan etkilenir.

Kasık Kasılması

Kasık kasılması belirtileri

Kişinin bu sorunu yaşaması halinde, hareketle birlikte kasıkta ya da bacağı uzattığında kalça ekleminde ağrı hisseder. Karın bölgesinde ya da üst bacakta kas spazmları, kasıkta şişme, kasılmanın derecesine göre kuvvet kaybı, kas ya da tendonlarda kalsifikasyon görülebilir.

Kasık kasılması nedenleri

Bu bölgedeki temas alanlarındaki kas tendon ünitelerindeki aşırı kullanım, bu bölgeye alınan ağır bir darbe ya da bu alana uygulanan güç kasık kasılması nedeni olabilir. Bu sorunu olan kişilerin temas gerektiren ya da ani çıkışlar gerektiren sporlarla uğraşması, obezite, yetersiz beslenme, daha önceden kasık kasılması sorununu yaşamış olanların daha dikkatli olması gerekir. Bu faaliyetler ya da durumlar sakatlık riskini arttıracaktır.

Kasık kasılması nasıl önlenir

Kişinin yaptığı sporun, aktivitenin gerektirdiği şekilde doğru kondisyonla yapılması, bu faaliyetlerden önce mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması kasık kasılması yaşanmasını önleyebilir.

Kasık kasılması tanısı ve tedavisi nasıl yapılır

Hastanın doktor olarak gözlemlenmesi, medikal özgeçmişin dinlenmesi ve gereken kontrollerin yapılması gerekir. Gerekirse kalça, üst bacak ile pelvis alanının röntgeni çekilerek kasık kasılması tanısı konulabilir. İlk defa olan kasılmada doğru tedavinin uygulanması, iyileşme için yeterince zaman tanınması, hastada kalıcı sakatlığın önlemesine destek olur. Hafif derecedeki kasılmalarda hastanın 2-10 gün, orta şiddette olanda 10 gün ile 6 hafta arasında, ağır kasılmalarda ise, 6-10 hafta süreyle hastanın iyileşme süresi olur. Bu süreyi dinlenerek geçirmelidir. Bölgenin günde 3-4 kez 15 dakika kadar buzla ovalanması gerekir. Hasta kendini daha iyi hissettiğinde, soğuk yerine sıcak uygulamaya geçilmesi gerekir. Bu alanda ısı veren kremler, sıcak havlu, sıcaklık lambası kullanılabilir. Bölgenin aralarda elastik bandajla sarılması da yararlı olur. Gerekirse ağrıların dindirilmesi için, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. İyileşme süresince 72 saat kadar koltuk değneğinden destek alınmalıdır. Fiziksel aktivite dengelenmeli ve beslenme düzeni ayarlanmalıdır. İyileşme ilerledikçe rehabilitasyon egzersizleri yapılabilir.

]]>
Gebelikte Kasık Ağrısı Normalmi https://www.kasikagrisi.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi-normalmi.html Wed, 14 Nov 2018 00:53:02 +0000 Gebelikte kasık ağrısı normal mi, Çoğu hamile kadının sıklıkla yaşadığı bir durum olan kasık ağrısının gebelikte yaşanması gayet olağan bir durumdur. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında ve ilerleyen doğuma yakin haft Gebelikte kasık ağrısı normal mi, Çoğu hamile kadının sıklıkla yaşadığı bir durum olan kasık ağrısının gebelikte yaşanması gayet olağan bir durumdur. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında ve ilerleyen doğuma yakin haftalarda çeşitli nedenlerle anne adayları kasık sancısı ve ağrı hissedebilir. Gebeliğin ilk günlerinde hatta adet geçilmesinin fark edildiği ilk günlerde karin ve kasık bölgesinde hafif sancı ve ağrı hissedilebilir. 

Şimdi hamilelik boyunca kasık ağrılarının hangi aralıklarda gerçekleştiğine kısaca bakalım.

Hamileliğin ilk üç ayında özellikle ilk kez gebe kalanlarda kasık ve bel ağrısı gayet normal bir durumdur çünkü hamilelikle birlikte rahim büyümeye başlar ve rahmi tutan yağ dokuları gerilir. Kasıklarda oluşan ağrının sebebi genellikle bu dokuların gerilmesinden kaynaklanır. Ilık bir banyo ve dinlenme sancı giderme de yardımcı olabilir.

Hamileliğin ikinci üç ayında; bu aylarda oluşan ağrıların sebebi genişleyen rahim kaslarının ve rahim çevresindeki asıcı bağ dokusunun gerilmesidir. Ozellikle hamileliğin üçüncü ve dördüncü aylarinda kasık bölgesine bıçak saplar gibi keskin ve acı verici bir ağrı hissedilebilir. Hareket ederken veya aniden ayağa kalkışlarda bu sancılar siddetini artırabilir. İşte bu şiddetli kasık ağrılarının nedeni rahim kaslarının ve bağ dokusunun( ligamentlerin) gerilmesidir. Buna tıp dilinde,round ligament ağrısı denmektedir.

Gebelikte Kasık Ağrısı Normalmi
Hamileliğin son üç ayında; belirginleşen karın ve kasık ağrıları artık normal kabul edilir ve bu sancılar sıklaşabilir. Bu aylarda bebek iyice büyümüş ve karın ile kasık bölgesine baskı artmıştır. Bu dönemde oluşan sancılar ve kasılmalar düzensiz ve hafif derecelidir. Anne adayı kendine dikkat etmeli ani hareketler, ağır kaldırma, temizlik ve cinsellik gibi durumlardan kendini uzak tutmalıdır.

Tüm bunların yanında gebelikte görülen kasık ağrılarının nedeni, anne adayının önceden geçirmiş olduğu ameliyatlar, apandisit veya safra kesesi iltihabı, kabızlık ya da mide gazları da olabilir.Bu sancıları birbirinden ayırt etmek ve doktor gözetiminde bulunmak en doğru olanıdır. Bu ağrılar normal olsa da şiddetlenmesi veya uzun sürmesi durumunda doktora başvurmak gerekmektedir. Özetle; gebelikte kasık ağrısı normal mi sorusunu sıklıkla soran anne veya anne adayları bu durumu büyük bir problem haline getirmemelidir. Gebelik müddetince görülen kasık ağrıları ve sancılar siddetlenmemesi ve kısa sürmesi durumunda gayet normal ve her hamile kadında görülebilen bir durumdur.
]]>
Gebeliğin Son Ayında Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/gebeligin-son-ayinda-kasik-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 03:17:06 +0000 Gebeliğin son ayında kasık ağrısı, gebelikte ilk aylardan itibaren başlayan kasık ağrıları gebeliğin dönemlerine gore artış veya azalma gösterebilir. Hamileligin basladigi ilk haftadan itibaren kasik agrisinin başlaması nor Gebeliğin son ayında kasık ağrısı, gebelikte ilk aylardan itibaren başlayan kasık ağrıları gebeliğin dönemlerine gore artış veya azalma gösterebilir. Hamileligin basladigi ilk haftadan itibaren kasik agrisinin başlaması normaldir. Her hamilede yaşanması olağan olan kasık sancıları özellikle hamileliğin ilk aylarinda büyümeye başlayan rahim ve gerilen rahim kaslarının, son aylarında ise büyüyen bebegin rahime ve alt karin bölgesine yaptığı baskı sonucu ortaya çıkmaktadır. İkinci üç aylık hamilelikte yani ikinci trimester döneminde bebegin düzenli büyümesine bağlı olarak rahim bebeğin gelisimine göre sekil almaya baslar. Büyüyen ve gerilen rahimde ortaya çıkan kasılmalar ve gerilmeler anne adayında ara ara keskin sancilara neden olmaktadır. Bu kasık ağrıları hareketlere bağlı olarak artmaktadır. Hamile kadın fazla ve ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Gebeliğin son ayında hamilelerde görülebilen fiziksel değişiklikler ve hamilelerin genel soruları şunlardır;
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Psikolojik problemler
 • Bel ağrısı
 • Kasık ve karin ağrıları
 • Bacak krampları
 • Mide de yanma
 • Uykusuzluk
 • Varisler 
 • Bacaklarda ödem oluşması
 • Sık idrara çıkma
Gebeliğin son ayında artan kasık ağrıları için doktor gözetiminde magnezyum kullanmak hamileler arasında yaygın kullanilan bir durumdur.
Son üç ay şikayetlerin genel olarak arttığı 27-40 hafta arasindaki dönemdir. Bu dönemdeki şikayetlerin pek çoğu rahmin hacimsel büyümesidir. Ayrıca bu dönem gebeliğin şikayetlerinin arttığı ve bebekle ilgili risklerin arttığı bir dönemdir.

Gebeliğin Son Ayında Kasık Ağrısı
Hamileliğin son ayında artan ve belirginleşen kasık ağrıları her hamile kadın tarafından bilinir ve doğal kabul edilir. Son aylarda sancılar ve kasık ağrılarında artış olabilir bunun nedeni bebegin iyice büyümüş olması ve rahim ve rahime giden kanallara baskı uygulamasıdır. Gebeligin bu son aylarinda hissedilen sancilar son derece dikkate alinmali ve ihmal edilmemelidir. Son aylarda yasanan kasık ağrıları yaklaşmakta olan doğumun habercisi olabilir ve erken doğum riski taşıyan anne adaylarının düzenli olarak doktoruna başvurmasını gerektirebilir.

Gebeliğin son ayında kasık ağrısınin bir diğer nedeni de Braxton- Hicks adi verilen yalancı doğum sancılarıdır. Bu sancılar hafif ve orta şiddetli bir eğilim gösterirler ve dinlenmeyle geçerler. Uzun süreli olmaması ve dinlenmeyle geçmesi bu sancıları doğum sancılarindan ayırır. Eğer sancılar siklasarak şiddetini artırıyor ve uzun süre devam ediyorsa derhal doktora veya hastahanelerin acil  bölümüne başvurulmalıdır.
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 17:05:22 +0000 Kasık Fıtığı Ameliyatı, Kasık fıtığı karın bölgesinde her hangi bir sebeple meydana gelen yırtık oluşması, veya karın bölgesindeki bir organın yada dokuların, karın zarı tarafından oluşturulmuş olan bir kese içinde, Kasık Fıtığı Ameliyatı, Kasık fıtığı karın bölgesinde her hangi bir sebeple meydana gelen yırtık oluşması, veya karın bölgesindeki bir organın yada dokuların, karın zarı tarafından oluşturulmuş olan bir kese içinde, derinin üzerinde belirginleşmesi durumudur.

Kasık fıtığını günümüzde tedavi edebilmek için cerrahi müdahale gereklidir. Bu cerrahi müdahale açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit olarak uygulanmaktadır. Fıtık ameliyatını yapan doktor, mevcut imkanlara ve hastanın sağlık durumuna yada yaş ortalamasına bakarak hangi tür fıtık ameliyatı yapacağına karar verir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Tehlikeli Midir

Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde fıtık ameliyatı her yaşta hasta için belki en az risk taşıyan ameliyatlar arasındadır. Küçük çocuklarda ve kalp hastası erişkinlerde genel anestezi ile ameliyat yapıldığında her hangi bir sorunla karşılaşılma ihtimali çok düşüktür.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi gerekli testler yapılarak hastanın her hangi bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilir. Gerekli şartlar oluşturulduktan sonra, hasta ameliyata alınır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı
Fıtık ameliyatlarında genellikle belden aşağısı uyuşturularak yani lokal anestezi uygulanarak yapılır. Fıtık olduğu tespit edilen bölgeden 4-5 cm bir kesik yapılır. Karın duvarında bulunan kalın katmanlara kadar inilir. Gevşemiş olan ve yırtılmış zarlar onarılır. Onarılan bölgenin üzerine prolen mesh adı verilen bir takviye, bölgeye tabiri caizse, yamanarak sağlamlaştırılır. Açılan kesikler sıra ile birbirine dikilir. Dikiş sırasında genellikle gizli dikiş kullanılır. Böyleye fıtıklı bölgeye yerleştirilen yama  karın katmanlarının arasında sandviçe benzer bir hal alır.

Bu şekilde uygulanan bir kısık fıtığı ameliyatı en fazla yarım saat sürecektir. Eğer karının başka bölgelerinde fıtık tespit edilirse, onlarda aynı ameliyatın içinde onarıla bilir. O zaman ameliyat süresi iki katına çıkacaktır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Kasık fıtığı ameliyatından çıkmış bir hastanın en az bir gün boyunca hastanede gözetim altında tutulması gerekir. Daha sonra taburcu edilen hastaya günlük olarak, ameliyat yarasının pansumanı ve gerekli bakımı yapılmalıdır. Kasık fıtığı olan bir hasta uzun bir süre kendisini ağır kaldırmaktan ve yorucu işlerden sakınması gerekir. Dikkat edilmediği takdirde ameliyat olduğu bölgeden veya karın içinin başka bir yerinden fıtık tekrar edebilir.
]]>
Kasıkta Kist https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasikta-kist.html Wed, 14 Nov 2018 17:27:59 +0000 Kasıkta kist, kasıkta kistleri incelerken önce kadınlarda yumurtalık kistleri ne tür belirtilere ve şikayetlere neden olur bunları inceleyelim: Kasıklarda yumurtalık kistleri sağ ve veya sol yumurtalıklarda ba
Kasıkta kist, kasıkta kistleri incelerken önce kadınlarda yumurtalık kistleri ne tür belirtilere ve şikayetlere neden olur bunları inceleyelim: Kasıklarda yumurtalık kistleri sağ ve veya sol yumurtalıklarda bazen iki tarafta birden olabilen içi su dolu kesecikler şeklinde çeşitli boyutlarda oluşumlardır. Boyutları 2-3 cm den 20-30 cm ye kadar değişmektedir. Hatta daha büyüklerine de nadiren rastlanabilir. Yumurtalık kistlerinin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kistin çeşidi, büyüklüğü, hormon salgısı yapıp yapmadığı, yırtılma veya burkulma olup olmaması gibi durumlar kistin ortaya çıkarabileceği belirtileri, şikayetleri gösterir.

Yumurtalık kisti bulunan hastaların bir çoğunda hiçbir şikayet bulunmamaktadır. Muayene veya ultrasonografi sırasında tesadüfen kist saptanır. Yine bazı hastaların birçoğunda sadece kasık ağrısı şikayeti bulunur. Ağrı kistin bulunduğu tarafa göre sağ veya sol kasıkta oluşabilir. Yumurtalık kistlerine bağlı kasık ağrısı genellikle çok şiddetli değildir, özellikle oturmak, dizleri karna çekmek gibi karın içerisini sıkıştıran hareketlerde ağrı birden hissedilir. Ancak kistte rüptür yani yırtılma, patlama veya torsiyon yani burkulma, dönme meydana gelirse bu durumda aniden başlayan şiddetli kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma, göz kararması, bayılma gibi şikayetler meydana gelebilir.

Kasıkta Kist
Yumurtalık kistlerine bağlı daha nadir görülen şikayetler arasında adet gecikmesi, adet görememe, adet düzensizliği, ilişki sırasında ağrı, adet döneminde ağrı, karında ve kasıklarda dolgunluk, şişlik hissi, karında ele gelen kitle hissi, sık idrara çıkma, kabızlık gibi şikayetler sayılabilir. Adet ile ilgili problemler kistin hormon salgılamasına bağlı gelişebilir. Özellikle 10 cm den büyük kistlerde karında şişlik, ele bir kitle gelmesi gibi belirtiler hastanın dikkatini çekmektedir. Büyük bir kist, idrar torbasına ve bağırsaklara baskı yaparak sık idrara çıkma ve kabızlık gibi şikayetlere neden olabilir.
Şu noktaya değinmek gerekirse, yumurtalık kistlerine bağlı belirti ve şikayetler başka birçok hastalıkta da görülebilecek belirtilerdir. Yumurtalık kistlerine özel bir belirti bulunmamaktadır. 

Erkeklerde skrotumda kistler ne tür belirtilere ve şikayetlere neden olur bunları inceleyelim: Skrotumda kistlerin çeşitli sebepleri vardır. Bunlar, tümörler, kistler, ve diğer iltihaplar, fiziksel örselenmeler ve kasık fıtığıdır.

Belirtileri;
 • Skrotumda yumru veya şişme
 • Belli yerlerde ağrı veya hassasiyet olasılığı
Tümörler selim veya habis olabilirler. Testislerin kendilerinin içinde büyüyen tümörler çoğunlukla habis yani kanser olurlar, skrotomun içinde başka bir kısımda gelişen tümörler ise genellikle selimdir. 

Ağrısız selim bir kist olan spermatik kist yada spermatosel çok yaygın görülür. Testisin üstünde epididime yapışık olarak gelişir. Kasık fıtığı, bağırsaklardan bir bölümün skrotum içine kadar inerek onu şişirmesiyle ortaya çıkar.
]]>
Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 09:41:41 +0000 Kasık ağrısına ne iyi gelir, kasık ağrısı daha çok kadınların maruz kaldığı bir sağlık sorunudur. Ağrı karın alt bölgesinde yumurtalıklar, mesane, rahim, tüpler ya da bağırsaklarda olan bir sorun nedeniyle Kasık ağrısına ne iyi gelir, kasık ağrısı daha çok kadınların maruz kaldığı bir sağlık sorunudur. Ağrı karın alt bölgesinde yumurtalıklar, mesane, rahim, tüpler ya da bağırsaklarda olan bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazen ağrı birden bire başlayarak şiddetli bir şekilde devam edebilir. Kasık ağrısı kadınlarda daha üreme döneminde görülür. Ufak yaşlarda ve menopoz sürecine girmiş kadınlarda görülme olasılığı oldukça azdır.

Erkeklerde yaşanan kasık ağrısı ise lenf bezi şişmesi, kas gerilmesi, böbrek taşı,  testis torsiyonu, testis tümörü, hidrosel gibi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Erkeklerde oluşan kasık ağrısı şikayeti ile doktora başvurulduğunda genellikle tedavi edilebilir. Ağrı kas gerilmesi nedeniyle oluşmuşsa oldukça ağır iyileşir. İyileşme süreci 1-1,5 ay kadar sürebilir. Bu tür ağrılara buz ile kompres yapılabilir ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Kasık ağrısı kadın ve erkeklerde yaşam kalitesini etkileyen oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Ağrılar uzun sürdüğünde kişiyi psikolojik anlamda oldukça etkileyebilir. Dolayısı ile ağrı başladığında rahatlatıcı uygulamalar denemek ağrıyı hafifletebilir. Ağrı birkaç gün boyunca sürüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir

Kasık ağrısı kadınlarda özellikle adet dönemi ve hamilelik döneminde sıkça ortaya çıkabilir. Ağrının nedenini öğrenebilmek için ağrının şiddeti oldukça önemlidir. Ağrının nedenini öğrenmek ve tedavi edebilmek için detaylı bir muayene gerekir. Kasık ağrısı aniden başlamış ve oldukça şiddetli seyrediyorsa doktora başvurmadan ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır.

Adet döneminde oluşan ağrılar için evde bazı rahatlatıcı ve sakinleştirici yöntemler kullanılabilir. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarına oldukça dikkat edilmeli ve aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu dönemde kasık ağrısı için kullanılabilecek yöntemler;

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir

Papatya Çayı: Kadınlarda özellikle adet döneminde oluşan kasık ağrılarına karşı papatya çayı kullanılabilir. Papatya çayı oluşan ağrının şiddetini azaltarak rahatlamaya yardımcı olur.

Lavanta Çayı: Yine adet döneminde oluşan kasık ağrıları için lavanta çayı kullanılabilir. Gün içinde 1-2 fincan lavanta çayı tüketmek ağrının hafiflemesini sağlar.

Rezene: Kasık ağrısı için rezene ve portakal kabuğu karıştırılarak çay şeklinde hazırlanabilir. Kasık ağrısı kadın hastalıkları nedeniyle ortaya çıkmışsa rezene ağrı için fayda sağlar.

Civan Peçemi: Civan perçemi çay şeklinde hazırlanarak 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırılıp içilebilir. Kasık ağrısı adet döneminden önce başlamışsa ve adet süresince devam ediyorsa 2,5 su bardağı su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak içine 1 kahve kaşığı civan perçemi eklenir. 3 dakika kadar demlenerek adet döneminden 3 gün önce içilmeye başlanır. Çay günlük taze olarak hazırlanarak sabah ve akşam 1 fincan içilebilir.

Kasık ağrısı zorlu bir aktivite, hamlama, yorulma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa yine evde bazı önlemler alınarak ağrı kontrol altına alınabilir. Fakat ağrı çok şiddetli ve geçmiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Kasık ağrısı için alınabilecek önlemler;

Dinlenme: Ağır aktivitelerden sonra ortaya çıkan kasık ağrısı için dinlenmek oldukça faydalı olur. Ağrılı bölgeye buz koymak yine ağrıyı hafifletir.

Destek: Kasık yaralanması sonrası ortaya çıkan kasık ağrısı için yaralı bölgeyi destekleyecek iç çamaşırı giymek oldukça yararlı olur.

Ağrı Kesiciler: Kasık ağrısı çok fazla ise kadın ya da erkekler doktora başvurarak ağrı kesici ilaç kullanabilir.

Uyarı: Kasık ağrısı ile beraber üşüme, titreme, ateş ya da daha farklı semptomlar oluşmuşsa iltihabik bir sorun olabileceğinden bu dönemde sıvı tüketimi a]]> Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-cinsellik.html Fri, 16 Nov 2018 09:40:50 +0000 Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik, Kasık fıtığı genel olarak erkeklerde görülen ve hayatın birçok alanını olumsuz yönde etkilediği gibi cinsel hayatı da etkileyen bir durumdur. Cinsel birleşme sırasında karın i Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik, Kasık fıtığı genel olarak erkeklerde görülen ve hayatın birçok alanını olumsuz yönde etkilediği gibi cinsel hayatı da etkileyen bir durumdur. Cinsel birleşme sırasında karın içinde bulunan fıtıklı bölge sıkışarak ağrıya neden olur. Bu durumda çiftlerin cinsel hayatını neredeyse bitirme noktasına getirir.


Kasık fıtığı ameliyatı fıtık için tek çözümdür. Fıtık ameliyatı geçirmiş bir hastanın ameliyat sonrasındaki zamanda, fıtığının yeteri kadar iyileşmesi için hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre, yaklaşık olarak 1,5-2 ay kendisini zora sokacak her türlü faaliyetten uzak durması gerekmektedir. Cinsellikte bu faaliyetlerden belki en fazla risk teşkil edenidir. Eğer hastanın şeker hastalığı veya her hangi bir kan hastalığı yoksa, fıtık ameliyatında asgari iyileşme süresi 6 haftadır. Ameliyat sonrasında yeteri kadar iyileşme sağlanmadan yaşanacak olan cinsellik, diğer faktörler olan ağır kaldırmak, uzun yol yürümek, yorucu bir işte çalışmak gibi aktiviteler hastanın ameliyatlı bölgesinin zorlanmasına neden olabilir. Bu durumda hastayı başladığı durumdan çok daha zor bir döneme sokar. Bu yüzden kasık fıtığı ameliyatı geçirmiş olan bir kişi ister kadın olsun ister erkek, 6-7 hafta cinsellikten kaçınması gerekmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik
Kasık Fıtığı Geçirmiş Olan Bir Hastanın Cinsel İlişkiye Girmesi Durumunda Neler Yaşanır

 Kasık fıtığı ameliyatı geçirmiş bir hastanın iyileşme süresi olan zamanı beklemeden yaşayacağı cinsel birleşme, dikişlerinin atmasına ve fıtığın tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu da hastanın yeniden çok daha uzun sürecek ve iyileşme süresi daha uzun olacak bir ameliyat daha geçirmesine neden olacaktır. Ameliyat sonrası, hastanın sadece cinsellik değil her konuda çok dikkatli davranarak kendini zor duruma sokacak her türlü girişimden uzak durması hayati bir öneme sahiptir. Çünkü ikinci defa yapılacak olan ameliyat acil yapılacağı için, risksiz bir ameliyat olma ihtimali ilkine göre daha düşük olacaktır.
]]>
Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/erkeklerde-sol-kasik-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 12:14:01 +0000 Erkeklerde sol kasık ağrısı, erkeklerin en büyük sorunlarından biri de kasık ağrısıdır. Bu tarz durumlarda ilk başvuracağınız yer kesinlikle konunun uzmanı bir doktordur. Çünkü kasık ağrısı birçok hastalığın belirti Erkeklerde sol kasık ağrısı, erkeklerin en büyük sorunlarından biri de kasık ağrısıdır. Bu tarz durumlarda ilk başvuracağınız yer kesinlikle konunun uzmanı bir doktordur. Çünkü kasık ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir. Erkeklerde sol kasık ağrısının nedenlerini inceleyelim;

Kasık fıtıkları

Bizzat kasığa ait rahatsızlık olan fıtık, belirginleşip kaybolan şişlik ile gözle tanınabilen bir hatalıktır. Erkeklerde kadınlara göre çok daha sık görülür. İnguinal veya femoral olabilen fıtıklarda ağrının şiddeti, fıtığın büyüklüğü, fıtık kesesinin ağrı duyarlılığı gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Ağrının birçok nedeni olabilir

Fıtıklar gibi bağırsaklara ve diğer karın içi organlara ait rahatsızlıklar, idrar yolları hastalıkları, genital patolojiler, kas gerginlikleri ve yırtılmaları, omurga ve kalça kemikleri ile eklemleri kaynaklı ağrıların da sorgulanması gerekir. Ağrının kaynaklandığı organ veya bölgeye ait ek belirti ve bulgular (örneğin, gastrointestinal sistem için dışkılama değişiklikleri, üriner sistem için idrar yaparken yanma) hekimin ayırıcı tanı yapmasına yardımcı olabilir.

Lenf bezleri

Kasık bölgesi lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi de ağrıya neden olabilir. Kasık fıtığı ile karıştırılabilen bu durumda, lenf bezleri lastik kıvamında ve çok ağrılı olabilirler. Lokal bir kızarıklık da gözlenebilir. Olguların çoğunluğunda fizik muayane dışında bir tanı yöntemine gerek yoktur. 
Bağırsaklar incelenmeli, karın organlarındaki rahatsızlıkların ağrıları da yayılım göstererek kasık ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumda sol kasık ağrısı spastik kolon hatalığının bir belirtisi olabilir. 

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı
İdrar yolları

İdrar yollarına ait patolojilerde kasık ağrısı nedenleri arasındadır. Bunların başında taş hastalığı gelmektedir. Glomerülonefrit veya pyelonefrit gibi böbrek iltihapları da nadir kasık ağrısı nedenleri arasında gösterilebilir. Taş hastalığında ağrının nedeni taşın hareket etmesi veya idrar yollarını tıkaması olabilir. Böbrek taşlarında ağrının kasığa ve skrotuma (torbaya) yayıla bilirken, üreter alt uç taşlarında da doğrudan kasık bölgesinden kaynaklanan ağrı söz konusudur. İdrar alışkanlığındaki değişiklik ve yakınmalar, idrar renginin koyulaşması veya kanlı idrar tanıya yardımcı belirtilerdir.

Erkeklerde

Erkeklerde kasık anatomisi daha karmaşıktır. Karından gelerek testislere inen damarlar ve üreme kanalının yer aldığı kordon adı verilen yapının kistleri ağrı ve şişliğe neden olabilir. Özellikle genç erkeklerde sık görülen bir kasık ağrısı nedeni de toplardamar genişlemesi ile ortaya çıkan varikoseldir. Sol tarafta daha sık görülen varikosel erkek kısırlığının önemli bir nedeni olup basit bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. 

Bel fıtığı

Kasık ağrılarının başka bir nedeni de genellikle bel fıtığı olarak bilinen disk hernilerdir. Fıtık bölgesinde baskı altında kalan sinirlerin duyusal yayılım alanlarında hissedilen bu ağrılarda ek olarak bel ağrısı, bacaklarda ağrı, uyuşukluk ve his kaybı araştırılmalıdır.

Kemikler, Kaslar, Eklemler...

Kalça kemik ve eklemleri de kasık ağrısının nadir olmayan nedenleridir. İleri yaştaki bireylerde eklemlerdeki kireçlenme ve dejenerasyon. Yoğun sportif faaliyet gösteren kişilerde ve profesyonel sporcularda kas gerilmelerine ve yırtılmalarına bağlı kasık ağrısı sık görülen yakınmalardır. Özellikle uzun mesafe koşucuları ve futbolcularda görülen bir önemli neden de osteitis pubis denilen tablodur.Egzersizle artış gösteren kasık ağrısına neden olur.<]]> Kasık Mantarı Bitkisel Tedavi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-mantari-bitkisel-tedavi.html Sat, 17 Nov 2018 01:02:47 +0000 Kasık mantarı bitkisel tedavi; yaşadığımız dünya ve özellikle içinde bulunduğumuz coğrafya hastalık ve rahatsızlıklara karşı bir şifa deposu adeta eczane gibidir yeterki uygun ve doğru tedaviyi bulabilelim. Kasık mantar Kasık mantarı bitkisel tedavi; yaşadığımız dünya ve özellikle içinde bulunduğumuz coğrafya hastalık ve rahatsızlıklara karşı bir şifa deposu adeta eczane gibidir yeterki uygun ve doğru tedaviyi bulabilelim. Kasık mantarı; adından da anlaşılacağı üzere vücudumuzun kasık bölümünde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çeşitli bakteri ve enfeksiyon sebebiyle oluşan bu hastalığın oluşmasının %80 i vücut metabolizmasına bağlıdır. Organik olmayan maddelerin vücuda alınması sonucu vücudumuzda bulunan yararlı bakteriler yok olur ve geriye kalan zararlı bakteriler vücudun enfeksiyon kapmasına sebep olur. Zararlı olan bu bakteriler çoğu zaman ilaçlar, kimyasal karışımlı haplar, özellikle kadınlarda makyaj malzemeleri, boyalar ve antibiyotikler ile vücudumuza yerleşmektedir. İnsan vücudu dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı maddeye karşı koyabilecek bir savunma mekanizmasına sahiptir ancak sürekli değişim içinde olan virüslerin bu durumunu savunma mekanizması fark edinceye kadar vücut ciddi tahribata uğrar ve zayıflayan metabolizma ile hastalık başlamış olur.

Kasıklarda oluşan mantarın sebebi vücudun başka bir yerinde oluşan mantarın bu bölgeye sıçraması sonucu oluşabilir. Erkeklerde mantar oluşumu kadınlara oranla daha azdır. Bunun nedeni erkeklerin cinsel organlarının vücuttan dışa doğru olmasıdır. Kadınlarda kasık mantarının bulaşması ve yayılması ise vücut yapılarından dolayı daha kolaydır. Kasık mantarının belirtileri genellikle kaşıntı ile baslar. Kaşıntıya bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklık ve ardından gelen vajinal koku bu hastalığın başladığını ifade eder. Mantarlar için en elverişli ortam nemli ve temiz olmayan vücut bölgeleridir. Hava almayan ve nemli ortamda mantarlar çoğalmakta ve geniş bir yer edinmektedir. Pişik ve tahriş olmuş bölgelerde de mantarın artması olası bir durumdur.

Mantar hastalığı oldukça kolay bulaşan bir rahatsızlıktır. Özellikle toplu kullanılan alanlarda ve topluma açık mekanlarda yayılması daha kolaydır. Bu alanların başında spor tesisleri, yüzme havuzları, hamamlar, okullar, güzellik merkezleri, jimnastik salonları, plajlar vs. gelmektedir. Kolay yakalanılan bu hastalıktan kurtulmakta oldukça kolaydır. Gerek kullanılabilecek ilaçlar, spreyler ve merhemler gerekse doğada bulunan bitkisel ürünlerle tedavisi oldukça basittir. Kasık bölgesinde oluşan bu mantarın tedavisi ilgili doktorların tavsiye ettiği antibiyotikler ile sağlanabilir. Ancak bu antibiyotikler rahatsızlığın artmasına da neden olabilir. Bunun yerine doğal yollardan tedavi oldukça uygundur. 

Kasık Mantarı Bitkisel Tedavi
Kasık mantarında bitkisel tedavi; bu tedavilerin başında civanperçemi, papatya gibi iltihap kurutucu özelliğe sahip bitkiler gelmektedir. Her tedavide olduğu gibi düzenli uygulanması gereken tabiat eczanesinden bu ürünler kaynatılarak ya da kür haline getirilerek uygulanabilir. 

Civanperçemi kürü; kaynamakta olan bir kahve fincanı klorsuz suyun içine 4-5 kaşık konulur ve kısık ateşte beş dakika kadar kaynatılır. Lapa haline getirilen bu karışım mantar bulunan kasık bölgesine uygulanır ve sabaha kadar bekletilir. Bu uygulama bir kaç gün devam eder. Mantarın bu şekilde geçmesi sağlanır ve yayılması önlenmiş olur.

Bunun yanında antiseptik özelliğe sahip olan adaçayı yağı, mantarlı bölgenin üzerine tatbik edilerek kullanılır. Papatya çayı, mantar ve kaşıntılar için oldukça elverişli bir bitkidir ve kasık mantarında çayı yapılarak içilmesi mantarı önleyici etki yapar.
]]>
Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/yumurtlama-doneminde-kasik-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 06:54:03 +0000 Yumurtlama döneminde kasık ağrısı oluşumu olabilen bir durumdur. Ancak kasıktaki ağrı nedeni tam olarak saptanması gereken bir durumdur çünkü her kasık ağrısı yumurtlama belirtisi olarak oluşmayabilir. Sadece tek yönde ge Yumurtlama döneminde kasık ağrısı oluşumu olabilen bir durumdur. Ancak kasıktaki ağrı nedeni tam olarak saptanması gereken bir durumdur çünkü her kasık ağrısı yumurtlama belirtisi olarak oluşmayabilir. Sadece tek yönde gerçekleşen bir kasık ağrısı şikayeti varsa o zaman genel olarak yumurtlama günü akla gelir. Çünkü o gün kasık ağrısı şikayeti ortaya çıkar. Bazı durumlarda ağrının hissedildiği yerler tek taraflı olmayıp iki yanda da görülebilir. Ama başta da belirtildiği gibi bu kesin bir yargı değildir ancak bir sağlık kuruluşunda uygun teşhis yöntemi ile gerçek neden anlaşılabilir. 

Neden kasıklarda yumurtlama sonrası ağrı olur

Ağrıların nedeni yumurtlama esnasında folikülde bulunan sıvının rahim çevresine doğru sızmasıdır. Sızma yapan sıvı bir kaç gün içinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu neden ile kasıklarda ortaya çıkan ağrı bir gün sürer ve kaybolur. Bazı durumlarda yumurtada büyüme olur ve  yumurtlama olmadan 4-5 gün öncesinde ağrı oluşumu  başlar. Ağrı yumurtlamanın gerçekleştiği gün artış gösterir sonrasında ise ani olarak ortadan kaybolur.

Kasıklardaki ağrılar niçin önemsenmelidir

Kasık ağrısı sadece yumurtlama döneminde görülür deyip olayı hafife almayın. İki, üç haftada kesilmeden süren ağrıların nedeni yumurtalıkta oluşan kanser olabilir. Ama bu noktada şunu belirtelim her kasık ağrısı şikayetinin nedeni yumurtalık kanseri olmayabilir. Bu neden ile mutlaka bir sağlık kuruluşunda muayene olarak kesin sonuç belirlenmelidir. Her ay belirli zamanlar içinde genç kızlarda ve kadınlarda görülebilmektedir. Ağrının gerçekleşme zamanı periyodun 2.haftasıdır. Kasık ağrılarına neden olabilen diğer etkenler dış gebelik olması, rahim içi spiral gibi araçlar, rahimin dönmüş olması olabilmektedir. Kasıklardaki ağrılara üşüme, titreme ve ateş gibi başka sorunlarda eşlik edebilmektedir. Bu sağlık sorunları sadece bazı enfeksiyon oluşumları ile ortaya çıkabilmektedir.

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı
Kasıklardaki ağrıların başka nedenleri

Kasık ağrılarına yol açabilen etkenler oldukça fazladır. İdrar yollarındaki iltihaplanmalar ve mesanedeki taşlar, sinirsel olarak ortaya çıkabilen bağırsak spazmları ve kalın bağırsaklardaki tümörler bu nedenlerden bazılarıdır. Eğer kasık ağrılarınız bir kaç gün sürüyorsa, ağrılar giderek şiddetleniyor ve beraberinde üşüme, titreme, iştahsızlık, kilo kaybetme gibi etkiler de görülüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz. Çünkü nedeni ne olursa olsun küçümsenmemesi gereken bir durumun varlığı söz konusu olabilir.
]]>
8 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/8-aylik-hamilelikte-kasik-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 06:25:15 +0000 8 aylık hamilelikte kasık ağrısı, hamileliğin ilk aylarından itibaren her anne adayında görülen kasık ağrıları özellikle hamileliğin başlangıç aşamasında ve son aylarında sıklaşır. Özellikle ilk hamileliğini yasayan 8 aylık hamilelikte kasık ağrısı, hamileliğin ilk aylarından itibaren her anne adayında görülen kasık ağrıları özellikle hamileliğin başlangıç aşamasında ve son aylarında sıklaşır. Özellikle ilk hamileliğini yasayan anne adaylarından bu sancılar daha sık ve tedirgin edicidir ancak bu durum hamilelik boyunca görülen olası bir durumdur. Bebeğin düzenli büyümesi ve gelişmesine bağlı olarak rahim kasları da genişler ve gerilir. Bu genişlemelerle birlikte kasık ve karın altı bölgesinde hafif seyirde sancılar olması olası bir durumdur. Hamileliğin ikinci üç ayında yani 3. ve 4. aylarında bebeğin gelişimine bağlı olarak rahim bebeğe göre sekil almaya çalışır ve rahim gerilmeye baslar. Bu gerilmelere bağlı olarak ara ara keskin sancılar oluşur. Annenin ani hareketleri ile bu sancılar artış gösterebilir.

Hamileliğin son aylarında özellikle 8. ayda rahim (uterus) kasları da doğum eylemine hazırlanmak için bu haftalarda yalancı doğum sancılarının (Braxton-Hicks) hissedilmesine neden olur. Bu kasılmaları gerçek doğum ağrısından ayırmak için gerçek doğum sancılarının dinlenerek geçmemesi, giderek sıklığının ve şiddetinin artması, bunun yanında vajenden koyu kıvamlı bir akıntı, kanama ya da su gelmesinin eslik edeceğinin bilinmesi gereklidir. 37. haftadan önce ağrılı ve reguler kontraksiyonlar erken doğum işareti olabilir. Tüm bunlarla birlikte 8 aylık hamilelikte kasık ağrısı olmasının diğer nedeni anne adayının kabız olması, mide ve bağırsak gazlarının olması gibi durumlar da olabilir.

8 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı8. Ayda oluşabilecek diğer önemli durumlar;
 • Vajinal kanama
 • Rahimde kasılmalar
 • Şiddetli bas ağrısı
 • Kasık ağrıları
 • Bacakta kızarıklık ya da şişlik
 • Kanama ya da ateş ile beraber ağrı
 • Ağrı ya da ateş ile beraber kusma
 • Yüksek ateş
 • Vajenden gelen bol miktarda akıntı.
Sonuç olarak gebelik müddetince meydana gelen kasık ağrılarının çoğu normal bir olgudur. Her anne adayı bu ağrıların olabileceğini bilmeli ve kendini bu duruma hazırlamalıdır ancak uzun suren ve şiddetli ağrılarda doktora başvurmak en iyi çözüm yoludur. Sancı ve ağrıları en aza indirmek için doktor tarafından verilen en uygun takviye ürün kullanılmalıdır. Bu ürünler genellikle kalsiyum ve magnezyum içeren takviye ürünlerdir.
]]>
Sağ Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/sag-kasik-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 23:06:13 +0000 Sağ Kasık Ağrısı, Hemen karın alt boşluğunda bulunan sağ kasık zaman zaman bazı nedenlerden dolayı ağrıyabilir. Sağ kasıkta ağrılar aniden başlayabilir ve bu ağrılar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sağ kas Sağ Kasık Ağrısı, Hemen karın alt boşluğunda bulunan sağ kasık zaman zaman bazı nedenlerden dolayı ağrıyabilir. Sağ kasıkta ağrılar aniden başlayabilir ve bu ağrılar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sağ kasıkta meydana gelen ağrıyı kendi yöntemleriniz çözmeyi denemeyin hemen uzman bir doktora başvurmalısınız. Yapılan muayene ve tetkikler sonrası doktorunuzun önerileri doğrultusunda gerekli tedaviye başlayın. Sağ kasık ağrısı kadınlarda ve erkeklerde neden ve nasıl oluşur birazdan ondan bahsedelim.

Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı; Kadınlarda birçok hastalığın habercisi olabilir. Kadınlarda sağ yumurtalık kisti yerinde oynaması, soğuk algınlığı sonrası veya sağ kasıkta kistin patlama evresine gelmesi sağ kasıkta şiddeti ağrılar oluşur. Kadınlarda görülen bir diğer hastalık ise myom. Sağ kasığa yakın 5-6 santim boyundaki myomlar şiddetli sağ kasık ağrısı oluştururlar. Genellikle kadınlarda çok sık görülen idrar yolu enfeksiyonu (sistit) sağ ağrısı olmasına neden olur. Böbrek taşı düşüren, kum döken, idrar torbasında sarkma olan kişilerde sağ kasık ağrısı görülür. Sindirim sorunu yaşayan dışkılama zorluğu yaşayan hastalarda zorlama sonrası sağ kasıkta ağrı olur. Sağ kasıkta fıtık kadınlarda çok nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen fıtığa bağlı sağ kasıkta ağrı olabilir. Kadınların heyecan hevesle beklediği gebelik sonrası rahmin büyümesi ve karın genişlemesi sonucu baskı olması sağ kasıkta ağrı olur. Kadınların bazen farkında olmadan geçirdiği dış gebelikte sağ kasıkta ağrı meydana getirir. Gebelikte düşük riski olan kadınların sık sık sağ kasıkta ağrı görülür. Kadınların mens dönemlerinde sağ kasıkta ağrı görülür. Çiftlerin ilişki sonrası veya ters ilişki sonrası sağ kasıkta ağrı görülebilir. Soğuk kış günlerinde veya kadınların ayaklarını en ufak bir şekilde üşütmesi sağ kasıkta ağrıya neden olabilir. Hiç ara vermeden ağrıyan sağ kasık apandistin de habercisi olabilir.

Sağ Kasık Ağrısı
Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı; Erkeklerin kasık anatomisi kadınlara göre daha karmaşıktır. Karın bölgesinde başlayarak tesislere inen damarların ve üreme kanalların olduğu kordon ismi ile anılan bölgenin kistleri ve şişliği sol kasıkta ağrıya neden olur. Genellik genç delikanlılar da sık görülen sağ kasıkta ağrının nedeni toplardamarın büyümesi ile meydana gelen varikosel ağrısıdır. Erkeklere görülen bir hastalıktır ve nadiren sağ  tarafta görülen bir hastalıktır doğal olarak sağ  kasıkta da ağrı yapar. Erkeklerde sağ kasıkta da görülen fıtıkta sağ kasıkta ağrıya neden olur. Sağ tarafta böbrek taşı ve kum döken hastalarda sağ kasık ağrısı sık sık yaşanır. Erkeklerde sağ kasık ağrısı apandistin de habercisi olabilir ve apandist ağrısı varikosel ağrısı karıştırılmaktadır. Böbrek taşı düşüren, kum döken erkeklerde  sağ kasık ağrısı görülür. Sindirim sorunu yaşayan dışkılama zorluğu yaşayan hastalarda zorlama sonrası sağ kasıkta ağrı olur. Erkeklerde nadir görülen idrar yolu enfeksiyonu (sistit) sağ ağrısı yaşanmasına yol açar.
]]>
Kasık Ağrısı Akıntı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisi-akinti.html Mon, 19 Nov 2018 04:32:54 +0000 Kasık ağrısı akıntı, kasık ağrısı (pelvis ağrısı), alt karın bölgesinde bulunan; rahim, yumurtalık, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojilerle ilgili olabilir. Kasık ağrısı değişkenlik gösterebilir. Baze Kasık ağrısı akıntı, kasık ağrısı (pelvis ağrısı), alt karın bölgesinde bulunan; rahim, yumurtalık, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojilerle ilgili olabilir. Kasık ağrısı değişkenlik gösterebilir. Bazen ani başlayan yoğun bir ağrı olabilirken (akut karın ağrısı) bazen de uzun süreden beri devam eden rahatsız edici (kronik kasık ağrısı) bir ağrı şeklindedir. Ani başlayan ağrılar genellikle acil durumlarda ortaya çıkmaktadır. Akut (ani) olarak başlayan karın ve kasık ağrılarında acil girişim yapılması gereken apandisit, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi hastalıkların olma ihtimali yüksektir. Bu tür ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Uzun süreden beri olan kronik kasık ağrısı, tanı ve tedavisi güçlük yaratan bir durumdur. Çoğunlukla üreme sistemi ile ilgilidir (rahim, yumurtalıklar). Diğer karın içi organlara ait hastalıklar da zaman zaman kronik kasık ağrısı yapabilmektedir. Bazı durumlarda ise ağrının bir nedeni yoktur veya saptanamamaktadır. Psikolojik faktörler de kronik pelvis ağrısına neden olabilmektedir.

Kasık ağrısı yapan hastalıklar:
 • Dış gebelik
 • Endometriozis
 • Yumurtalık kisti yırtılması
 • Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı)
 • Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
 • Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları
 • Apandisit
 • Sistit
 • Bağırsak iltihabı
 • İrritabl kolon hastalığı
 • İskelet sistemine ait hastalıklar
 • İdrar yollarında taş
Kasık Ağrısı AkıntıVajinal akıntı ve nedenleri

Bir kadını kadın hastalıkları doktoruna getiren en sık nedenlerden biri vajenden gelen akıntılardır. Bazen akıntılar artar, kokulu olur, kaşıntılı olur. Bu nedenle normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gerekir.
Estrojen hormonunun azalması vajende salgının azalmasına ve doğal korunma ortamının bozulmasına neden olur. Vajenin doğal korunma ortamı asittir. Hormon azaldıkça bu asitlik azalır ve mikropların yerleşmesi kolaylaşır. Özellikle mantarların yerleşmesi kolaylaşır. Tüm bunlar kokulu ve kaşıntılı akıntılara neden olur. 

Normal vajinal akıntının özellikleri; vajinal akıntının içinde, salgı bezlerinden oluşan sıvı, dökülen hücreler ve normal vajen mikropları bulunur. Normal bir vajinal akıntı beyaz, saydam ve kokusuzdur. Kaşınma, yanma veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Adet gününe göre akıntının miktarı değişebilir. Örneğin yumurtlama günlerinde artar. 

Anormal akıntının nedenleri; mikroplar vajen ve vulvanın iltihaplanmasına neden olur. Kaşıntı, yanma hissi, anormal kötü koku, akıntıda belirgin artış bu iltihabın belirtileridir. Menopoz sonrası mikrop olmadan da, estrojen eksikliği aynı belirtileri ortaya çıkarır. En çok mantar denilen mikroplar enfeksiyona neden olur. Bunun dışında trikomonas denilen parazitler ve bakteriyel mikroplar akıntı nedenidir. 
]]>
Gebelikte Sol Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/gebelikte-sol-kasik-agrisi.html Tue, 20 Nov 2018 02:24:42 +0000 Gebelikte Sol Kasık Ağrısı, gebelikte kasık ağrısı sık görülen bir şikayettir, çoğunlukla rahmin büyümesine bağlı olan gebelikte normal bir durumdur. Gebelikte kasık ağrılarının en sık sebebi rahmin büyümesi ve b Gebelikte Sol Kasık Ağrısı, gebelikte kasık ağrısı sık görülen bir şikayettir, çoğunlukla rahmin büyümesine bağlı olan gebelikte normal bir durumdur. Gebelikte kasık ağrılarının en sık sebebi rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim çevresindeki bağların gerilmesi olduğu için kasık ağrıları genelde gebeliğin ilk aylarından itibaren kendini gösterir. Pek çok anne adayı gebeliği 6 – 8 hafta olduğunda hafif kasık ağrısı hissederler. Bu da ortalama adet gecikmesi yaşandıktan iki hafta sonrasına denk gelmektedir.

Bazı gebeliklerde kasık ağrıları üçüncü ayda rahmin hızla büyümesinden kaynaklı başlayabilir. Özellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha çok hissedilir. Sonraki gebeliklerde sol kasık ağrısı arada sadece gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyüyüp, ağırlaşması ve rahimde kasılmaların başlamasına bağlı olarak gerçekleşir.

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı
Hamileliğin ilk aylarında kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir. Hareket etme, ani ayağa kalkmalarda bu ağrı birden artabilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı olarak rahim çevresindeki bağların gerilmesidir. Rahmin büyümesine bağlı gelişen bu ağrı genellikle sağ tarafta olur fakat her iki tarafta da olabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde kadınlar kasık ağrısını adet sancısı gibi hissedebilirler fakat sonraki aylarda bu giderek artacaktır. Gebelikte sol kasık ağrılarının başka sebepleri de vardır bunlar; kabızlık, mide ve bağırsak gazları yada şişkinlik olabilir. Ayrıca sol kasık ağrısı gebelik dışı nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Bunlar apandis veya kolesistit olabilir. Kasık ağrılarının aşırı görülmesi durumunda bir doktora başvurulması gerekir. Aksi halde bu ağrılar bebeğin düşme tehlikesini yada bebeğin erken doğumun habercisi olabilir.
]]>
Kasık Fıtığına Ne İyi Gelir https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 21 Nov 2018 02:04:40 +0000 Kasık fıtığına ne iyi gelir, genel cerrahi uzmanlarının ilgi alanına giren fıtıklar, genel anlamda karın duvarı olarak adlandırılırlar. Karın duvarı fıtıkları içi organlarının karın duvarındaki bir açıklıktan dışa Kasık fıtığına ne iyi gelir, genel cerrahi uzmanlarının ilgi alanına giren fıtıklar, genel anlamda karın duvarı olarak adlandırılırlar. Karın duvarı fıtıkları içi organlarının karın duvarındaki bir açıklıktan dışa doğru yer değiştirmesidir. Karın içindeki organlar periton denilen karın zarını esneterek karın duvarındaki kas ve fasya tabakaları arasından geçip deri altına girer. Dışarıdan genelde yumuşak ve kaybolan bir kitle şeklinde fark edilir. Karın duvarı fıtıkları arasında kasık fıtıkları en yaygın olanlardır. Kasık bölgesindeki kanal denilen potansiyel zayıf bilgelerden oluşurlar. Fıtık her iki 
cinste görülebilmekle birlikte erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Her yaşta görülebilen kasık fıtıkları yaş ilerledikçe görülme sıklıkları da artar. Kasık, göbek, uyluk ve karın fıtıkları karın duvarındaki zayıf bir noktadan yumuşak doku dışarı çıktığında oluşur.

Kasık fıtığına iyi gelen yöntemler; kasık fıtıkları karın bölgesinde basıncın artmasıyla kötüleşebilir ancak egzersiz yapmak mümkündür. Hatta bazı fıtık egzersizleri sayesinde fıtığın kötüye gitmesi önlenebilmektedir. 

En basit kasık fıtığı egzersizlerinden biri basitçe yürümektir. Yürümek fıtıkların iyileşmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Yürümek güçlendirilmesi gereken üç bölgenin bir arada çalışmasını sağlar. Pelvik taban, alt karın ve karnı omuzlarla kaburga kafesine bağlayan kasların simetrik olarak kuvvetlenmesini sağlar. Günde ortalama 40-45 dakika boyunca mümkünse toprak zeminli bir alanda sabit, çabuk bir tempoda yürümek son derce sağlıklıdır. Bunun yanında yavaş tempolu koşunun da faydası tartışılmaz, yaklaşık 30-35 dakikalık koşunun çok sağlıklı olduğu da bir .ok araştırmacı tarafından ortaya konmuştur. Bu egzersizleri haftada en az 3-5 saat tekrar etmek gerekir. 

Kasık Fıtığına Ne İyi Gelir
Yüzmek ve suda fıtık egzersizi yapmak hareketlere ekstra direnç sağlar. Havuzda bile var olan su akıntısı dengeyi sağlamayı zorlaştırır. Bu da postural kasların yükünü artırır. Karın bölgesini güçlendirmeye çalışırken bu durum daha da faydalıdır. Karın kaslarının güçlenmesi de fıtığın iyileşmesine yardım eder. Başlangıç için iyi bir fıtık egzersizi; havuzda yada suda 10-15 dakika yüzmektir. Daha sonra 25-30 tekrarla kalçayı indirme, kaldırma, esneme ve uzatma egzersizleri yapılabilir.

Kasık fıtığına iyi gelen egzersizlerden biri de bisiklete binmektir. Özellikle günde 45-50 dakika pedal çevirmek kasık fıtığına çok iyi gelmektedir.

Bazı fizik tedavi uzmanları da kasık fıtığı iyileştirmeye çalışırken veya fıtık ameliyatının iyileşme döneminde karın bölgesini kuvvetlendirmenin önemine değinmişlerdir. Bunun için karın bölgesine yönelik küçük mekikler yapılabilir. Bunun yanında yine aynı şekilde ters mekik çekmekte kasık fıtığına iyi gelen egzersizlerdendir. Spor salonlarında kullanılan bacak açma ve kapama egzersizleri yaptıran aletlerden faydalanılabilir. Bunun dışında her türlü kalça, kasık ve karın egzersizleri de yapılabilir.
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Spor https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-spor.html Wed, 21 Nov 2018 16:13:04 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı sonrası spor; kasık bölümünü fazla baskı ve zorlamadan uzak tutmak gerekmektedir ve bir ay süreyle spor yapmak sakıncalı bir durumdur. Kasıkta (inguinal bölgede) karın duvarına ait zar yapıların Kasık fıtığı ameliyatı sonrası spor; kasık bölümünü fazla baskı ve zorlamadan uzak tutmak gerekmektedir ve bir ay süreyle spor yapmak sakıncalı bir durumdur. Kasıkta (inguinal bölgede) karın duvarına ait zar yapılarının zayıflığı veya yırtılmasına kasık fıtığı denir. Kasıkta yumuşak doku şişliği seklinde kendini gösterir.

Fıtık, karin duvarındaki yırtıktan veya delikten çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Karın duvarının yaklaşık %90 i kasık fıtıklarıdır. Bu fıtıklar daha çok erkeklerde görülür. Bazı fıtıklar karin adelesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkar. Bu fıtığın adı direk fıtıklardır. Göbek çukurları içinde çıkan fıtıklar göbek fıtıklarıdır. Göbek fıtığı daha çok kadınlarda görülür.

Basit bir muayene ile kasık fıtıkları kolaylıkla teşhis edilebilir

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Spor
Hastaların çoğu kendilerinde kasık fıtığı olduğunu anlayabilir. Kasık fıtığının oluşturduğu şişlik genellikle çok tipiktir, ayağa kalkınca veya karin içi basıncı arttıran manevralarla belirginleşir, sırt üstü yatmakla kaybolur.

Kasık fıtığının bilinen tek tedavi yolu ameliyattır

Fiziki bir durum olan yırtığın oluşmasının yine fiziki yolla kapatılması tek çaredir. Kasık bağı veya korse kullanmak fıtık tedavisi için uygun bir yöntem değildir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası spor yapmaya başlamak, yapılacak spor, ameliyat yöntemi ve ameliyatı yapan doktora göre değişebilir. Yüksek riskler taşımayan ve yapılması oldukça basit olan kasık fıtığı ameliyatı sonrası spor yapmakta belirli bir süre dışında sakınca yoktur ancak ameliyat olan hasta dikkatli davranmalı, ağır kaldırmamaya kasık bölgesini zorlayıcı hareketlerde bulunmamaya özen göstermelidir. Hastalar ilk 15 gün 10 kiloya kadar ağırlık kaldırabilirler. 1-1,5 aydan sonra yeniden spor yapmaya başlanabilir.
]]>
Kasıklarda Kaşıntı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasiklarda-kasinti.html Thu, 22 Nov 2018 12:00:29 +0000 Kasıklarda kaşıntı, Kasıklardaki kaşıntının birçok nedeni olabilir. Örneğin insandan insana cinsel ilişki ya da bitlenmiş kullanım eşyasından geçen küçük pullar ve kepek gibi görünen kasık biti, küçük Kasıklarda kaşıntı, Kasıklardaki kaşıntının birçok nedeni olabilir. Örneğin insandan insana cinsel ilişki ya da bitlenmiş kullanım eşyasından geçen küçük pullar ve kepek gibi görünen kasık biti, küçük çok kaşınan kırmızı kabarcıklara sebep olan uyuz, veya öteki adıyla tinea cruris olan kasık kaşıntısı, ciltte bulunan dermatofitler denilen birçok tipteki mantar enfeksiyonudur. Çoğunlukla enfeksiyona sebep olan bu mantarlar fark edilmez. Genellikle probleme yol açmadan ciltte doğal olarak yaşayan ve kasık kaşıntısına sebep olan bu mantarların ortaya çıkması, ancak terledikten sonra değiştirilmeyen giysilerin sayesinde neme uzun süre maruz kalmak şartıyla çoğalabilir. Sıcaklık ve nem, mantarların oluşması için uygun şartları oluşturduğu takdirde mantarların hızlıca çoğalmasına neden olur. Daha çok erkeklerde görülebileceği düşünülen bu rahatsızlık, aslında herkesin kapısını çalabilir. Ayrıca kasık kaşıntısına sebep olan mantar rahatsızlığının, terleme ile uygun şartları oluşturduğundan, aşırı kilosu olan insanlarda çoğalması daha olasıdır. Sonuç olarak kasıkta şiddetli bir kaşıntı ve yanma hissiyle rahatsızlık oluşur. Bu kişilerde görülen kasık kaşıntısı rahatsızlığı genel olarak ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez.

Kasıklarda Kaşıntı

Bağışıklık sistemi bozulmuş olan kişiler kasık kaşıntısına neden olan bu mantar enfeksiyonuyla bağışıklık sistemi sağlıklı olan kişiler kadar iyi mücadele edemeyebilir. Gelişen komplikasyonlar sonucu etkilenen ciltte tedavisi olmayan renk değişikliği, ilaçların yan etkileri yanı sıra ikincil enfeksiyonlar söz konusu olabilir. Sonuç olarak aşırı kilolu kişiler ya da sık sık terlemeye müsait bir vücuda sahip kişiler, özellikle kişilerin üzerindeki kıyafetler uzun süre değiştirilemiyorsa, kasıklarda kaşıntı rahatsızlığı duyuyorsa muhakkak doktora başvurmalıdır. 

Kasıklarda kaşıntı belirtileri;

 • Kasık bölgesinde uzun süreli kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi
 • Kasık bölgesindeki ciltte renk değişikliği, pullanma ve soyulma
 • Aktiviteyle veya egzersizle kötüleşen döküntü
]]>
Gebelik Belirtisi Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/gebelik-belirtisi-kasik-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 07:55:24 +0000 Gebelik belirtisi kasık ağrısı, gebelik döneminde kasık ağrısı sıkça yaşanan belirtilerden biridir. Genellikle rahim büyümesi nedeni ile ortaya çıkan oldukça doğal bir gebelik belirtisidir. Rahim büyümesi neden Gebelik belirtisi kasık ağrısı, gebelik döneminde kasık ağrısı sıkça yaşanan belirtilerden biridir. Genellikle rahim büyümesi nedeni ile ortaya çıkan oldukça doğal bir gebelik belirtisidir. Rahim büyümesi nedeniyle rahim çevresinde bulunan bağların gerilmesi kasık ağrısına neden olan başlıca sebeplerden biridir. Rahim çevresinde bulunan bağların gevşemesi genellikle gebeliğin ilk ayları ile beraber başlar. Çoğu anne adayı gebeliğin ilk 1-1,5 aylarında hafif de olsa kasık ağrısına maruz kalabilir. Bu kasık ağrısı genellikle yaşanan adet gecikmesinden 15 gün sonra ortaya çıkar.

Bazı hamilelerde yaşanan kasık ağrısı gebeliğin 3. ayı ile beraber rahmin hızlı bir şekilde büyümesi ile ortaya çıkabilir. İlk defa gebelik yaşayan anne adaylarında kasık ağrısı daha erken dönemlerde başlayabilir. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde kasık ağrısı gebeliğin son aylarında karnın büyümesi nedeniyle yaşanabilir.

Kasık ağrısı gebeliğin ilk ya da ilerleyen haftalarında doğuma yakın zamanlarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Kasık ağrılarının bazıları önemsiz olurken bazı ağrılar ciddiye alınmalı ve mutlaka tedavi olunmalıdır. Kasık ağrısı ciddi bir nedenden dolayı ortaya çıkabileceği için anne adayının hastane ortamında gözetim altında olmasına ihtiyaç duyulabilir.

Gebelik Belirtisi Kasık Ağrısı

Gebeliğin ilk haftalarında adet gecikmesi fark edildiğinde kasıkta hafif bir ağrı yaşanabilir. Bu ağrı çoğu gebe tarafından hissedilebilir. Gebelik 3-4. ayına ulaştığında kasıkta keskin bir ağrı hissi oluşabilir. Bu ağrı hareket anında, aniden ayağa kalkıldığında şiddetlenebilir. Bu tür ağrılar genellikle rahmin büyümesi nedeniyle ortaya çıkar. Rahim büyümesi nedeniyle oluşan kasık ağrısı genellikle sağ tarafta görülebilir. Kabızlık, gaz ve şişkinlikte kasık ağrısına yol açan nedenler arasındadır.

Gebelik son aylarında ulaştığında yalancı doğum sancıları olarak tanımlanan ''Braxton Hicks'' sancıları da kasık ağrısına yol açabilir. Bu tür ağrılar oldukça düzensiz ve dinlenme sonrasında ortadan kalkan sancılardır. Bu özelliğinden dolayı gerçek doğum sancılarından ayrılabilir. Bu tür kasılma ve kasık ağrıları çok sık ve şiddetli ise sürekli devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu tür ağrılar erken doğum belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Gebeliğin hangi döneminde olursa olsun ortaya çıkan kasık ağrısına eşlik eden kanama varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Kasık ağrısı ile beraber ateş, mide bulantısı, kusma, idrar anında yanma ya da idrarda kan gibi yakınmalar ortaya çıkıyorsa bu tür ağrılar idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle oluşum gösteriyor olabilir.

Gebelik döneminde yaşanan kasık ağrısı bazı durumlarda gebelik harici başka nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Apandisit, safra kesesi iltihabı, mide ülseri, divertikülit bu nedenlerden bazılarıdır. Yaşanan kasık ağrısının gebelik ile mi yoksa başka bir nedenden dolayı mı ortaya çıktığını öğrenmek oldukça önemlidir. Gebelikte yaşanan kasık ağrısının tedavisi nedene yönelik yapılır.

Hamilelik döneminde kasık ağrısını önlemek için ayaklar karna doğru çekilerek dinlenme pozisyonu alınabilir. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum takviyeleri kasık ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir. Doktor takviyesi ile kalsiyum ve magnezyum takviyeleri kullanılabilir.

]]>
Bebeklerde Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/bebeklerde-kasik-fitigi.html Fri, 23 Nov 2018 14:37:39 +0000 Bebeklerde kasık fıtığı, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar ilk önce böbreklerin üst kutbunda oluşmaya ve gelişmeye başlar, sonra karın içinde göç ederek Bebeklerde kasık fıtığı, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar ilk önce böbreklerin üst kutbunda oluşmaya ve gelişmeye başlar, sonra karın içinde göç ederek kasık kanalından geçer ve skrotum  adı verilen torbaya iner. Kız çocuklarında over adı verilen yumurtalıklar karın içerisinde kalır ancak kızlarda da rahmin karın içinde sabit durmasına yardımcı bağlardan birisi kasık kanalından geçer ve rahmin arkaya bükülmesinin engellenmesinde görev alır. Kasık kanalında geçen bu oluşumlar beraberinde karın içi organların üzerini kaplayan periton adı verilen karın zarını da birlikte sürüklerler. Her on erkek çocuğunda dokuzunda bu zar kapanır, ancak birinde kapanmaz. İşte bu zarın kapanmadığı durumlarda karın boşluğu ile sktrom adı verilen torbalar arasında bir kesecik oluşur, buna kasık fıtığı adı verilir. Karın içi basıncın artığı durumlarda, erkek çocuklarında sıklıkla bağırsaklar yada karın içi organların üzerini kaplayan omentum adı verilen yağ tabakası, kız çocuklarında ise sıklıkla yumurtalıklar ve bağırsaklar bu kesenin içine girerek kasık bölgesinde bir şişlik meydana getirir. Bu şişlik kasık fıtığıdır.

Bebeklerde kasık fıtığının belirtileri ve nedenleri:

Bebeklerde aniden acı içinde ağlama, kusma, şok, dışkı yapamama, şiddetli ağrı, kasıkta şişkinlik, ateş, bacaklarını içine çekme, fıtık tarafındaki bacağını açamama, kısıtlı hareketler şeklinde kendini belli eder. Bebeğin kasık bölgesin beliren ve kaybolan şişlik ilk ve en önemli bulgudur. Sağ yada sol tarafta yada her iki tarafta birden olabilir. Sağda yada solda kasıktan başlayarak torbalara kadar olan hat üzerinde, herhangi bir noktada olabilir. Ikınma, ağlama, öksürme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda bu şişlik belirginleşir. Bu karın içi basınç arttırımı azaldığı takdirde bu şişlik kaybolur. Çok ilerlemiş durumlarda fıtıklaşma çocuğun torbalarını dolduracak kadar aşağı, testislerin yanına kadar inebilir.

Kasık fıtığı her yaşta görülebilir. Bir günlük yeni doğan yeni bebekte bile görülebilir. Görülme sıklığı normal süre ve kiloda doğanlarda yüzde 1-3 arası iken, prematüre doğmuş bebeklerde ise yüzde 16-25 arası bir oranda daha sık rastlanabilir. Bir günlük de olsa doksan yaşında da olsa kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Bu ameliyat acil değil ancak acele bir ameliyattır. Tanı konulduktan 7-10 gün içinde ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Tedavideki gecikme nedeniyle sık sık şişen fıtık, damarlara baskı veya ısı farklılığı gibi değişik nedenlerle testisi bozar yada çocuk cerrahisine alışık olmayan yanlış ellerde ve çocuklara uygun olmayan yöntemlerle ameliyat edilen çocuklarda kısırlık gelişebilir. Yani hem ameliyat olmada gecikme hemde yanlış ellerde ameliyat olmak kısırlık sebebi olabilir. Kasık fıtığı en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır ve tedavide gecikme olursa bağırsak düğümlenmelerine, bağırsak ve yumurtalık çürümelerine neden olur. Bu nedenle bebeğinin kasığında bir şişkinlik fark eden anneler hemen doktora başvurmalılar.
]]> Kasık Bağı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-bagi.html Fri, 23 Nov 2018 20:57:31 +0000 Kasık bağı, kasık fıtığı tedavisi amacıyla üretilen bu ürün kasık fitiginda rahatlatıcı etkiye sahiptir ancak fıtığın tamamen geçmesi söz konusu değildir. Fıtık,karin bölgesinde olan karin duvarının yırtılarak i Kasık bağı, kasık fıtığı tedavisi amacıyla üretilen bu ürün kasık fitiginda rahatlatıcı etkiye sahiptir ancak fıtığın tamamen geçmesi söz konusu değildir. Fıtık,karin bölgesinde olan karin duvarının yırtılarak iç organların açık bulduğu bu yirtiklara toplanması veya firlamasi olarak tanımlanabilir. Fıtığın da her hastalik gibi birçok çeşidi vardır ve oluşumu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fıtığın yüzde doksanini kasık bölgesinde meydana gelen kasık fıtığı oluşturur ve bu fıtık genellikle erkeklerde görülür. Diğer bir fıtık çeşidi olan göbek fıtığı ise daha çok kadınlarda görülen göbek bölgesinde oluşan bir fıtık çeşididir. Belirtileri her insanda benzer özellikler gösteren ve teşhisi oldukça kolay olan fıtık, hasta tarafından da fark edilebilir. Ayakta iken sarkma veya şişlik seklinde kendini gösterip uzaninca gecen fıtık, ameliyat olma korkusu yasayan insanlar tarafından fıtık bölgesine bağlanan fıtık bağı ile içerde tutulmaya çalışılmaktadır.

Fıtık, oluşumu fiziksel olan bir hastalıktır ve giderilmesi de ancak fiziksel yollarla gerçekleştirilebilir. Fıtığın kesin ve tek tedavisi ameliyattır. Teşhisinin ardından en kısa sure içinde ameliyat gerektiren bir hastalık olan fıtık, sancılar, ağrılı bir yasama, ameliyat edilmezse özellikle erkekler için testis bölgesinde ve yumurtalarda zedelenmelere neden olur. Bu nedenle ihmal gerektirmeden en kısa surede ameliyat olunmalıdır.
Kasık Bağı
Fıtık ameliyati, hastanın hayatini etkilemeyecek kadar basit bir ameliyattir. Ameliyat süresi oldukça kısadır. Ameliyat sonrası hastanın taburcu edilmesi ve iyileşmesi de diğer ameliyatlarda oranla daha hızlı gerçekleşir. Hasta en kisa surede normal hayatina geri doner. Ameliyatın ardından hasta 10-15 gün sonra on kiloya kadar ağırlık kaldırabilir ve kasık bölgesine baski uygulamayacak şekilde spor yapmaya başlayabilir.

Fıtık bağı, karin duvarında oluşan fıtığın içerde tutulmasına yani toparlanmasını sağlamak amacıyla kullanilan bir bağdır. Fitığın oluştuğu bölgede ancak geçici toparlama ve rahatlama sağlayabilir kesin ve etkili bir çözüme erişmek söz konusu değildir. Değişik firmalarin fıtık şikayetini gidermek amacıyla ürettiği bu ürüne ulaşmak oldukça kolaydır. Medikallerde, internet sitelerinde kolaylıkla bulunabilecek olan ürün fiyat olarak da insanlara cazip gelebilir ancak fıtıgin geçmesine veya yok olmasına etkisi yoktur.
]]>
Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 12:30:23 +0000 Kasık ağrısı, alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalık, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojilerle ilgili olma ihtimali yüksektir. Kasık ağrısı değişkenlik gösterebilir. Bazen ani başla Kasık ağrısı, alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalık, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojilerle ilgili olma ihtimali yüksektir. Kasık ağrısı değişkenlik gösterebilir. Bazen ani başlayan yoğun bir ağrı olabilirken bazen de  uzun süreden beri devam eden rahatsız edici bir ağrı şeklindedir. Ani başlayan ağrılar genellikle acil durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ani olarak başlayan kasık ağrısı acil girişim yapılması gereken apandisit,safra kesesi, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi hastalıkların olma ihtimalinin yüksektir. Bu tip ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Uzun süren  kasık ağrısı, tanı ve tedavisinde güçlük  yaratan bir durumdur. Çoğunlukla üreme sistemi ile ilgilidir. Diğer karın içi organlara ait hastalıklar da zaman zaman kasık ağrısı yapabilmektedir. 

Kasık Ağrısı
Kasık ağrısı yapan hastalıklar;
 • dış gebelik
 • endometriozis
 • yumurtalık kisti yırtılması
 • yumurtlama dönemi ağrısı
 • myomlar
 • rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
 • rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları
 • apandisit
 • sistit
 • safra kesesi
 • bağırsak iltihabı
 • irritabl kolon hastalığı
 • idrar yollarında taş
 • böbrek bölgesinde ağrı
 • böbrek enfeksiyonu
 • idrar yaparken yanma 
 • idrarda kan gelmesi
 • ishal
 • uzun süren kabızlık
 • gıda zehirlenmesi
 • iskelet merkezine ait oluşan hastalıklar
 • spiral kullanımı
 • daha evvel geçirilmiş cerrahi müdahaleler
 • fıtık
Kasık ağrısına neden olan hastalığın saptanmasında ağrının tipi çok önemlidir. Akut başlayan kasık ağrıları acilen değerlendirilmeli  ve tedavi edilmelidir. Kronik kasık ağrısının nedenini ise saptamak her zaman kolay olmayabilir.Dikkatli bir muayene yapılması şarttır. Hastanın klinik bulgusu ve fiziki muayane haricinde yapılan labarotuvar,  tomografi ve diğer görüntüleme methodları tanı koydurucudur. Hemen ardından ultrason ile inceleme tamamlanmalıdır. 
]]>
Kasık Fıtığı Bitkisel Tedavi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-bitkisel-tedavi.html Sun, 25 Nov 2018 03:27:04 +0000 Kasık Fıtığı Bitkisel Tedavi, Fıtık hastalıklarında genellikle cerrahi müdahale yapılmaktadır. Fakat bu cerrahi müdahalelerin yanı sıra birde bu hastalık şifalı bitkilerle tedavi edebilmek mümkündür. Bu şifal Kasık Fıtığı Bitkisel Tedavi, Fıtık hastalıklarında genellikle cerrahi müdahale yapılmaktadır. Fakat bu cerrahi müdahalelerin yanı sıra birde bu hastalık şifalı bitkilerle tedavi edebilmek mümkündür. Bu şifalı bitkilerle hazırlanmış bazı bitki reçeteleri vardır.

Fıtık Hastalıkları Tedavisinde Bitkisel Tedavi Reçetesi İçin Gerekli Bitkiler:

 • 1 adet narın kabuğu
 • 1 adet soğan
 • 1 adet mazı
 • 1 adet servi kozalağı
 • 1 adet çam
 • 1 tutam kasnı otu
 • 1 kaç selvi dalları

Kasık Fıtığı Bitkisel TedaviHazırlanış Reçetesi ve Kullanım Şekli:

 • 1 adet nar kabuğu, mazı, servi kozalağı ve soğan bir miktar suda kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra süzülür, süzülerek elde edilen bitkiler lapa kıvamına gelince fıtık üzerine konur ve sarılır. 
 • Çam ve selvi dalları bir saat kadar suyla kaynatılır. Süzülerek elde edilen su dinlendirmek şartı ile bir kenara ayrılır. Dinlenen bu suyu tedavi süresi boyunca yemek aralarında bir fincan içilir.
 • Kasno otunun yaprakları sıcak suda çay demler gibi demlenir. Suyunu süzerek elde edilen bitki posasını suyundan ayırdıktan sonra günde 3 kere aç karnına yemeklerden önce 1 çorba kaşığı yenir.
 • Çam ve servi kozalağı havanda dövülerek ezilir. Bu elde edilen karışım sıcak suda kaynatılarak, kaynama işlemi biter bitmez süzülür. Sıvı ayrılır, geriye kalan posa lapa gibi hazırlanır ve bu lapa yakı kıvamına gelene kadar pişmiş soğanla birlikte yoğrularak, hazırlanan yakı kasıktaki fıtık üzerine konur ve o bölge temiz bir bezle sarılır.  
 • Akgünlük sakızını, bal ile karıştırılarak macun yapılır ve yenir, akgünlük damıtılımış su ile çay demler gibi hazırlanır ve suyu süzülerek günde 3 bardak olarak aç karnına içilir.        
 • Boğumluca otu, bu otun meyvesi ve tohumları kaynatılır ve içilir. Kasık fıtığına ve ayrıca kasık ağrısına da çok iyi gelir.
 • Gül, kurutulmuş kokulu gül yaprakları balla macun yapılır aç karnına yenir, macunun içine yağı ve tozu da kullanılır
 • Meyan kökü, macunu yenir, çayı ve şurubu içilir.
 • Sarı Burçak, lapası yapılır ve kasık üzerine sarılır.
 • Selvi ağacı, selvi dalları çiriş ile birlikte kaynatılır ve lapa hazırlanır kasıktaki fıtık üzerine konur ve sarılır.
]]>
Kasık Mantarı İlaçları https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-mantari-ilaclari.html Sun, 25 Nov 2018 10:36:25 +0000 Kasık mantarı ilaçları, kasık bölgesinde oluşan mantarın engellenmesi ve tedavisi için kullanılan genellikle Klotrimazol veya Mikonazol içeren anti-mantar merhem veya ilaçlardır.Kasık mantarı hakkın Kasık mantarı ilaçları, kasık bölgesinde oluşan mantarın engellenmesi ve tedavisi için kullanılan genellikle Klotrimazol veya Mikonazol içeren anti-mantar merhem veya ilaçlardır.

Kasık mantarı hakkında kısaca bilmemiz gerekenler, kasık mantarı veya tip dilinde Tinea Cruris kasık bölgesinde oluşan bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle çok terleyen, şişman ve spor yapan kişilerde görülür. Kasık kasıntısı olarak da bilinir.

Kasık mantarının belirtileri; iç kasıklar ve genital bölgede görülebilen bu enfeksiyon etkilenen bölgenin kızarmasına veya kahverengi olmasına neden olur. Deride döküntü veya çatlama olabilir. Genelde kasığın her iki tarafında ve küçük kızarıklıklar halinde baslar. Oluşan kızarıklık deriden yüksek, kabuk gibi bir tabakaya benzer. Kenar sınırları belirgindir ve su toplayabilir. Yayılması durumunda kenar kısımlarında sivilce veya apse gibi küçük kabarcıklar görülebilir.

Kasık Mantarı İlaçları
Kasık mantarının nedenleri;
 • Nemli ve havasız ortam
 • Terli giysi
 • Naylondan üretilmiş iç çamaşırları
 • Kiloya bağlı olarak kasık bölgesinde oluşan sürtünme
 • Vücudun başka bir yerinde oluşan mantarın kasıklara bulaşması
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Şişmanlık
 • Temiz tutulmayan genital bölge
Kasık mantarının tedavisi, oldukça hızlı sonuç veren ve basit bir tedaviye sahiptir. Tedavide genellikle mantar önleyici içeriğe sahip merhemler kullanılır.

Kasık mantarı ilaçları, anti-mantar merhem ve Butenafin içeren ilaçlardır. Bu ilaçlar mantar hücre zarında bulunan Ergosterol sentezini engelleyerek mantar hücrelerinin ölmesini sağlar. Kullanılan anti-mantar merhemler kaşınmadan dolayı oluşabilecek ikincil  bakteriyel enfeksiyon riskini de azaltır. Tinactiin sprey veya Travazol merhem de kullanılan ilaçlardandır. Kasık mantarı ilaçlarına şu şekilde örnek verebiliriz;
 • Terbinafin: Terbonile® 250 mg 14-28 tablet. Doz; tok karnına erişkinlerde 1×1 tablet, çocuklarda 5 mg\ gün
Hastalığın şiddetine göre 1-6  hafta arası kullanılabilir. Oral yollarla alınır.
Kasık mantarının tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisidir. Bununla birlikte kişisel temizliğe dikkat etmek iyi beslenerek, metabolizma güçlendirilerek, temiz iç çamaşırı kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılabilir.
]]>
Hamilelikte Kasık Fıtığı https://www.kasikagrisi.gen.tr/hamilelikte-kasik-fitigi.html Sun, 25 Nov 2018 21:51:21 +0000 Hamilelikte kasık fıtığı, kasık fıtığı hamile bir bayanın normal doğum yapmasını engellemez. Ancak normal doğam yapmak ve ıkınma kasık fıtığını arttırabilir. Kasık fıtığını inceleyecek olursak; fıtık, zayıf ola Hamilelikte kasık fıtığı, kasık fıtığı hamile bir bayanın normal doğum yapmasını engellemez. Ancak normal doğam yapmak ve ıkınma kasık fıtığını arttırabilir. Kasık fıtığını inceleyecek olursak; fıtık, zayıf olan karın duvarının yırtılması ve iç organların (bağırsaklar) bu yırtıklardan dışarıya fırlaması veya sarkmasıdır. Kasık fıtığı, karın bölgesi kasıklarında en çok görülen rahatsızlıktır ve genellikle erkeklerde görülür. En belirgin belirtileri şişlik ve ağrılardır. Genel olarak ayakta iken belirgindir ve uzanınca kaybolur. Herhangi bir özel durum bulunmuyorsa fıtığın teşhisiyle birlikte en kısa zamanda ameliyat gerçekleştirilmelidir. Ameliyat son derece basit ve hastanın taburcu olma süresi de oldukça kısadır.

Hamilelikte veya hamilelik öncesi oluşan kasık fıtığı, hamilelik boyunca sürekli doktor muayenesi ve gözetimi altında bulundurulmalıdır. Eğer kasık bölgesinde oluşan bu fıtığın anne adayına veya bebeğe zararı yoksa ameliyat hamileliğin bitimine kadar beklenmelidir ve fıtık kendi haline bırakılmalıdır. Hamilelikte fıtık ameliyatı kesinlikle tercih edilmemeli eğer zorunlu bir durum varsa dahi hamileliğin ikinci yarısı olan üç ve dört aylık sürenin bitimi beklenmelidir.

Hamilelikte Kasık Fıtığı
Normal fıtık hastalarına göre anne adayı olan fıtık hastaları fıtığın şiddetini arttırmamak ve şiddetlenme riskini en aza indirmek için özen göstermelidir. Öksürürken, veya hapşırırken bile fıtık bölgesine elinizle destek olmak değerli bir sakınma şeklidir. Hamilelik kasık fıtığının artmasında herhangi bir etkiye sahip değildir ancak anne adayı düzenli doktor kontrolü altında bulunmalı ve fıtığı artıracak hareketlerden uzak durmalıdır.
]]>
Yürürken Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/yururken-kasik-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 12:04:29 +0000 Yürürken kasık ağrısı, Alt karın ve kasık bölgesinde ağrı yaşayan insanların, ağrı çekmesinin nedeni kasık çekilmesi mi yoksa fıtık mı diye merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu iki ağrı da birbiriyle yakından il Yürürken kasık ağrısı, Alt karın ve kasık bölgesinde ağrı yaşayan insanların, ağrı çekmesinin nedeni kasık çekilmesi mi yoksa fıtık mı diye merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu iki ağrı da birbiriyle yakından ilişkilidir ve insan vücudunun aynı bölgesine ağrı verir ve bu nedenle çoğu insanın kafası karıştırır. Doktorun tam bir muayenesi ve kontrolü yapılmadan, ağrının ve durumun gerçek nedenini anlaya bilmek çok zordur, ama gözle görüne bilen bir şişlik fıtık olduğunu tahmin etmemizi  kolaylaştırır. Bu iki durum da, genel de sporcular ve ağır işlerde çalışan insanlarda görülür. Kasık ağrısı bazı vakalar da o kadar şiddetlidir ki hareketi tamamıyla imkânsızlıklar ve ağrıyı hisseden kişiyi bir süre geçtikten sonra hareket edemez bir duruma getirir. Bu 2 rahatsızlıktan da kurtulmak ve iyileşmek istiyorsak, yatak istirahatın yanı sıra bazı dışarıdan çözümlerin uygulanması gerekir. Fıtık rahatsızlığın da ameliyat da gerektirebilir. Bu rahatsızlık, kasık kaslarının ve ya yakınlaştırıcı kasların aşırı zorlanmasıyla, fiziksel bir rahatsızlık sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Bu kaslar aniden ve ya aşırı gerildiğimiz de, bölgede ağrılar ve iltihaplanmaya sebep olur. Kasık çekilmesi gibi rahatsızlıklar da, bırakın ağır işler yapmayı, yürümek bile  insanlara zor gele bilir.

Kasık çekilmesinin dereceleri vardır

3 Derece kişileri zorlayan ciddi bir rahatsızlıktır. Kasık çekilmesi mi fıtık mı gibi sorusunun, tam şişliğin ortaya çıktığı ve kasık ağrısı belirtilerinin bulunduğu bölge doktor tarafından kontrol edildiğin de cevaplanır. Kasık çekilmesi yürümeyi ve koşmayı zorlaştırır ama fıtıklı insanların eğilmesi ve cisimleri kaldırması da oldukça zordur. Kasık çekilmesi tedavisi, tamamen fiziksel etkinliklerden uzak durup ağrının artmasına sebep olan bütün ağır işleri bırakmayı gerektirir. Bölgeye ısı torbası yerleştirmek ve ısı tedavisi de yararlı ola bilir. Bu rahatsızlık ameliyatla çözülemeyebilir, tedavi süreci doğal haline bırakılmalıdır. İnsanlar, bunun için uygulanan bazı egzersizlerle, esneme hareketlerini yavaş yavaş uygulayabilirler, bu da kasık çekilmesinin iyileşme sürecini artırır. 

Fıtık genellikle kasık ağrısıyla bir arada hissedilir. Çünkü fıtık kasık bölgesini etkiler. Fıtıkta, insanların bağırsakları karın duvarlarından dışarı çıkıntı yaparak; bu durum, fıtık nedenleri kadar, karın duvarlarındaki zayıflıktan da kaynaklana bilir. Gözle göre bileceğimiz bir şişliğe yol açarak bölgeyi dokunulmayacak kadar hassas ve acı verici bir işkence haline getire bilir. Farklı nedenleri olan birçok değişik fıtık çeşidi var. Yine de en yaygın görülen çeşidi, sporcuları hareket esnasın da etkileyen sporcu fıtığıdır. Sporcunun hareketi ve ağırlığı, bağırsakları zayıf karın duvarından çıkmasını kolaylaştırır, bu da ani ve şiddetli ağrıya sebep olur. Ağrı ortaya çıkar çıkmaz sporcu yürüyemez hale getirir; bütün sporcu fıtıklarının en açık belirtisi, kişi öksürdüğünde ve ya hapşırdığın da ve esneyince ağrının kötüleşebilir. Kasık çekilmesi mi fıtık mı sorusu bu kişileri rahatsız eder çünkü fıtığın geçmesi çok daha uzun sürer. Dahası, fıtığın kalıcı olarak kurtulmak için fıtık düzeltme cerrahi müdale gerekir. Ameliyat sırasında, doktor bağırsakları eski yerine itip çıkıntıların görüldüğü bölgeyi düzeltir. Ama bu, kalıcı bir sonuç olmayabilir veya aynı bölge yine bozulabilir veya komşu bir bölge de zayıflayabilir. 

Yürürken Kasık Ağrısı

Fıtık ameliyatı geçiren bir kişi, fiziksel harekete yeniden başlamadan önce, birkaç hafta yatak istirahat yapması gerekir. Kasıkların çekilmesiyle fıtığı kıyaslarsak, fıtığın insan için çok daha kötü bir rahatsızlık olduğunu görürüz. Fıtık çok daha acı verici, çok daha engelleyicidir ve iyileşmesi daha uzun zaman alır. Sporcular ve ağır iş yapan kişiler fıtığa en sık yakalanan kişiler olsa da kimsenin bu durumlara karşı bağışıklığı yoktur. Doktor, ağrının nedeni kasık çekilmesi mi fıtık mı diye belirlemenize yar]]> Sağ Kasıkta Batma https://www.kasikagrisi.gen.tr/sag-kasikta-batma.html Mon, 26 Nov 2018 13:21:32 +0000 Sağ kasıkta batma, ağrılar ve batmalar insanı meraklandıran, yaşama sevincini alan durumlardır. Ağrının yada &nbsp;olduğu bölgeye odaklanan kişiler başka bir şey düşünemez olur. Ağrı vücudun hangi organında olursa olsun Sağ kasıkta batma, ağrılar ve batmalar insanı meraklandıran, yaşama sevincini alan durumlardır. Ağrının yada  olduğu bölgeye odaklanan kişiler başka bir şey düşünemez olur. Ağrı vücudun hangi organında olursa olsun can sıkan bir durumdur. Kasıklarda olan ve bacakları etkileyen ağrı ve batmalar genellikle üreme organlarından kaynaklanmaktadır. Ancak idrar yolları, sindirim veya iskelet sisteminden de kaynaklanabilir. Ağrının ve batmanın şiddeti ve yeri nereden kaynaklandığına işaret edebilir. Ağrının başlama şekli, niteliği, şiddeti, yeri ve yayılması nedenini bulmakta etkendir. Ani başlayan ağrılar ile uzun süredir devam eden ağrıların ve batmaların nedenleri birbirinden farklıdır. 


Ani başlayan sağ kasık ve bacak ağrısı, batması nedenleri:
 • Üreme organlarının iltihabi hastalıkları
 • Apandisit: Apandisitin iltihaplanması durumunda sağ kasıkta ağrı ve batma şikayetleri olabilir. Bu ağrı bacağa da vurabilir. Bu durum acil müdahale gerektiren bir durumdur. Çoğunlukla karın ağrısı ile karşılaşılabilir. Apandisitin erken teşhis edilmesi ve alınması hayat kurtarıcı olabilir.
 • Sindirim sistemi iltihabı: Sindirim sisteminde oluşan iltihaplar ''enterit'' olarak adlandırılır. Karın, kasık ağrısı ve çoğunlukla ishal ile birlikte seyreden klinik bir tablo oluşturur. Hastanın kaybettiği sıvı ve vitaminler yerine konmalı ve gerektiğinde uygun antibiyotik ile tedavisi mümkün olan bir durumdur.
 • İdrar yolları enfeksiyonu veya taşları: Bu rahatsızlıkta da kasık ve bacak ağrısı aynı zamanda kasıklarda batma şikayetlerine rastlanmaktadır. İdrarda yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, ateş, üşüme ve titreme ile birlikte seyreden bir durumdur. Bol sıvı alımı ve etkin antibiyotik ile tedavi edilebilir. 
 • Bütün bu hastalıkların yanında çeşitli enfeksiyonlarda kasıkta ve bacakta ağrıya ve batmaya neden olmaktadır. Bu nedenle bu şikayetin olması halinde hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Ağrıların tedavisi nedene yöneliktir. Bu nedenle mutlaka bir uzman doktora muayene olarak Mr, kalça filmi, ultrason ve ilgili kan tetkiklerini yaptırmak ve hastalığın nedeninin tespit edilerek buna göre tedavinin yapılması gerekmektedir.
]]> Kasık Neresi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-neresi.html Tue, 27 Nov 2018 07:46:11 +0000 Kasık neresi, Karnın alt kısmıdır. Vücudumuzun uyluk ve karın arasında bulunan bölgesine kasık denir. Karın bölgesinden bacaklara doğru uzanan bölgedir. Özellikle genital bölge, cinsel organların bulunduğu bölgenin hemen Kasık neresi, Karnın alt kısmıdır. Vücudumuzun uyluk ve karın arasında bulunan bölgesine kasık denir. Karın bölgesinden bacaklara doğru uzanan bölgedir. Özellikle genital bölge, cinsel organların bulunduğu bölgenin hemen üst kısmıdır. Vücudun uyluk ile karın arasındaki bölgedir. Bir çukurluk meydana getirir. Kasık kıvrıntısı adıyla da bilinen bu çukurluk, uyluk ve karın arasında yer alır. Altında çatı kemiği ile kalça kemiği arasında uzanan kuvvetli bir kiriş vardır. Burada karın kısmının ön duvarı kasları ve kasık kirişi tarafından meydana getirilen 3-4 cm uzunluğunda olan kasık kanalı vardır. Bu kanaldan erkekte spermatik kord (döl hücrelerini taşıyan kanal), kadınlarda rahmi sabit tutan kirişlerden biri geçer. Bunun yanında bu bölgede, uyluk üçgeninden dışardan içe doğru kasık siniri, uyluk atardamarı, uyluk toplardamarı vardır. Bu kısımda zayıf bölgeler bulunur ve iç organlar bu kısımlarda fıtıklaşabilirler. Yani, fıtık kesesinin içerisine girebilirler. Vücudun kasık bölgesi lenf düğümleri açısından oldukça zengindir.


İki bölümden oluşur, İguinoabdominal bölge, ön karın duvarının bir bölümünü içine alan, en alt ve en dıştaki bölüm; inguinofemoral bölge ise uyluğun ön yüzünü içine alan en üst ve en içteki bölümdür. Kasık bölümünde çok önemli damarsal yapılar, alt organlara yönelen önemli sinirsel yapılar ile çok sayıda lenf bezleri bulunur. Kasık aynı zamanda karın fıtıklarının en sık görüldüğü bölgelerden biridir.

Kasık bölgesinin içinde inguinal ve femoral kanallar bulunur. İnguinal kanal yetişkinlerde 4 cm. Uzunluğa ulaşabilir. İnguinal ligamanın 4 veya 5 cm.üzerinde yer alır. Femoral kanal ise İnguinal ligama bölgesinin altındadır 1.5 veya 2 cm uzunluğundadır.

Kasık Neresi

Kasık bölgesi karın duvarını oluşturan katlar:

 • Deri
 • Subkutan yada superfisial fasya (Camper ve Scarpa) bunlar yağ dokusu içerir
 • İnnominant fasya (Galloudet) oblik kas fasyasının eksternal yada superfisial bölümüdür
 • Eksternal oblik aponevroz inguinal (poupart), lacunar (gimbernant)
 • Erkekte spermatik kordon, kadında uterusun yuvarlak ligamanı
 • Transversus abdominis kası ve aponevrozu internal oblik kas, falx inguinalis (Henle) tendon konjuan
 • Fasya transversalis ve aponevrozu ile pektineal ligaman (Cooper) iliopubik trakt falx inguinalis
 • Preperitoneal konnektif doku
 • Periton
 • Superfisial ve derin İnguinal halka
]]>
Kasık Masajı https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-masaji.html Tue, 27 Nov 2018 20:21:59 +0000 Kasık masajı, Dilimizde masaj kelimesi, Arapçada dokunma anlamına gelen MASS ve yunancada yoğurma anlamına gelen massein kelimelerinin türemiş halidir. Kasık masajına gelicek olursak masaj salonlarında müşterilerin cinse Kasık masajı, Dilimizde masaj kelimesi, Arapçada dokunma anlamına gelen MASS ve yunancada yoğurma anlamına gelen massein kelimelerinin türemiş halidir. Kasık masajına gelicek olursak masaj salonlarında müşterilerin cinsel arzularını artıracak düzeyde yapılan masaj türüne denilmektedir.
İnsanlardan ve topumdan gizli yerlerde fuhuş düzeyine kadar  ulaşabilen salonlarda insanlara uygulanan muamelenin bir diğer adı kasık masajıdır.

Toplumumuzun ahlaki değerleri ile uyuşmayan fakat insanların içindeki şehvet ateşinin cereyan etmesi ile nefsine yenik düşerek uğrakları haline gelen masaj salonlarında kasık masaj yerleri veya genelevler denilen toplanma yerleridir.Bazı masaj salonlarınında masaj adı altında bu tür muameleleri insanlara sunmaktalar, 'Kasık masajımızda var efendim' gibi...Bu muamelenin olduğu yerlerde ilgi de farklı bir boyut alıyor tabi aynı zamanda hesap da muameleye göre değişir. Kasık masajını ahlaki değerlere göre anlatacak olursak, insanların sinir sistemlerinin yoğunlaştığı ve kan basıncının yüksek olduğu kısımlardan birisi de kasık bölgeleridir. Aşırı yoğun tempodaki aktivite döneminden sonra insanların vücutlarında yorgunluk ortaya çıkmaya başlar. Bu yorgunluğun giderilmesi için belli bir dinlenme evresi gereklidir, bu dinlenme evresi içerisinde vücuda dışarıdan dokunma, sıkma, vurma gibi etkilerle kan dolaşımı arttırılmaya çalışılır, buda insanda belli bir haz duygusu oluşmasını sağlar. Kasıklarda haz etkisi biraz daha fazla etkinlik gösterir.
Kasık Masajı
Fakat kasık masajının topluma işlemiş asıl adı ilk bahsettiğimiz açıklama olacaktır, artık insanlar sağlık merkezlerinde dahi fuhuş ile iç içe olmaya başlamıştır. Artık sağlık merkezimi dersiniz başka bir isimlemi hitap edersiniz bilemem, gün geçtikçe herşeye bir kılıf bulmaya başlamışız, fuhuşun adı kasık masajı olmuşsa, ileride rüşvetin adı, hırsızlığın adı, yolsuzluğun adı, tecavüzün adı ne olur bilinmez,

Toplum olarak ahlaki değerlerimize sahip çıkmalıyız, bir bakıma bu tür takma isimlere cinsel ilişki olgusuna verilen kasık masajı örneğinde olduğu gibi insanların zor durumda kalmaması için belli düzeylerde insanlar bilgilendirilmelidir. Masaj salonuna masaj için gidilir, oynaşma yeri değil. Bu tür isimlerler kasık masaj salonları gibi isimler masaj salonlarının insanların kafasında farklı şekilleniyor.Bu olgunun kaldırılması şart, nasıl olur orasını size bırakıyorum.
]]>
Çocuklarda Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/cocuklarda-kasik-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 05:06:11 +0000 Çocuklarda kasık ağrısı, gebeliğin son üç ayı süresinde, böbreklerde komşu testis, normal olan skrotuma inmek için yolculuğuna bailar, Kasıktan skrotuma inmek için gerekli kılavuzlardan birisi peritondur (karın iç yüzeyini Çocuklarda kasık ağrısı, gebeliğin son üç ayı süresinde, böbreklerde komşu testis, normal olan skrotuma inmek için yolculuğuna bailar, Kasıktan skrotuma inmek için gerekli kılavuzlardan birisi peritondur (karın iç yüzeyini sararak bağırsakları çevreleyen ince doku zarı). Bu yolculuk esnasında peritonun bir kısmı testise yapışır ve onunla beraber skrotum içerisine girerken, karın içerisi ile ilişkili bir kese, poş oluşturur. Benzer olay kızlarda rahim bağlarından bir tanesinin kasık kanalı içerisinden geçip, labialara ulaşması esnasında olur. Her iki durumda da oluşan, uzantı şeklindeki keseye '' processus vaginalis '' denir. Processus vaginalis normalde doğumla beraber kapanır, böylece karın içerisiyle kasık arasında bağlantı kalmaz. Kapanmanın tam olmadığı durumlarda, bağırsakların kız çocuklarda overlerin yada diğer karın içi organların bu açıklıktan girmesiyle kasık fıtığı oluşur. 

Erkek çocuklarda yüzde 1-5, kız çocuklarda yüzde 1-10 sıklığında görülebilirken, prematür doğanlarda bu oran yüzde 30lara kadar çıkabilmektedir. En sık olarak sağ tarafta olmasına rağmen yüzde 30 gibi sol, yüzde 10 gibi sw çift taraflı olabilmektedir. Kesenin açıklığının karın içi organlarının geçişine izin vermeyecek kadar dar olması, sadece sıvının geçmesi haline hidrosel, halk arasında su fıtığı denilmektedir. Processus vaginalisin karına yakın olan açıklığının kapanması, ancak testis çevresinde kese içerisinde sıvı kalması durumuna ise fizyolojik basit hidrosel denir.

Çocuklarda Kasık Ağrısı
Kasık fıtığının tanısının konması

Tanı anne babanın vereceği anamnez ve doktorun fizik muayenesi ile konur. Ebeveynler yada pediadrist sıklıkla kasıkta tekrarlayan şişkinliği fark ederler. Bu şişkinlik bazı aktiviteler esnasında (ağlamak, ıkınmak vb) daha iyi görünür ve aktivitenin sonlanması ile kendiliğinden kaybolur.

Boğulmuş fıtık

Bağırsakların kese içerisine girip çıkmasıyla fark edilen kasıktaki şişliğin kaybolmadığı, sebat ettiği görülür. Bağırsakların bu durumda kese içerisinde hapsolmasına '' inkarserasyon '' kese içerisinde sıkışma süresinin uzamasıyla kan dolaşımının da bozulmasına ise '' strangulasyon '' denir. Eğer çocuğunuzun bir görünüp bir kaybolan kasık fıtığı birkaç saattir ağrılı bir biçimde şişkin gözleniyorsa, kusma ve karın şişliği de varsa, doktora başvurulması gerekmektedir. Boğulmuş fıtıklarda sıkışmış bağırsaklar erken müdahale ile acil cerrahiye gerek kalmadan manuel tekrar karın içerisine itile bilir. İçeri itil ememe durumunda ise acil ameliyat gerekmektedir.
]]>
Erken Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/erken-gebelikte-kasik-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 03:53:32 +0000 Erken gebelikte kasık ağrısı, kasık ağrısı gebelik döneminde yaygın bir şekilde ortaya çıkan ve gebelerin çoğunluğunda görülen bir gebelik belirtisidir. Kasık ağrısı gebeliğin başlangıç haftalarında orta Erken gebelikte kasık ağrısı, kasık ağrısı gebelik döneminde yaygın bir şekilde ortaya çıkan ve gebelerin çoğunluğunda görülen bir gebelik belirtisidir. Kasık ağrısı gebeliğin başlangıç haftalarında ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen haftalarında da oluşabilir. Kasık ağrısı farklı nedenlerden dolayı yaşanır. Gebeliğin başlangıç döneminde yaşanan ve erken gebelik belirtisi olarak tanımlanan kasık ağrısı bazen önemsizdir ve her hangi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Ancak bazı durumlarda gebeliğin başlangıç döneminde yaşanan kasık ağrısı hastanede yatacak kadar önemli olabilir.

Erken dönemde ortaya çıkan kasık ağrısı ilk adet gecikmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Hafif bir kasık ağrısı ilk adet gecikmesinden sonra birçok kadının yaşadığı erken gebelik belirtilerinden biridir.

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı

Gebeliğin 4. aylarında ise kasık ağrısı tıpkı bıçak saplarmışçasına şiddetlenebilir. Bu ağrı ani bir hareket ile daha da artabilir. Gebeliğin 4. ayından sonra ortaya çıkan kasık ağrısı genellikle rahim bağlarının gerilmesinden kaynaklanmaktadır ve daha çok sağ tarafta hissedilir. Gebelik döneminde kasık ağrısı kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi problemlerden dolayı da oluşabilir.

Hamilelik döneminde yaşanan kasık ağrısı ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında gebeliğin başlangıç döneminde daha fazla hissedilir. Daha önce gebelik yaşanan anne adaylarında ise gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına daha az rastlanır.

]]>
Kasık Bölgesi https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-bolgesi.html Thu, 29 Nov 2018 05:14:31 +0000 Kasık Bölgesi, insan vücudunda karın ile uyluk arasında kalan bölüm olarak tanımlanmaktadır. Bacaklar ile vücudun üst kısmının birleştiği genital organların bulunduğu kısımdır. Kasık bölgesi kadınlarda rahim ve yumurtal Kasık Bölgesi, insan vücudunda karın ile uyluk arasında kalan bölüm olarak tanımlanmaktadır. Bacaklar ile vücudun üst kısmının birleştiği genital organların bulunduğu kısımdır. Kasık bölgesi kadınlarda rahim ve yumurtalıkların bulunduğu bölgedir. Erkeklerde ise testisler bu bölümde yer almaktadır.
Bu bölge halk arasında bacaklar ile karın alt kısmının birleştiği yer olarak da tanımlanmaktadır. 

Kadınlarda yumurtalıklar bu bölümde bulunduğundan hamilelik, adet sancısı ve basit yumurtalık kistlerinde genellikle bu bölümde sancılar ve ağrılar hissedilir. Kasık bölgesinde yaşanılan problemler erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Tıp dilinde pelvis ağrısı da denen kasık bölgesi ağrılarının alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojik nedenlerle ilgili olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu bölgeye ait ağrıların çoğu üreme sistemi (rahim, yumurtalıklar) ile ilgilidir.
Kasık Bölgesi

Başlıca kasık bölgesi rahatsızlıkları ve ağrıları; 
 • Kasık mantarı
 • Dış gebelik
 • Yumurtalık kisti yırtılması
 • Kasık fıtığı
 • Endometriozis
 • Yumurtlama dönemi sancıları
 • Adet sancıları
 • Myomlar
 • Rahim damarlarında varis benzeri gelişmeler
 • Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları
 • Apandisit
 • Sistit
 • Bağırsak iltihabi
 • Kabızlık
 • Kolon hastalıkları
 • İdrar yollarında oluşan taşlardır.
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer https://www.kasikagrisi.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati-ne-kadar-surer.html Fri, 30 Nov 2018 02:09:24 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı ne kadar sürer Ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyat açık ya da kapalı yöntemle gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın uyanması ve odasına alınması ortalama 90 dakika Kasık fıtığı ameliyatı ne kadar sürer Ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyat açık ya da kapalı yöntemle gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın uyanması ve odasına alınması ortalama 90 dakikayı bulmaktadır. Hasta ameliyat sonrasında yatağına ayılmış olarak gelmektedir. Açık ya da kapalı olarak yapılan kasık fıtığı ameliyatı her iki yöntemde de yaklaşık 1 saat sürmektedir. Kişinin anesteziden tamamen uyanması, yatağına alınası da 1.5 saat sürmektedir. İşlem sonrasında hastada ağrı olmaması beklenirken genelde hasta kendini iyi hisseder. Ameliyat sonrası erken dönemde ağrı çok nadir görülür. Hastalar genelde ayağa kalkmaktadır. Fakat ilk saatler hastaların ayağa kalması önerilmez. İşlem gününün akşamında hastanın vücuduna uygun süspansuar giydirilmesiyle hemşire nezaretinde dikkatli bir şekilde ayağa kalkması sağlanır. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Açık Yöntem (Linchenstein)

 • Açık yöntemin diğer bir adı klasik yöntemdir. 
 • Fıtık bölgesine 10 cm kesi yapılarak, karın duvarında oluşan yırtığa ulaşılmaktadır. Buradaki organlar karın bölgesine itilerek yerleştirilir. 
 • Oluşan yırtığın boyutlarında yapa yapılarak karın duvarı kapatılır. Bu yönteme Lichtenstein denmektedir. 
 • Bu yöntemde karın duvarında güçlü bir kat olan fasyanın hemen arkasına ve kas tabakasının üstüne yama yapılır. Böylece bölgede organların yarattığı basınç engellenir. Gerdirmez yapılan bu yönteme de gerdirmesiz onarım denilir. Ameliyat sonrasında hasta ağrı hissetmez. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Açık Yöntemle Yapılan Kasık Fıtığı Ameliyatı Özellikleri

 • Kasık Fıtığı Ameliyatı için kullanılan bu yöntemde hastaya ameliyat sırasında genel anestezinin uygulanması zorunlu değildir. Spinal yada genel anestezi arasında karar verilebilir. Bu sayede anestezi alması sakıncalı olan kalp hastaları ya da ileri yaş grubundaki hastalarda rahatlıkla kasık fıtığı ameliyatı olabilir. 
 • Kapalı yönteme göre açık yöntem ile yapılan ameliyatın maliyeti yüzde 30 oranında ucuz olmaktadır. Özellikli tıbbı malzemeler kullanılmadığından her hastaneden güvenli bir şekilde uygulanır. Bunun bir diğer nedeni ise pahalı yatırımlara gerek duyulmadığıdır.
 • Açık yöntem tüm cerrahlar tarafından yapılabilir, özel bir uzmanlık ya da tecrübe gerektirmez. 
 • Her iki yöntemle de hastalığın tekrarlama riski yüzde 1-2 civarındadır. 
 • Bu yöntemle ameliyat olan hastalar aynı gün taburcu olur. Fakat ileri yaş grubundaki kişiler, sistemik rahatsızlığı olanlar ile çift taraflı operasyon geçiren kişiler 1 gün hastaneden müşade altında kalabilir. 
Kapalı Yöntemle Yapılan Kasık Fıtığı Ameliyatı Özellikleri
 • Kapalı yöntemle gerçekleştirilen kasık fıtığı ameliyatı sırasında yapılan kesi küçüktür. Bu nedenle yarada enfeksiyon ve diğer komplikasyonların oluşma riski düşüktür. 
 • Ameliyat sonrasında hastada cilt hassasiyetleri, erken dönemdeki ağrılar oluşmaz.
 • Özellikle bayanlar için kozmetik açıdan kesilerin boyut olarak küçük olması avantajlıdır. Böylece kısa sürede kesiler iyileşir. 
 • Ayrıca aynı delikten iki taraflı fıtığın onarılması mümkündür. Bu sebeple çift taraflı fıtık rahatsızlığı için ideal bir yöntemdir. 
 • Bu yöntem fiziksel aktivite açısından yüksek performans sergileyenler ve sporcular için ideal bir yöntemdir. 
 • İyileşme sürecinin hızlı olması ve ameliyat sonrasında ağrı duyulmaması nedeniyle hemen işine dönmek zorunda olan çalışanlar için bu noktada yararlıdır. Böylece iş gücü kayıpları yaşanmamaktadır. 

İlk ameliyat açık yöntemle yapılmış ve bölgenin anatomik yapısında bozulmalar oluşmuş ise yeni tedavi şekli olarak kapalı yöntem tercih edilir. Aksi halde açık yöntemin komplikasyon oluşma açısından riskleri vardır. Bu nedenle nüks fıtıklar için genelde kapalı yöntem fıtık]]> Aşılama Sonrası Kasık Ağrısı https://www.kasikagrisi.gen.tr/asilama-sonrasi-kasik-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 01:14:37 +0000 Aşılama sonrası kasık ağrısı, hamileliğin belirtilerinden sayılan bu ağrılar aşılamadan 7-10 gün sonra baslar ve kasık bölgesinde adet gelecekmiş gibi sancılar ile kendini gösterir.Öncelikle aşılamayı Aşılama sonrası kasık ağrısı, hamileliğin belirtilerinden sayılan bu ağrılar aşılamadan 7-10 gün sonra baslar ve kasık bölgesinde adet gelecekmiş gibi sancılar ile kendini gösterir.


Öncelikle aşılamayı inceleyecek olursak:

Aşılama;
erkeğe bağlı sperm problemlerinde ve nedeni belirlenememiş hamile kalamama durumunda uygulanan bir yöntemdir. Gebelik şansını artırmaya yönelik olan bu tedavi biçiminde spermler de yeteri hareketlilik olması ve bayanda yumurtalık ile ilgili sorun olmaması gerekir. Aşılama da amaç fallop tüpleri içindeki sperm ve yumurta sayısını arttırarak hamile kalma olasılığını yükseltmektir.
Aşılama Sonrası Kasık Ağrısı

Günlük yapılan bir iğne veya ağızdan alınan bir hapla kadın yumurtalıkların uyarılır ve gebelik oranı yükseltilmeye çalışılır. Uyarılan yumurtaların çatlaması için tekrar iğne yapılır ve erkekten alınan spermler 36-40 saat sonra yıkanıp hareketliliği artırılarak rahim içine yerleştirilir. Aşılamanın başarısı başta kadının yaşı olmak üzere tüplerin açık olması, sperm sayı ve kalitesi, spermlerin hareketliliği gibi durumlara bağlıdır. Ortalama gebelik oranı %9-10 civarındadır. Gebelik aşılamadan yaklaşık iki hafta sonra kan testi ile kendini belli etmektedir. İdrar testleri erken dönemde güvenilir değildir.

Aşılama sonrası gebelik belirtileri:
 • Göğüsler de dolgunluk ve hassasiyet
 • Kasık ağrısı
 • Adet olacakmış hissi
 • Bel ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Sık acıkma
 • Halsizlik, yorgunluk vs.
Aşılama sonrası kasıklarda ağrı, genellikle hamileliğin belirtileri arasındadır ancak bu ağrılar adet öncesi veya adet döneminde oluşan ağrılara benzer sancılardır ve kadında adet olma hissi uyandırır.
]]>